{ }

NOVINKY

Nejistota ohledně nových pravidel pro zemědělskou dopravní techniku

12. 01. 2018

Nejistota ohledně nových pravidel pro zemědělskou dopravní techniku

Dvouokruhový brzdový systém, brzdy na všech nápravách či technické prohlídky. To je výběr z oblastí, kterých se týká nová legislativa EU, která platí od roku 2018, pro tažené stroje s povolenou hmotností více než 8 tun. Nyní se zdá, že zavedení těchto pravidel pro výrobce bylo příliš rychlé a panuje zde také značná nejistota.

Někteří výrobci dopravní techniky budou muset mít již vyřešené technické úpravy, aby jejich stroje plnily novou legislativu EU. Některé firmy byly už v roce 2017 na tyto změny připraveny, mezi takové firmy se například řadí Peecon (výrobce návěsů). Výrobce Peecon nová pravidla vítá a je s nimi spokojen. S novými nařízeními si myslí, že zemědělská doprava bude mnohem bezpečnější. Peecon neměl žádný problém s plněním nových norem, protože už dlouhá léta dodává stroje například do Belgie či Německa, kde už před rokem 2018 platila přísná pravidla – třeba na dvouokruhový systém brzd.

TIP: Pozor na nákup ojetých tzv. přechodových traktorů ze zahraničí

Zavedení nových pravidel pro většinu výrobců bylo příliš rychlé, některé zahraniční firmy požádaly ministerstva, aby prodloužilo tzv. přechodové období, kdy se firmy mohou na nové normy připravit. To, že bude platit od roku 2018 nová norma, se ale vědělo už dlouho. Je ale nutné pečlivě zkontrolovat, jaké budou její praktické důsledky, což se nestalo. Někteří odborníci si myslí, že by mělo existovat přechodné opatření, aby si výrobci a uživatelé uvědomili, kdy musí být splněna nová pravidla.

Některé traktory v Evropě nedisponují technickými řešeními, které by umožňovaly agregaci s nově vyrobenými návěsy od roku 2018. Bude proto nutné podstoupit řadu úprav, což stojí nemalé peníze. 

Autor: Milan Jedlička, Agroportal24h.cz, agroportal24h@seznam.cz, foto - Autor

Novinky (výpis všech)