Časopis Agroportal24h.cz
Dnes je 22.1. – svátek slaví Slavomír

Chytré víčko sleduje váš motor. Data odešle do mobilní aplikace

Zveřejněno: 27. 4. 2018

Perkins, výrobce motorů, představil první světově nízkonákladové telematické zařízení pro motory. Na první pohled vypadá víčko jako uzávěr od nádrže na olej. Ve skutečnosti je to čepička na uzávěru. Čepička monitoruje vznětový motor a odesílá data přímo do mobilního telefonu, který má u sebe řidič.

Čepička/krytka nese název SmartCap. Spolu s aplikací v mobilu poskytuje informace, jako je počet motohodin, servisní připomínky, kdy byl motor v činnosti a kdy v nečinnosti apod. Cena krytky je 50 Eur a již ji lze zakoupit. Krytka má vlastní zdroj energie, který vydrží dva až tři roky.  Aplikace může přijímat signály z více zařízení (a tím více strojů) a zobrazit všechny informace na jediné obrazovce.

Sluší se dodat, že krytka SmartCap je dostupná ve třech velikostech a je kompatibilní s malými až středními motory firmy Perkins, kromě šestiválcového motoru o objemu 7,1 l. U výkonnějších motorů je totiž velmi pravděpodobné, že již z výroby disponují vlastním telematickým systémem.

Fungování systému

SmartCap využívá technologii Bluetooth s nízkou spotřebou energie - detekuje vibrace motoru a zpracovává informace. Data se odesílají do mobilní aplikace každých 15 sekund. Data jsou pak nahrána do cloudu, kde je provedena další analýza, a odeslána zpět do telefonu uživatele. Veškeré informace pak vidí koncový uživatel, místní prodejce a výrobce Perkins, pokud s tím majitel souhlasí.

Perkins si od služby slibuje lepší přehled o svých motorech a data chce využívat k navrhování lepších motorů. V aktivní službě je více než pět milionů motorů Perkins. V příštích letech budou mít nainstalovány SmartCap desítky tisíc z nich, tvrdí společnost.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Perkins

Tématické tagy

Nové

Koncept Multiline nyní s možností setí meziplodin

Zveřejněno 21.1. Koncept Multiline sdružuje kompaktní talířové brány nebo kultivátor se secím strojem. Výsledkem je nákladově efektivní a extrémně výkonná souprava. Koncept Multiline slibuje obrovský potenciál pro traktory s nižším výkonem. Multiline je poprvé k… jít na článek

Sověti v 50. letech postavili elektrický traktor s napájecím kabelem. Vynález nyní znovu objevuje světový výrobce

Zveřejněno 21.1. S čím dál větší dostupností elektřiny v Sovětském svazu, v 50. letech minulého století postavili elektrický traktor s napájecím kabelem. Podobné řešení, byť v autonomní verzi, nedávno představil americký výrobce John Deere! jít na článek

První autonomní postřikovač do ovocných sadů. Kupodivu nejezdí na elektřinu

Zveřejněno 18.1. Kalifornská společnost Crinklaw Farm Services Inc představila po třech letech vývoje a testování první autonomní postřikovač na světě, který lze použít do sadů. Ač je trendem autonomních zemědělských vozidel jejich elektrifikace, tento projekt sází… jít na článek