Časopis Agroportal24h.cz
Dnes je 22.1. – svátek slaví Slavomír

Nejhezčím traktorem se stal ten, co jezdí na metan

Zveřejněno: 28. 12. 2018

Chicago Athenaeum, americké muzeum architektury a designu, společně s evropským centrem pro architekturu, umění a design, udělilo ocenění Good Design Award novému traktoru, který jezdí na metan.

Společnost New Holland Agriculture získala prestižní ocenění Good Design pro svůj traktor Methane Powered Concept Tractor.

New Holland, člen koncernu CNH Industrial, představil v roce 2017 další verzi traktoru na metan - Methane Powered Concept Tractor. Porota, která hodnotila nejen design, byla ohromena způsobem, jakým konstruktéři koncernu CNH navrhli tento traktor. Konstruktéři totiž opustili od konvenčního designu. Vyvinuli traktor, kde kapota, přední a zadní blatníky slouží jako palivová nádrž. Kromě toho má kabina až o 20 % více prosklené plochy, než standardní traktor. Tím se značně zlepšila celková viditelnost kolem traktoru.

Ocenění Good Design Award uznává nejinovativnější a nejmodernější výrobky z celého světa a výběr je založen na kvalitě návrhu, jeho tvaru a funkcích.

V interiéru traktoru jsou umístěny tři dotykové obrazovky, které slouží k zadávání nejrůznějších parametrů. Pozoruhodná je také palubní deska, která je nestandardně umístěna uprostřed volantu. K ovládání traktoru pak slouží několik tlačítek a joystick.

Traktor reálně existuje (koncept) a využívá k pohonu energii z obnovitelného zdroje. New Holland se přes dvacet let snaží zdokonalovat tuto technologii a patří mezi největší průkopníky v této oblasti. Traktor má zaujmout tzv. podniky Energy Independent Farm™ (energeticky nezávislé). Traktor k pohonu používá metan, který se snadno vyrobí přímo na farmě z energetických plodin nebo odpadu. Traktor je osazen šestiválcovým motorem NEF, který dodává stejný výkon a točivý moment jako jeho standardní dieselový ekvivalent. Ušetří ale až 30 % nákladů a sníží o 50 % provozní hluk. V reálných polních podmínkách tento traktor produkuje minimálně o 10 % méně emisí CO2 a snižuje celkové emise o 80 % ve srovnání se standardním naftovým traktorem.

Autor: Milan Jedlička
Foto: New Holland

Tématické tagy

Nové

Koncept Multiline nyní s možností setí meziplodin

Zveřejněno 21.1. Koncept Multiline sdružuje kompaktní talířové brány nebo kultivátor se secím strojem. Výsledkem je nákladově efektivní a extrémně výkonná souprava. Koncept Multiline slibuje obrovský potenciál pro traktory s nižším výkonem. Multiline je poprvé k… jít na článek

Sověti v 50. letech postavili elektrický traktor s napájecím kabelem. Vynález nyní znovu objevuje světový výrobce

Zveřejněno 21.1. S čím dál větší dostupností elektřiny v Sovětském svazu, v 50. letech minulého století postavili elektrický traktor s napájecím kabelem. Podobné řešení, byť v autonomní verzi, nedávno představil americký výrobce John Deere! jít na článek

První autonomní postřikovač do ovocných sadů. Kupodivu nejezdí na elektřinu

Zveřejněno 18.1. Kalifornská společnost Crinklaw Farm Services Inc představila po třech letech vývoje a testování první autonomní postřikovač na světě, který lze použít do sadů. Ač je trendem autonomních zemědělských vozidel jejich elektrifikace, tento projekt sází… jít na článek