Limitovaná nabídka Tecnoma Tecnis 3100
Dnes je 26.1. – svátek slaví Zora

Vzpomínky na žně za socialismu. Návštěva ministra a nejlepší kombajnéři z Hustopečí v roce 1977

Zveřejněno: 17. 8. 2020

Pojďte se prostřednictvím snímků a dobového textu podívat na to, jak probíhala sklizeň obilí za socialismu, přesněji v roce 1977. Text s fotografiemi byl zveřejněn v týdeníku Květy v červenci roku 1977. Článek nesl nadpis - Rušno na zlatých lánech.

Skupinové nasazení kombajnů na Hodonínsku

Kdo z nás by v těchto dnech nesledoval hlášení meteorologů a nepohlížel na lány žloutnoucího obilí s pocitem hospodáře. Nastaly žně, začalo každoroční úsilí o to, abychom sklidili každé zrno. Organizační příprava a technické vybavení vytvořily všechny předpoklady, aby se zásada Ani zrno nazmar plně uskutečnila. Napovídají tomu také stále přibývající hlášení z okresů, které splnily plán nákupu. Prvním okresům v republice, Komárnu a Dunajské Stredě, Břeclavi a Hodonínu zaslaly k výsledkům blahopřejné dopisy ústřední výbor KSČ a federální vláda.

A protože výkup obilí zde stále pokračuje, můžeme očekávat, že množství zrna ve státních sýpkách výrazně přesáhne plánovaných sto procent. Letos vyjely do polí opět další stovky nových kombajnů, ještě více se prohloubila vzájemná spolupráce zemědělských závodů a pomoc jednotlivých krajů. Bez nadsázky vznikla skutečná sklizňová fronta postupující z jižních oblastí na sever a do vyšších poloh. Za ní zůstávají posečené hektary, které další vlna strojů již připravuje na příští úrodu. Takový je plánovaný postup, který může narušit jen nepřízeň počasí. A proto hraje svou důležitou roli čas, doslova každá vteřina. Vždyť během ní sklidí jeden kombajn deset kilogramů zrna.

Na jižní Moravu do Šaradic v hodonínském okrese přijeli na zahájení žní ministr zemědělství a výživy ČSSR Josef Nágr a vedoucí tajemník jihomoravského krajského výboru KSČ Karel Neubert, kteří symbolicky sklidili kombajnem začátek lánu. Kombajnéru Františku Foretníkovi pak Josef Nágr popřál, aby celé žně zvládl s úspěchem.

K nejlepším kombajnérům v Hustopečích patří Jan Urbánek s Janem Staňkem - sklízejí kombajnem již poosmé.