Dnes je 11.12. – svátek slaví Dana

Bednar navyšuje výrobní kapacity a představuje novinky pro letošní rok

Zveřejněno: 9. 1. 2018

Český výrobce techniky na zpracování půdy představuje novinky pro letošní rok. Bednar FMT přinese vylepšené a nové secí stroje, univerzální kypřiče, kompaktory, zásobníky, podmítače a dlátové pluhy.

Bednar

Dvojice nových secích strojů OMEGA OO 8000 L a OO 9000 L nabídne větší pracovní záběr a velký zásobník o kapacitě 4000 litrů. Secí stroje jsou vhodné jak pro konvenční systém zpracování půdy, tak pro minimalizační. O přípravu půdy se postará disková sekce, přičemž lze volit i mezi coulterovou sekcí pro setí ve vlhkých podmínkách. Disková sekce u secího stroje OMEGA OO_L je navržena do tvaru písmene „X“, čímž je zajištěno přesné držení stopy secího stroje za traktorem. Secí stroj umožňuje výsev různých typů plodin s meziřádkovou roztečí 12,5 nebo 16,5 cm

Zcela novým produktem Bednaru je univerzální radličkový kypřič VERSATILE VO. Zemědělec jej využije po celý rok, protože s ním lze provádět nejrůznější polní práce, ať už se jedná také o práci v lehkých či těžších půdách. VERSATILE VO může být osazen vibračními radličkami do písčitých půd či radličkami s NON‑STOP jištěním pro předseťovou přípravu a podmítky až do 15 cm v těžších podmínkách. Vlastní jednoduchá konstrukce stroje vychází z 5 řad radliček – rozmístěných tak, aby byl stroj maximálně průchozí a přitom docházelo k intenzivnímu míchání horních vrstev půdy a podříznutí celého půdního profilu.

Pro maximální rychlost v předseťové přípravě půdy přichází nový SWIFTER SO_L. Ten připraví pozemek na setí během jediného přejezdu. Vysokou pracovní rychlost poskytuje celkové odpružení pracovních rámů pomocí patentovaného systému. Novinkou na stroji SWIFTER je i možnost finish croskillu pro větší konsolidaci seťového lůžka.

Další novinkou je přetlakový zásobní vůz FERTI‑CART. Určen je primárně k přímé aplikaci hnojiv do půdních horizontů. FERTI‑CART je vyroben z plastu a ústí zásobníku má velký sklon. Díky tomu lze aplikovat i hnojivo nižší kvality. Hlavní využití zásobního vozu nabízí spojení s dalšími stroji pro zpracování půdy: jako je TERRALAND, TERRASTRIP nebo FENIX. Zásobní vůz je přetlakový, aby byla zvýšena přesnost dávky, a to zejména u hnojiv náročnějších na distribuci.

Pro zpracování půdy, kde se pěstují řádkové kultury jako kukuřice, slunečnice, cukrová řepa apod. přichází TERRASTRIP ZN. Stroj zpracovává půdu v pásech. Rozteče radlic odpovídají kukuřici a slunečnici na 70 cm a 75 cm, cukrové řepě na 45 cm a 50 cm. Výrobce doporučuje stroj doplnit profilovým hnojením přímo do kořenové zóny rostlin.

Poslední novinkou je širokozáběrový podmítač krátké koncepce ATLAS AE. Hlavními přednostmi stroje je postavení disků do X, čímž je zabráněno driftování stroje a umístění transportní nápravy před pracovní disky. Toto řešení eliminuje houpání stroje během práce.

Navýšení výrobní kapacity

Kvůli vysoké poptávce po strojích Bednar, firma zvyšuje výrobní kapacity. Není to ale jednoduchá záležitost. „Jestliže ekonomika ČR roste o 4 až 5 % a nezaměstnanost v našem regionu je na úrovni 3,5 %, je velmi těžké v tomto prostředí nacházet nové pracovníky, kteří by nám pomohli s navýšením,“ komentuje situaci Vojtěch Bednář, ředitel výroby Bednar FMT. Firma od poloviny roku 2017 úspěšně najela na 3směnný provoz, který zvednul výrobní kapacitu o 30 %.

V současnosti firma řeší výstavbu nové, dvoupatrové výrobní haly o celkovém ploše 7 500 m², která by výrazně pomohla s dalším možným navýšením výroby. Plán realizace této haly je na rok 2019. „Pokud chceme pokrýt poptávku, musíme postavit novou halu. V současných prostorách jsme schopni vyrobit 1 500 strojů, poptávku již teď máme na 1 800 ks. Nové výrobní prostory by nám daly šanci dostat se na 3 000 ks do roku 2020,“ vysvětluje plány Vojtěch Bednář.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Bednar FMT

Nové

Podvozek Tatry je nepřekonatelný, říká mechanizátor Michal Průdek

Zveřejněno 11.12. Kdo musí přepravovat zemědělské komodity na dlouhé vzdálenosti, určitě už v současnosti používá nákladní automobil, nebo o něm minimálně uvažoval. Nepřekvapí tedy, že Tatry v agro úpravě se opět hojně zabydlují na mnoha českých farmách, jako je tomu… jít na článek

Samson vyvinul automatickou regulaci výšky u hadicových aplikátorů hnojiv

Zveřejněno 11.12. Společnost Samson Agro vyvinula systém automatického nastavování výšky pro hadicové aplikátory SHB4. Systém průběžně měří a upravuje výšku aplikace od země. jít na článek

Nový kompaktní traktor Same Dorado Natural do smíšeného nasazení

Zveřejněno 11.12. Nové traktory Same Dorado Natural budou k dispozici ve čtyřech modelech s výkonem motoru od 65 do 97 koní. Traktory by měly být vhodné do smíšeného nasazení. Nová řada se poprvé představila na veletrhu EIMA v Itálii. jít na článek