Agromex - Největší distributor zemědělské techniky v ČR
Dnes je 25.4. – svátek slaví Marek

Počet zájemců o studium zemědělských oborů klesá. Školy s tím bojují pomocí praxí v zahraničí

Aktualizováno: 3. 12. 2016

V posledních letech zemědělské střední školy bojují s klesajícím počtem zájemců o studium. Situaci nepomáhá řešit ani reklamní kampaň. V Olomouci proto vsadili na stáže v zahraničí. V tomto školním roce žáci jezdili pracovat do Portugalska.

Haná je tradičním zemědělským regionem, není proto divu, že v Olomouci najdete zemědělskou střední školu s 140letou tradicí. V posledních letech ale její existenci ohrožuje klesající počet zájemců o studium. Co se zdá být problémem jedné střední školy, to může brzy ohrožovat celý zemědělský sektor na Hané. „Netýká se to jen nás. Jde o trend, který dlouhodobě trápí všechny zemědělské školy v České republice. Rozhodli jsme se s tím bojovat. Nemá smysl jen nečinně sedět s rukama v klíně a čekat na zájemce, takže se snažíme přijít s lákavou praxí v zahraničí, kterou by žáci jinde nezažili,“ říká o projektu stáží v Portugalsku Tomáš Metz, zástupce ředitele Střední školy zemědělské a zahradnické Olomouc. Škola v letošním školním roce vsadila na praxe v Portugalsku. „Jde o výrazně odlišný podnebný region. Účastníci stáže musí při práci začít přemýšlet v jiných vzorcích – odlišná doba slunečního svitu, vyšší vlhkost, delší vegetační období, tudíž jiné agrotechnické lhůty. To, co se naučí doma na Hané, mohou zčásti použít, ale zároveň se seznámí s novými podmínkami a parametry pěstování a osvojí si nové postupy, které možná jednou v souvislosti s klimatickými změnami využijí i v tuzemsku. Díky zkušenostem z jiného koutu Evropy pak dokážou lépe vyhodnotit naučené techniky. Stáž v cizím prostředí přispěje i k rozšíření kompetencí žáků v jiných oblastech - například jazykové, sociální, kulturní či politické,“ pochvaluje si stáže Metz.

Pro školu mají pracovní stáže v zahraničí jeden důležitý aspekt: motivují žáky ke studiu. „O naší škole už se ví, že posíláme žáky v rámci studia do zahraničí. V minulém projektu Erasmus+ jeli floristé do Nizozemska, tentokrát jsme vyslali 21 žáků na 2 týdny do Portugalska. Jde o vzdálenou část Evropy, kam by se bez tohoto evropského projektu sami těžko podívali,“ doplňuje Metz. A dodává, že škola vnímá i vliv stáží na počet uchazečů. Negativní trend uchazečů o studium se zpomalil. „Netuším, jaká bude budoucnost, ale věřím v pozitivní motivaci žáků. Když jim ukážeme, že studovat u nás má smysl a navíc se podívají i do světa, tak jde o lepší propagaci než kdejaká reklamní kampaň,“ uzavírá Metz.

O programu Erasmus+

Program Erasmus+ byl zahájen roku 2014 a je naplánován do roku 2020. Umožňuje kromě jiného získat zahraniční pracovní zkušenost žákům středních a vyšších odborných škol. Jeho hlavní výhodou je to, že většina nákladů je hrazena z prostředků EU, takže do zahraničí mohou vyjet skutečně všichni. Program v ČR řídí Dům zahraniční spolupráce. Více informací na www.naerasmusplus.cz.

Tématické tagy


Vycházíme i v tisku. Časopis Agroportal24h.cz můžete mít ve schránce zcela zdarma.
Vycházíme i v tisku. Časopis Agroportal24h.cz můžete mít ve schránce zcela zdarma.