Časopis Agroportal24h.cz
Dnes je 27.3. – svátek slaví Dita

Nejhezčím traktorem se stal ten, co jezdí na metan

Zveřejněno: 28. 12. 2018

Chicago Athenaeum, americké muzeum architektury a designu, společně s evropským centrem pro architekturu, umění a design, udělilo ocenění Good Design Award novému traktoru, který jezdí na metan.

Společnost New Holland Agriculture získala prestižní ocenění Good Design pro svůj traktor Methane Powered Concept Tractor.

New Holland, člen koncernu CNH Industrial, představil v roce 2017 další verzi traktoru na metan - Methane Powered Concept Tractor. Porota, která hodnotila nejen design, byla ohromena způsobem, jakým konstruktéři koncernu CNH navrhli tento traktor. Konstruktéři totiž opustili od konvenčního designu. Vyvinuli traktor, kde kapota, přední a zadní blatníky slouží jako palivová nádrž. Kromě toho má kabina až o 20 % více prosklené plochy, než standardní traktor. Tím se značně zlepšila celková viditelnost kolem traktoru.

Ocenění Good Design Award uznává nejinovativnější a nejmodernější výrobky z celého světa a výběr je založen na kvalitě návrhu, jeho tvaru a funkcích.

V interiéru traktoru jsou umístěny tři dotykové obrazovky, které slouží k zadávání nejrůznějších parametrů. Pozoruhodná je také palubní deska, která je nestandardně umístěna uprostřed volantu. K ovládání traktoru pak slouží několik tlačítek a joystick.

Traktor reálně existuje (koncept) a využívá k pohonu energii z obnovitelného zdroje. New Holland se přes dvacet let snaží zdokonalovat tuto technologii a patří mezi největší průkopníky v této oblasti. Traktor má zaujmout tzv. podniky Energy Independent Farm™ (energeticky nezávislé). Traktor k pohonu používá metan, který se snadno vyrobí přímo na farmě z energetických plodin nebo odpadu. Traktor je osazen šestiválcovým motorem NEF, který dodává stejný výkon a točivý moment jako jeho standardní dieselový ekvivalent. Ušetří ale až 30 % nákladů a sníží o 50 % provozní hluk. V reálných polních podmínkách tento traktor produkuje minimálně o 10 % méně emisí CO2 a snižuje celkové emise o 80 % ve srovnání se standardním naftovým traktorem.

Autor: Milan Jedlička
Foto: New Holland

Tématické tagy

Nové

První plně automatický systém ostření nožů byl vylepšen

Zveřejněno 25.3. Claas pro rok 2019 představil inovovaný systém pro ostření nožů s názvem AQUA NON STOP COMFORT, který disponuje vnitřním LED osvětlením a oplachovací komorou. Systém zajistí ostření nožů, které se používají v lisech a víceúčelových návěsech. jít na článek

Case IH Versum CVXDrive: Výhody plynulé převodovky v kompaktních rozměrech

Zveřejněno 24.3. Nové modely Versum CVXDrive od Case IH jsou navrženy jako prémiové stroje. Nabízejí vybavení a komfortní vlastnosti velkých traktorů, přesto jsou snadno ovladatelné. Nejmenší traktory s plynulou převodovkou naleznou uplatnění v mnoha typech… jít na článek

Sběrací ústrojí Kemper bude pasovat na řezačky Jaguar

Zveřejněno 22.3. Německý výrobce sklizňových adaptérů Kemper na veletrhu SIMA v Paříži představil prototyp sběracího ústrojí, které je určeno pro samojízdné řezačky Jaguar od výrobce Claas. jít na článek