Kramp - Náhradní díly na dosah ruky
Dnes je 21.9. – svátek slaví Matouš

Řekové jezdí s traktory Zetor už 65 let, využívají je primárně v ovocnářství

Zveřejněno: 19. 3. 2020

Traktory Zetor mají své zákazníky po celém světě. V letošním roce je to právě 65 let, co pronikly také na řecký trh. Od počátku spolupracuje Zetor v Řecku výhradně s partnerem DEMETER SA, který disponuje sítí 70 prodejců. Společně na řeckém trhu prodaly už více než 30 tisíc kusů traktorů.

Zetor Forterra v řeckých barvách
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Počátky spolupráce spadají do roku 1955. Tehdy byla v Řecku mechanizace v zemědělství teprve v plenkách, zemědělství však bylo v poválečných letech jedním z hlavních pilířů ekonomiky a zaměstnávalo výrazné procento populace. Zetor v té době nabízel levné a odolné traktory přesně vyhovující potřebám řeckých farmářů.

Traktory Zetor provázejí už třetí generaci

„Během dlouholeté spolupráce se nám podařilo vytvořit silnou zákaznickou základnu čerpající z dobrých zkušeností první generace, jež traktory Zetor využívala. Tisíce rodin po celém Řecku přežily a nepřímo prosperovaly z tvrdé práce českých traktorů a každý, kdo pochází z venkovského prostředí, má vlastní historku o svém Zetoru,“ popisuje Philipp Gorgias ze společnosti DEMETER SA. I on představuje již třetí generaci podnikající v zemědělském oboru.

V prvním desetiletí spolupráce se v Řecku prodalo 5 560 traktorů, později počty ještě stoupaly. Celkově zde za 65 let našlo své zákazníky téměř 34 tisíc traktorů Zetor.

„Od 90. let se zemědělský sektor značně oslabil a zmenšil, protože se většina mladých lidí přestěhovala do měst. Zetor si však zachovává dobrou pověst díky dlouhé historii, odolným motorům a nízkým nákladům na údržbu. Zároveň i díky dotacím pro zemědělce plánovaným na letošní rok může oslovit značné množství zákazníků,“ uvádí Philipp Gorgias.

Řečtí farmáři traktory využívají primárně v ovocnářství: na jihu v rozlehlých olivových hájích, na severu pak při pěstování meruněk, pomerančů, broskví, jablek, hroznů a vodních melounů. V menší míře se pak uplatňují na polích při orbě nebo v živočišné výrobě.

Společnost DEMETER SA disponuje sítí 70 prodejců, přičemž většina z nich poskytuje i běžné poprodejní služby a servis. Traktory Zetor prezentuje na řadě veletrhů, nechyběla ani na letošním 28. ročníku veletrhu AGROTICA v Soluni s rekordní návštěvností přesahující 161 000 návštěvníků. Z nabídky Zetoru se představily modely HORTUS CL 65, PROXIMA HS 100, FORTERRA HD 150, FORTERRA HSX 120 a MAJOR CL 80. Právě poslední dva jmenované patří na řeckém trhu k nejoblíbenějším modelům.

Autor: Milan Jedlička1)
Foto: Zetor

1) čerpáno z materiálů Zetor

Tématické tagy

  • Zetor
  • traktory