{ }

NOVINKY

9 tipů, jak ušetřit palivo při sklizni

12. 08. 2017

9 tipů, jak ušetřit palivo při sklizni

Kdo věnuje péči strojům, které se podílejí na žňových pracích, a přizpůsobuje styl jízdy, může ušetřit spoustu paliva. Přinášíme ale další tipy, jak ušetřit paliva ještě více. 

Pravidelná péče a údržba traktorů a sklízecích mlátiček snižuje spotřebu nafty. To zahrnuje zejména denní čištění chladiče a vzduchového filtru. 

1, Automatika hodně pomůže
Moderní stroje jsou už prošpikovány nejmodernějšími systémy, které výrazně usnadní práci nejedné obsluze stroje. Značný vliv mají také na snížení spotřeby nafty. Automatika například zajistí, aby byla žací lišta využita při sklizni stále v plném záběru, čímž dosáhnete mnoha úspor.

2, Stav nožů
Vliv na spotřebu má také ostrost nožů, které se starají o řezání slámy. Dbejte na včasnou výměnu nožů, abyste ušetřili naftu, ale také zlepšili kvalitu řezanky.

3, Délka strniště
Test DLG ukázal, že spotřeba paliva je také závislá na délce strniště. Test ukázal, že při délce strniště 10 cm si sklízecí mlátička vzala 20 litrů, ale při délce až 40 cm si vzala 15 l/ha.

4, Sucho při sklizni
Spotřeba motorové nafty také závisí na vlhkosti materiálu při sklizni. Ráno, když je rosa, tedy i vlhkost, dojde ke zvýšení spotřeby motorové nafty v průměru o 4 litry na hektar. To prokázal opět test zkušebny DLG.

5, Styl jízdy
Tak jako u automobilů, tak i u zemědělských strojů má styl jízdy vliv na spotřebu paliva. Při jízdě po silnici řidič výrazně ovlivňuje spotřebu paliva. Kdo zabrání velké rychlosti, zbytečnému brzdění a akceleraci, může ušetřit spoustu nafty a opotřebitelného materiálu. 

6, Na dlouhé vzdálenosti použijte kamion
Chcete-li se dostat k zákazníkovi na druhý konce republiky, měli byste svážit přepravu stroje kamionem s návěsem. Ten totiž spotřebuje až o polovinu méně nafty. 

7, Převodovka
Převodovky s řazením pod zatížením a zejména s plynule měnitelným převodem vždy nabízejí úsporu paliva. Ty však nenabízí pouze úsporu, ale také vysoký výkon. 

8, Tlak v pneumatikách 
Máte-li stroj vybaven regulací tlaku v pneumatikách (nebo používáte ruční systémy na tuto úpravu), využívejte to naplno. Tlak vzduchu v pneumatice na pozemních komunikacích musí být vyšší než na poli.

9, Optimální odvozní prostředky
K odvozu zrna volte lehké traktory s vhodným obutím. Dbejte na správnou agregaci návěsu či vlečky, aby stroj, který jej bude tahat, využil svůj potencionál v dopravě naplno. Pokud to jde, využívejte vhodně i překládací vůz a kontrolujte jízdy po poli.

Autor: Milan Jedlička, Agroportal24h.cz, agroportal24h@seznam.cz, foto - Autor, zdroj - agrarheute

Tématické tagy

Ostatní

Novinky (výpis všech)