Časopis Agroportal24h.cz
Dnes je 22.1. – svátek slaví Slavomír

Automatické zakrývání jámy. Už žádná dřina a pneumatiky

Zveřejněno: 13. 6. 2018

Zakrývání plné jámy siláže není zrovna oblíbená činnost. Tato práce už nemusí být špinavá, nepohodlná a obtížná, díky novému systému od holandské firmy Agridek. Agridek nabízí řešení v podobě speciální těžké plachty a portálového automatického systému, jenž se postará o zakrývání nebo odkrývání silážní jámy.

Zakrývání jámy už nemusí být namáhavé.

Plachta je vyrobena z velmi tlusté a opakovaně použitelné PVC tkaniny. Plachta obsahuje válečky, které lze naplnit vodou, jenž slouží jako závaží. Pro zakrytí plochy 200 m2 je potřeba 500 litrů vody.

Plachta je navíc plně vodotěsná a vzduchotěsná i ve větrných podmínkách. K zakrývání nemusíte používat pneumatiky či naplněné pytle.

Portálový systém Agridek umožňuje do několika sekund zakrýt či odkrýt jámu. Systém pracuje zcela automaticky bez zásahu člověka. Pohon portálového systému může být zajištěn jak za pomocí vlastního hydraulického systému, tak od hydraulického systému traktoru. Systém je k mání s pevnými či otočnými koly, přičemž druhá jmenovaná varianta umožňuje použití systému u více druhů silážních jam.

V Holandsku takových systémů je již přes 100 v provozu, ten největší je 36 metrů dlouhý, 24 metrů široký a 4 metry vysoký. Cena celého systému se pohybuje v rozmezí od 24 000 až po 240 000 eur, záleží na velikosti.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Agridek

Tématické tagy

Nové

Koncept Multiline nyní s možností setí meziplodin

Zveřejněno 21.1. Koncept Multiline sdružuje kompaktní talířové brány nebo kultivátor se secím strojem. Výsledkem je nákladově efektivní a extrémně výkonná souprava. Koncept Multiline slibuje obrovský potenciál pro traktory s nižším výkonem. Multiline je poprvé k… jít na článek

Sověti v 50. letech postavili elektrický traktor s napájecím kabelem. Vynález nyní znovu objevuje světový výrobce

Zveřejněno 21.1. S čím dál větší dostupností elektřiny v Sovětském svazu, v 50. letech minulého století postavili elektrický traktor s napájecím kabelem. Podobné řešení, byť v autonomní verzi, nedávno představil americký výrobce John Deere! jít na článek

První autonomní postřikovač do ovocných sadů. Kupodivu nejezdí na elektřinu

Zveřejněno 18.1. Kalifornská společnost Crinklaw Farm Services Inc představila po třech letech vývoje a testování první autonomní postřikovač na světě, který lze použít do sadů. Ač je trendem autonomních zemědělských vozidel jejich elektrifikace, tento projekt sází… jít na článek