Dnes je 8.12. – svátek slaví Květoslava

ProjectTETRA jako vstupní brána do budoucnosti nakladačů. Bez kvalifikace s nimi už neodjedete

Zveřejněno: 11. 4. 2019

Nyní probíhá v Mnichově největší stavební veletrh na světě - BAUMA. Nejeden exponát je zajímavý, ale tento budí největší pozornost. Výrobce stavební techniky, CASE Construction, na výstavní ploše prezentuje koncept kolového nakladače budoucnosti.

ProjectTETRA se představil na baumě.

Koncept ProjectTETRA dává sbohem klasickému spalovacímu motoru a nahrazuje ho plynovým, který byl speciálně navržený a vyvinutý sesterskou společností FPT Industrial. Motor dodává výkon 230 koní a má dokonce stejný výkon a točivý moment jako klasický dieselový motor použitý v modelu nakladače Case 821G. Motor je poháněn bioplynem, který se vyrábí z odpadních materiálů (potraviny, štěpka nebo živočišný odpad) – využívá tedy udržitelný zdroj energie a je navíc ekologičtější. ProjectTETRA snižuje celkové emise o 80 % a hladinu hluku o 50 %.

Operátora hýčká

Na první pohled ale upoutá design. Prosklení kabiny bylo zvětšeno o 16 % ve srovnání se standardním kolovým nakladačem. Vnější zpětná zrcátka budete hledat marně – jsou nahrazena kamerami. Obraz z kamer se přenáší na A sloupek v kabině. Elegantní design umožňuje přístup ke všem ovládacím prvkům díky ergonomickým joystickům a integrované barevné dotykové obrazovce. Nové komfortní sedadlo se automaticky otáčí, což usnadňuje přístup při otevírání dveří. Vrací se též do provozní polohy bezprostředně poté, co operátor usedne za volant.

Palubní systém dokáže informovat nejen o provozních datech, ale i o počasí, nastavení stroje apod.

Pouze pro kvalifikované

Koncept nabízí i netradiční funkci. Využívá nejnovější biometrické technologie k zajištění bezpečnosti a pohodlí obsluhy. Operátor je po usednutí za volant podroben kontrole. Proběhne vzdálená kontrola sítnice a aktivuje se topení a klimatizace pro nastavení kabiny na optimální provozní teplotu. Biometrická technologie rozpoznávání obličeje je integrována do přístupových a spouštěcích sekvencí, aby bylo zajištěno, že přístup ke stroji mají pouze kvalifikovaní operátoři.

Speciální pneumatiky

Zvláštností jsou též pneumatiky. Ty byly speciálně vyvinuty pro tento koncept. Za vývojem a výrobou stojí Michelin. Pneumatiky jsou vyrobeny z čistého kaučuku a kompozitního materiálu. Design je patentován. Lehká a robustní konstrukce byla navržena tak, aby odolala extrémním podmínkám stavebního prostředí. Díky vestavěným senzorům může operátor v kabině v reálném čase sledovat různé parametry.

Přečtěte si také

Autor: Milan Jedlička
Foto: Case

Tématické tagy

Nové

Nejhůře a nejlépe hodnocené značky traktorů za rok 2019 podle prodejců z deseti vyspělých států

Zveřejněno 6.12. CLIMMAR (Mezinárodní organizace dovozců a prodejců zemědělské techniky) každoročně zkoumá vztah prodejců traktorů k daným značkám. Průzkum nese název Dealer Satisfaction Index (DSI). jít na článek

Aeon: nový top model mezi taženými postřikovači Hardi je připraven na požadavky budoucnosti

Zveřejněno 6.12. Jeden z předních dánských výrobců techniky na ochranu rostlin, firma Hardi, prezentoval při příležitosti konání zemědělského veletrhu Agritechnica 2019 v Hannoveru jednak své vize budoucnosti, jednak technické novinky. Oboje bylo zhmotněno do… jít na článek

Dodavatel náhradních dílů AGROAD příští rok oslaví 25 let na trhu

Zveřejněno 5.12. Firma AGROAD v roce 2020 oslaví 25 let působení na trhu náhradních dílů na traktory a zemědělskou techniku. Bohaté zkušenosti společnosti mělo a má možnost využívat široké portfolio zákazníků z nejrůznějších zemí světa. Po dobu své existence si… jít na článek