Dnes je 19.7. – svátek slaví Čeněk

Nejhezčím traktorem se stal ten, co jezdí na metan

Zveřejněno: 28. 12. 2018

Chicago Athenaeum, americké muzeum architektury a designu, společně s evropským centrem pro architekturu, umění a design, udělilo ocenění Good Design Award novému traktoru, který jezdí na metan.

Společnost New Holland Agriculture získala prestižní ocenění Good Design pro svůj traktor Methane Powered Concept Tractor.

New Holland, člen koncernu CNH Industrial, představil v roce 2017 další verzi traktoru na metan - Methane Powered Concept Tractor. Porota, která hodnotila nejen design, byla ohromena způsobem, jakým konstruktéři koncernu CNH navrhli tento traktor. Konstruktéři totiž opustili od konvenčního designu. Vyvinuli traktor, kde kapota, přední a zadní blatníky slouží jako palivová nádrž. Kromě toho má kabina až o 20 % více prosklené plochy, než standardní traktor. Tím se značně zlepšila celková viditelnost kolem traktoru.

Ocenění Good Design Award uznává nejinovativnější a nejmodernější výrobky z celého světa a výběr je založen na kvalitě návrhu, jeho tvaru a funkcích.

V interiéru traktoru jsou umístěny tři dotykové obrazovky, které slouží k zadávání nejrůznějších parametrů. Pozoruhodná je také palubní deska, která je nestandardně umístěna uprostřed volantu. K ovládání traktoru pak slouží několik tlačítek a joystick.

Traktor reálně existuje (koncept) a využívá k pohonu energii z obnovitelného zdroje. New Holland se přes dvacet let snaží zdokonalovat tuto technologii a patří mezi největší průkopníky v této oblasti. Traktor má zaujmout tzv. podniky Energy Independent Farm™ (energeticky nezávislé). Traktor k pohonu používá metan, který se snadno vyrobí přímo na farmě z energetických plodin nebo odpadu. Traktor je osazen šestiválcovým motorem NEF, který dodává stejný výkon a točivý moment jako jeho standardní dieselový ekvivalent. Ušetří ale až 30 % nákladů a sníží o 50 % provozní hluk. V reálných polních podmínkách tento traktor produkuje minimálně o 10 % méně emisí CO2 a snižuje celkové emise o 80 % ve srovnání se standardním naftovým traktorem.

Autor: Milan Jedlička
Foto: New Holland

Tématické tagy

Nové

Carraro Agritalia uvádí na trh novou řadu speciálních traktorů Compact

Zveřejněno 18.7. Italský výrobce náprav a speciálních traktorů Carraro uvádí na trh nové traktory řady Compact o výkonu 45, 50 a 55 kW. Traktory jsou k dispozici ve verzi V o šířce 1005 až 1340 mm a verzi VLB o šířce 1360 až 1460 mm. jít na článek

Na tvorbě kalendáře Zetor se budou nově podílet i uživatelé traktorů a fanoušci značky

Zveřejněno 17.7. Stejně jako v předešlých letech plánuje i na rok 2020 společnost Zetor Tractors vydání kalendářů pro své zákazníky a příznivce zemědělské techniky. Ve fotografiích se však oproti minulosti zaměří na běžné využití traktorů, kdy zkombinuje každodenní… jít na článek

Dva nové pracovní záběry pro pásový shrnovač Kuhn Merge Maxx

Zveřejněno 17.7. Kdo měl zájem o pásový shrnovač Merge Maxx značky Kuhn, neměl moc na výběr, byl k dispozici pouze jeden model. To se však nyní změní. Kuhn rozšiřuje svou nabídku o dva nové modely Merge Maxx 760 a 1090. jít na článek