Dnes je 28.5. – svátek slaví Vilém

Chytré víčko sleduje váš motor. Data odešle do mobilní aplikace

Zveřejněno: 27. 4. 2018

Perkins, výrobce motorů, představil první světově nízkonákladové telematické zařízení pro motory. Na první pohled vypadá víčko jako uzávěr od nádrže na olej. Ve skutečnosti je to čepička na uzávěru. Čepička monitoruje vznětový motor a odesílá data přímo do mobilního telefonu, který má u sebe řidič.

Čepička/krytka nese název SmartCap. Spolu s aplikací v mobilu poskytuje informace, jako je počet motohodin, servisní připomínky, kdy byl motor v činnosti a kdy v nečinnosti apod. Cena krytky je 50 Eur a již ji lze zakoupit. Krytka má vlastní zdroj energie, který vydrží dva až tři roky.  Aplikace může přijímat signály z více zařízení (a tím více strojů) a zobrazit všechny informace na jediné obrazovce.

Sluší se dodat, že krytka SmartCap je dostupná ve třech velikostech a je kompatibilní s malými až středními motory firmy Perkins, kromě šestiválcového motoru o objemu 7,1 l. U výkonnějších motorů je totiž velmi pravděpodobné, že již z výroby disponují vlastním telematickým systémem.

Fungování systému

SmartCap využívá technologii Bluetooth s nízkou spotřebou energie - detekuje vibrace motoru a zpracovává informace. Data se odesílají do mobilní aplikace každých 15 sekund. Data jsou pak nahrána do cloudu, kde je provedena další analýza, a odeslána zpět do telefonu uživatele. Veškeré informace pak vidí koncový uživatel, místní prodejce a výrobce Perkins, pokud s tím majitel souhlasí.

Perkins si od služby slibuje lepší přehled o svých motorech a data chce využívat k navrhování lepších motorů. V aktivní službě je více než pět milionů motorů Perkins. V příštích letech budou mít nainstalovány SmartCap desítky tisíc z nich, tvrdí společnost.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Perkins

Tématické tagy

Nové

Díky laxnímu přístupu výrobce se tento traktor nedočkal velkého rozšíření, i když na to stále má

Zveřejněno 26.5. Traktor RT-M-160 je určen pro univerzální zemědělské nasazení, nářadí dokáže nést jak v předním, tak zadním závěsu. Vynikajícího uplatnění nalezne hlavně při přípravě půdy. I přes svoje velmi dobré vlastnosti se velkého rozšíření nedočkal, důvod je smutný. jít na článek

Fendt údajně pracuje na obří zakázce. Do jednoho podniku má dodat traktory s 10 tis. koňmi

Zveřejněno 26.5. Ukrajinský zemědělský koncern MHP (Myronivsky Hilboproduct) Agroholding, jeden z největších zemědělských podniků na Ukrajině, údajně převezme obří zakázku od společnosti Fendt, informuje agriland.ie jít na článek

Motorem roku se stává…

Zveřejněno 25.5. Odborný časopis Diesel každoročně oceňuje motory a ten nejlepší si odnese ocenění "Diesel roku". Komu patří letošní ocenění? jít na článek