Dnes je 20.7. – svátek slaví Ilja

9 tipů, jak ušetřit palivo při sklizni

Zveřejněno: 12. 8. 2017

Kdo věnuje péči strojům, které se podílejí na žňových pracích, a přizpůsobuje styl jízdy, může ušetřit spoustu paliva. Přinášíme ale další tipy, jak ušetřit paliva ještě více.

New Holland

Pravidelná péče a údržba traktorů a sklízecích mlátiček snižuje spotřebu nafty. To zahrnuje zejména denní čištění chladiče a vzduchového filtru. 

1, Automatika hodně pomůže

Moderní stroje jsou už prošpikovány nejmodernějšími systémy, které výrazně usnadní práci nejedné obsluze stroje. Značný vliv mají také na snížení spotřeby nafty. Automatika například zajistí, aby byla žací lišta využita při sklizni stále v plném záběru, čímž dosáhnete mnoha úspor.

2, Stav nožů

Vliv na spotřebu má také ostrost nožů, které se starají o řezání slámy. Dbejte na včasnou výměnu nožů, abyste ušetřili naftu, ale také zlepšili kvalitu řezanky.

3, Délka strniště

Test DLG ukázal, že spotřeba paliva je také závislá na délce strniště. Test ukázal, že při délce strniště 10 cm si sklízecí mlátička vzala 20 litrů, ale při délce až 40 cm si vzala 15 l/ha.

4, Sucho při sklizni

Spotřeba motorové nafty také závisí na vlhkosti materiálu při sklizni. Ráno, když je rosa, tedy i vlhkost, dojde ke zvýšení spotřeby motorové nafty v průměru o 4 litry na hektar. To prokázal opět test zkušebny DLG.

5, Styl jízdy

Tak jako u automobilů, tak i u zemědělských strojů má styl jízdy vliv na spotřebu paliva. Při jízdě po silnici řidič výrazně ovlivňuje spotřebu paliva. Kdo zabrání velké rychlosti, zbytečnému brzdění a akceleraci, může ušetřit spoustu nafty a opotřebitelného materiálu. 

6, Na dlouhé vzdálenosti použijte kamion

Chcete-li se dostat k zákazníkovi na druhý konce republiky, měli byste svážit přepravu stroje kamionem s návěsem. Ten totiž spotřebuje až o polovinu méně nafty. 

7, Převodovka

Převodovky s řazením pod zatížením a zejména s plynule měnitelným převodem vždy nabízejí úsporu paliva. Ty však nenabízí pouze úsporu, ale také vysoký výkon. 

8, Tlak v pneumatikách 

Máte-li stroj vybaven regulací tlaku v pneumatikách (nebo používáte ruční systémy na tuto úpravu), využívejte to naplno. Tlak vzduchu v pneumatice na pozemních komunikacích musí být vyšší než na poli.

9, Optimální odvozní prostředky

K odvozu zrna volte lehké traktory s vhodným obutím. Dbejte na správnou agregaci návěsu či vlečky, aby stroj, který jej bude tahat, využil svůj potencionál v dopravě naplno. Pokud to jde, využívejte vhodně i překládací vůz a kontrolujte jízdy po poli.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Milan Jedlička

Tématické tagy

Nové

Pohodlný, robustní a jednoduchý, vylepšený Dammann poprvé v ČR

Zveřejněno 13.7. Dammann pro letošní rok přichystal pro své výměnné systémy Trac inovaci v podobě nové kabiny. Kromě svých předností a široké výbavy tak nabídne ještě větší komfort obsluhy. Jeden z prvních kusů již dorazil do České republiky a zájemci si jej mohou… jít na článek

„Rychlost přibližování dříví je největším plusem,“ říká majitel stroje Equus

Zveřejněno 19.7. Přibližování dříví, zejména celých délek, se uplatňuje při těžbě dřeva. K tomuto účelu se využívá speciální technika, mezi kterou řadíme lesnické traktory tzv. skiddery. Na jeden takový stroj jsem se zajel podívat do lesa u obce Nevid na Plzeňsku. jít na článek

Claas představil nové kloubové nakladače Torion Sinus se zadní řízenou nápravou

Zveřejněno 19.7. Po roce uvedení na trh nové řady nakladačů Torion přichází Claas s rozšířením o nové modely Torion Sinus. Nové modely jsou také vyrobeny společností Liebherr a přinášejí lepší jízdní vlastnosti. jít na článek