Časopis Agroportal24h.cz
Dnes je 22.1. – svátek slaví Slavomír

Roky sloužil v Bundeswehru, teď je králem silážních jam

Zveřejněno: 25. 10. 2018

Poptávka po vyřazené vojenské technice je vždy značná. Stroje jsou často udržované a v perfektním stavu. A pokud je to technika z vojenských zásob, může mít i minimální nájezd či odpracovanou dobu. Taková vojenská technika míří k soukromým majitelům, kde dostane „druhou šanci“. Stejný osud potkalo hned několik kusů těžkého kolového dozeru Zettelmeyer ZD 3000.

Služba v armádě skončila. Uplatnění je nejen na stavbách, ale i při dusání siláže.

Zettelmeyer Baumaschinen GmbH byl založen v roce 1897, takže se nevyhnul dvěma světovým válkám – těžkou dobu však přežil.

Ozbrojené síly Spolkové republiky Německo počátkem 80. let minulého století pořídily 160 kusů dozerů Zettelmeyer ZD 3000. Tyto dozery armáda používala v letech 1979-1985. Po vyřazení se část kusů dostala do služeb zemědělství a dodnes jsou využívány (i v původním vojenském zbarvení) k dusání siláže na obřích německých silážních jamách, a to dokonce s dvoumontážemi. Koncem 90. let disponoval vojenský sklad ještě stovkou kusů.

Rozměry Zettelmeyer ZD 3000.
Rozměry Zettelmeyer ZD 3000.

Zettelmeyer ZD 3000 byl k dispozici i do civilního sektoru k použití na velkých staveništích k úpravě povrchu. Vyznačoval se výjimečnou robustností, vysokou přepravní rychlostí, nízkou výškou a rozvorem 3 460 mm. Dominantou stroje byla čelní radlice, její postranní části šlo různě naklápět. Díky uchycení a hydraulickému ovládání bylo možné s radlicí i různě horizontálně otáčet. Hodnoty patrně zaujaly armádu.

I v armádě byl Zettelmeyer ZD 3000 používán k úpravě povrchu, jako náhrada za buldozery. Model ZD 3000 byl osazen vzduchem chlazeným motorem V10 KHD o výkonu 280 koní a objemu 17 litrů (bez turbodmychadla). Motor byl spojen s čtyřrychlostní planetovou převodovkou. Stroj vyvinul rychlost až 63 km/h, takže mohl udržet krok v koloně vojenské techniky a měl též hydropneumatické odpružení. V Německu dokonce může na dálnice.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Zettelmeyer

Tématické tagy

Nové

Koncept Multiline nyní s možností setí meziplodin

Zveřejněno 21.1. Koncept Multiline sdružuje kompaktní talířové brány nebo kultivátor se secím strojem. Výsledkem je nákladově efektivní a extrémně výkonná souprava. Koncept Multiline slibuje obrovský potenciál pro traktory s nižším výkonem. Multiline je poprvé k… jít na článek

Sověti v 50. letech postavili elektrický traktor s napájecím kabelem. Vynález nyní znovu objevuje světový výrobce

Zveřejněno 21.1. S čím dál větší dostupností elektřiny v Sovětském svazu, v 50. letech minulého století postavili elektrický traktor s napájecím kabelem. Podobné řešení, byť v autonomní verzi, nedávno představil americký výrobce John Deere! jít na článek

První autonomní postřikovač do ovocných sadů. Kupodivu nejezdí na elektřinu

Zveřejněno 18.1. Kalifornská společnost Crinklaw Farm Services Inc představila po třech letech vývoje a testování první autonomní postřikovač na světě, který lze použít do sadů. Ač je trendem autonomních zemědělských vozidel jejich elektrifikace, tento projekt sází… jít na článek