AGROZET - náhradní díly
Dnes je 2.3. – svátek slaví Anežka

Číňané spustili největší kruhovou dojírnu, obslouží 10 000 dojnic

Zveřejněno: 19. 1. 2021

Rostoucí poptávka po čerstvém mléce v Číně zvyšuje domácí produkci. V Číně byla spuštěna největší kruhová dojírna typu GEA DairyRotor T8900. Kruhové dojírny jsou z pohledu úspory pracovní síly a také tam, kde se požaduje vysoká průchodnost za hodinu, nejefektivnějšími dojírnami.

Kruhová dojírna GEA DairyRotor T8900

V Číně se nachází přes 6,2 milionu kusů dojnic, které vyprodukují miliony litrů čerstvého mléka. Přibližně 70 % mléka spotřebovaného v Číně je ultra tepelně ošetřeno, což zvyšuje jeho trvanlivost. Chuť takového mléka je ale ve srovnání s čerstvým mlékem odlišná.

Jednou z největších farem v zemi je farma Lvyuan Animal Husbandry v provincii Jiangsu. Považována je za předního čínského producenta syrového mléka. Na farmě je ustájeno 10 000 krav.

V roce 2019 farma objednala novou kruhovou dojírnu GEA DairyRotor T8900, která je první svého druhu v asijsko-pacifickém regionu. Od roku 2020 je dojírna v provozu. Dojírna byla za pomocí Číňanů a Němců spuštěna za pouhý měsíc. Je speciálně vyvinuta pro střední a velké komerční farmy. V provozu může být 22 hodin a disponuje 80 dojicími boxy. Všechny komponenty kruhové dojírny jsou extrémně odolné a jsou navrženy tak, aby odolaly požadavkům nepřetržitého provozu. Kromě toho je dojírna vyrobena z nerezové oceli, která se snadno čistí.

Kruhové dojírny jsou z pohledu úspory pracovní síly a také tam, kde se požaduje vysoká průchodnost za hodinu, nejefektivnějšími dojírnami
Kruhové dojírny jsou z pohledu úspory pracovní síly a také tam, kde se požaduje vysoká průchodnost za hodinu, nejefektivnějšími dojírnami

„Kruhové dojírny jsou typy dojíren, na kterých stojí, a zároveň se v průběhu dojení zvířata točí do kruhu. Jedná se o dojírny s vůbec nejvyšším výkonem. Podle pozice jejich postavení se rozlišují na: dojírny rotační tandemové (rototandem) – dojírny rotační rybinové (rotoribina) – dojírny rotační paralelí – side by side – (rotoradiála),“ uvádí server agropress.cz.

Po roce provozu je podle majitele farmy dojírna efektivní. V následujících letech lze očekávat, že se velké dojírny typu GEA DairyRotor T8900 budou těšit ještě větší popularitě. V Číně roste poptávka po čerstvém mléce. Zpracovatelé mléka hledají čínské mléčné farmy, které by mohly poskytovat vysoce kvalitní čerstvé mléko.

Nutno podotknout, že dojírnu typu GEA DairyRotor T8900 již používají farmáři v Evropě i Severní Americe.

Autor: Milan Jedlička1)
Foto: GEA

1) z podkladů GEA