Dnes je 31.5. – svátek slaví Kamila

Brány APV VS pro mechanickou likvidaci plevelů nyní v nových pracovních záběrech, zvládnou i hrůbky

Zveřejněno: 18. 5. 2020

APV představuje brány VS 150 M1 a VS 300 M1 pro mechanickou likvidaci plevelů - v nových pracovních šířkách. Vhodné jsou především pro pěstitele zeleniny. Využití naleznou i v plodinách jako jsou brambory, kukuřice či obilí.

Brány APV VS pro mechanickou likvidaci plevelů
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Rakouská společnost APV, specialista na výrobu strojů pro zpracování půdy a setí, už několik let má ve výrobním programu stroje pro mechanickou likvidaci plevelů. Jedná se konkrétně o modely VS 600, VS 750, VS 900 a VS 1200. Brány jsou nyní k dispozici i v menších pracovních šířkách VS 150 M1 a VS 300 M1 – pracovní šířka 1,7 a 3,2 m.

Nové brány APV VS 150 M1 a VS 300 M1 lze agregovat do předního i zadního závěsu traktoru. Jelikož jsou brány kompaktnější, jsou především určeny pro pěstitele zeleniny. Brány disponují 8mm prsty, které jsou rozmístěné v rozteči 35 mm. Hlavním úkolem je likvidace nežádoucích plevelů. Při tažení prstů po povrchu půdy dochází k vytrhání plevele, který se nachází v rané i pozdní fází klíčení, a k jeho odložení na povrch půdy. Zde plevel zasychá a odumírá. Takto lze zlikvidovat přibližně 90 % klíčenců plevele v porostu. Prsty proniknou do hloubky 2 až 3 cm, aby se narušila a provzdušnila vrchní vrstva půdy. Nastavení prstů je standardně hydraulické.

Firma APV uvádí, že přítlak na prsty zůstává konstantní, hodí se tak i na pole s brambory. Každý prst má vlastní pružinový systém. Přítlak lze snížit na pouze vlastní hmotnost prstů - nebo je zcela zvednout. Prsty jsou široké a otočné, mohou se tak vychýlit pouze proti tlaku pružiny. To znamená, že každý prst pracuje ve své linii a nepohybuje se bokem. To zaručuje celoplošné zpracování půdy.

I pneumatické výsevní zařízení (PS) nebo multidávkovač (MD) lze namontovat na nové brány APV VS 150 M1 a VS 300 M1, aby se během jednoho přejezdu současně aplikovalo i osivo. Volitelně lze brány vybavit podvozkem, aby bylo dosaženo ještě přesnější práce.

Autor: Milan Jedlička1)
Foto: APV

1) z podkladů APV a Agrozet

Tématické tagy

  • APV
  • zpracování půdy