Víceúčelové rotační plečky GST BIOSTAR. Nástroj na celoplošnou mechanickou kultivaci
Dnes je 29.3. – svátek slaví Taťána

Jak probíhal tajný vývoj axiální technologie u Case IH v 50. letech? Všechno začalo v garáži

Zveřejněno: 25. 2. 2018

Když International Harvester (dnes Case IH) začal vyvíjet první axiální sklízecí mlátičku, společnost měla své zázemí v East Moline, stát Illinois. Jenže hned naproti též sídlil její největší konkurent, John Deere. Zaměstnanci obou společností byli pochopitelně pověřeni zachovat naprostou loajalitu. I když léta mezi společnostmi panovala na trhu se zemědělskými stroji rivalita, ve skutečnosti se zaměstnanci obou společností mezi sebou znali, a tak někteří spolu trávili i volný čas v klubech nebo při softballových hrách. Právem tedy u vedení u obou společností panovaly obavy o vyzrazení tajných záležitostí. Tím by se konkurenceschopnost u obou firem rapidně snížila.

Case IH Axial-Flow

Když inženýři z International Harvester začali pracovat na nové axiální technologii v pozdních 50. letech, odhadovali, že vývoj bude trvat hodně dlouho. Odhad byl v řádech let, ve skutečnosti vývoj trval desetiletí.

Vývoj v garáži

Vývoj axiální technologie pro sklízecí mlátičky jako první započal uvnitř uzavřené garáže v závodě East Moline. Tato garáž byla budova z betonového bloku s matnými okny. Přístup do garáže byl po dobu 17 let přísně kontrolován. Přístup do budovy měli jen klíčoví inženýři pracující na projektu. Tato neohrabaná garáž se stala jednou z nejdůležitějších budov v celé historii International Harvester. V počátcích vývoje byl vstup do garáže povolen jen malému počtu osob. Klíčovým inženýrem projektu byl Elof Karlsson a Mel Van Buskirk, oba pracovali na řadě prototypů. Údajně ani vedení v Chicagu nějakou dobu nevědělo, že projekt existuje.

Bez kamer by axiální technologie nevznikla

V roce 1969 však technologie Axial-Flow získala dost pozornosti. Společnost International Harvester uznala, že tato technologie má velký potenciál. Také si vedení uvědomilo, že navzdory prototypům, které hodně slibují, je potřeba vyřešit řadu frustrujících překážek a technických problémů.

V březnu roku 1969 do International Harvester přišel na pozici zkušebního inženýra - Dave Gustafson. Sám o sobě prohlašoval, že jeho první slovo bylo „traktor“, odmalička chtěl být vývojovým inženýrem zemědělské techniky. Než přišel do „červené stáje“, pracoval u John Deere. Nedlouho po nastoupení do International Harvester získal přístup do tajné garáže, kde probíhal vývoj axiální technologie. Utajení pořád zůstávalo prioritou.

Uvnitř garáže byla umístěna zkušební sestava složená z rotorů a dvou stojanů. Na prvním stojanu byl umístěn motor a na druhém čistící jednotka. Napájení bylo zajištěno elektrickým motorem se záznamovým měřičem pro zachycení dat vstupního výkonu. Do testovací jednotky byly vkládány tradiční svazky zrna a kukuřice, které poskytoval místní zemědělec. Aby bylo možné simulovat mokré plodiny, byl materiál po dobu několika sekund poléván zahradní hadicí. Rotor a čistící jednotka byla vyrobena z plexiskla, aby byly viditelné rozhodující části procesu. Jenže postupem času se výkon rotoru navyšoval a lidské oko nestačilo rotor sledovat.  Za účelem přesného rozlišení každého zkušebního cyklu vyvinul inženýrský tým unikátní systém. Každá jízda byla natočena kamerou, která zaznamenala až 400 snímků za sekundu. Celý film pak byl zpracován na druhý den. Inženýři pak sledovali záznam, aby viděli rychlost proudění a úhel pohybu materiálu. Jakékoliv zaváhání systému, které zaznamenala kamera, znamenalo problémy na poli. Pro správné fungování axiální technologie musel být tok materiálu hladký. Nalezení vhodného místa pro hladký tok bylo velmi těžké.

Od samého začátku rotor úžasně pracoval s kukuřicí, ale bojoval s obilím, zvláště, když byla sláma velká a tvrdá. Rotor neměl rád dlouhé a těžké plodiny. Vývoj každé části rotoru byl zkrátka náročný.

Jak nyní můžeme vidět, inženýrský tým vytrval. Dočkal se i funkčního prototypu a testování na poli. Svého času byly sklízecí mlátičky Axial-Flow daleko rychlejší a produktivnější při sklizni, než tradiční sklízecí mlátička od Case IH. Dodnes je technologie Axial-Flow synonymem sklízecích mlátiček Case IH.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Case IH

Tématické tagy


Vycházíme i v tisku. Časopis Agroportal24h.cz můžete mít ve schránce zcela zdarma.
Vycházíme i v tisku. Časopis Agroportal24h.cz můžete mít ve schránce zcela zdarma.