Dnes je 19.7. – svátek slaví Čeněk

Mulčovač zvýší využitelnost samojízdného stroje Krone Big M 450

Zveřejněno: 15. 2. 2019

Samojízdný žací stroj Big M 450 nemusí být primárně využíván při sečení, ale také nově při mulčování. Krone ve spolupráci s holandským výrobcem představují alternativní výbavu, jakou je kladívkový mulčovač TriGant.

Perfect TriGant a Krone Big M 450

Na veletrhu Agritechnica 2017 byl představen nový samojízdný žací stroj Big M 450. Nyní chce Krone dokázat, že stroj nalezne i jiné využití, než při sečení. Krone nyní nabízí alternativní výbavu, jakou je kladívkový mulčovač. Ve spolupráci s holandským specialistou, firmou Van Wamel B.V., byla vyvinuta mulčovací trojkombinace TriGant. Tři velkokapacitní mulčovací jednotky jsou navrženy přesně na míru samojízdnému stroji BiG M 450. Jejich připojení a odpojení ke stroji je velmi jednoduché a snadné. Přední mulčovací jednotka je zavěšena prostřednictvím automatického závěsu a boční mulčovací jednotky jsou zavěšeny v těžišti osvědčeným systémem DuoGrip, který zajišťuje perfektní kopírování terénu. Takto vybavený BiG M 450 nabízí celkový pracovní záběr 9,20 metrů (přední mulčovací jednotka 3,13m; boční mulčovací jednotky mají každá 3,20m) a nasazuje pomyslnou laťku v segmentu mulčovacích strojů na zcela novou úroveň.

Velmi krátká konstrukční vzdálenosti mezi čelní mulčovací jednotkou a bočními jednotkami umístěnými mezi přední a zadní nápravou zachovává při práci v zatáčkách stejný přesah pracovních záběrů čelní a bočních jednotek. Toto konstrukční uspořádání garantuje práci bez vynechaných pruhů i při ostrém zatáčení. Kromě toho skvělá manévrovatelnost a rádius otáčení BiG M 450 umožňuje na souvratích navazující jízdy - člunkové sečení i mulčování.

Dalším důležitým plusem je přepravní šířka BiG M 450 3,29m, a to včetně mulčovacích jednotek. Po minimální úpravě (zapnutí majáku, šrafované tabule, apod.) lze přímo vyjet na silnici.

Díky precizní adaptaci mulčovače TriGant na základní nosič BiG M 450 může řidič využívat všechny komfortní, praktické funkce stroje i při mulčování. K nim se počítá například i plně hydraulické nastavení přítlaku všech tří sekcí z kabiny stroje. Tím dosahují extrémně robustní mulčovací jednotky TriGant nízký přítlak na půdu s perfektním kopírováním terénních nerovností. Pracovní výška nářadí se přednastaví na opěrných válcích a poté ji lze hydraulicky ovládat přímo z kabiny řidiče. Další dvě profesionální řešení nalezneme v centrálním mazání a automatickém čištění chladiče. Obě tato řešení přispějí ke snížení nároků na údržbu i v extrémních podmínkách provozu.

Na spodních řemenicích pohonů mulčovacích jednotek jsou pro snímání a následné zobrazení otáček rotorů mulčovacích jednotek na přístrojovém panelu umístěny snímače otáček. Kromě hlášení prokluzu umí systém i automaticky odpojit mulčovací jednotky, pokud jsou přetíženy.

BiG M 450 také disponuje automatickým řízením výkonu motoru, které podle pracovních podmínek a vytížení přepíná mezi režimy Eco-Power a M-Power. Ve slabých porostech systém sám redukuje výkon a tím šetří i palivo. Nově vyvinutý zátěžový regulátor maximálního výkonu pak automaticky snižuje pojezdovou rychlost při dosažení přednastaveného rozsahu otáček. Hydropneumatické odpružení přední i zadní nápravy napomáhá profesionální a rychlé práci. Díky němu je jízda i po velmi nerovném terénu klidná a lze s ním dosahovat vyšších pracovních rychlostí.

Autor: Krone, redakčně upraveno
Foto: Krone

Tématické tagy

Nové

Carraro Agritalia uvádí na trh novou řadu speciálních traktorů Compact

Zveřejněno 18.7. Italský výrobce náprav a speciálních traktorů Carraro uvádí na trh nové traktory řady Compact o výkonu 45, 50 a 55 kW. Traktory jsou k dispozici ve verzi V o šířce 1005 až 1340 mm a verzi VLB o šířce 1360 až 1460 mm. jít na článek

Na tvorbě kalendáře Zetor se budou nově podílet i uživatelé traktorů a fanoušci značky

Zveřejněno 17.7. Stejně jako v předešlých letech plánuje i na rok 2020 společnost Zetor Tractors vydání kalendářů pro své zákazníky a příznivce zemědělské techniky. Ve fotografiích se však oproti minulosti zaměří na běžné využití traktorů, kdy zkombinuje každodenní… jít na článek

Dva nové pracovní záběry pro pásový shrnovač Kuhn Merge Maxx

Zveřejněno 17.7. Kdo měl zájem o pásový shrnovač Merge Maxx značky Kuhn, neměl moc na výběr, byl k dispozici pouze jeden model. To se však nyní změní. Kuhn rozšiřuje svou nabídku o dva nové modely Merge Maxx 760 a 1090. jít na článek