Dnes je 15.8. – svátek slaví Hana

Deutz-Fahr představuje nejmenší traktor s plynulou převodovkou TTV

Zveřejněno: 6. 6. 2018

Deutz-Fahr představuje novou generaci speciálních traktorů 5 DS TTV. Tentokrát míří do luxusnějšího segmentu, díky nově použité kompaktní plynulé převodovce a bohaté výbavě.

Nový úzkorozchodný traktor od firmy Deutz-Fahr: řada 5 DS TTV s plynulou převodovkou.

Neuběhlo dlouho od představení nové generace speciálních traktorů Frutteto CVT S a v novém přichází i jeho koncernový sourozenec 5 DS TTV, který staví na základech Frutteta CVT S.

Traktor oproti předchůdci úplně přepracovaný a nabitý mnoha novými technologickými inovacemi, díky nimž je možné snáz pracovat ve speciálních kulturách, jako je sadařství či vinařství.

Mezi nejdůležitější patří nová kabina s úplně novým konceptem ovládání, nový vysoce výkonný hydraulický systém a v neposlední řadě vynikající jízdní komfort.

Výkonné a hospodárné motory

Nové modely řady 5 DS TTV mohou být osazeny tříválcovými nebo čtyřválcovými turbo motory FARMotion se vstřikováním common-rail. K dispozici jsou dva tříválce s objemem téměř 3 litry a maximálním výkonu 88 a 97 koní (65 a 71 kW). Kromě toho jsou k dispozici tři čtyřválcové motory o objemu 3,8 litru a výkonu 88, 102 a 113 koní (65, 75 a 83 kW). Nově použitý ventilátor eVisco zajišťuje - v závislosti na podmínkách zatížení - dostatečný chladicí vzduch.

Všechny motory jsou charakterizovány štíhlým, kompaktním designem a umožňují tak velký úhel natočení předních kol. Všechny komponenty jsou snadno přístupné pro běžnou údržbu.

Intuitivní ovládání

Díky nově vyvinuté loketní opěrce MaxCom lze všechny funkce traktoru ovládat pomocí joysticku a konfigurovat podle potřeby tak, aby bylo zajištěno jednoduché a pohodlné ovládání i složitých nářadí. Osvědčená koncepce ovládání z velkých traktorů byla nyní přenesena do nové řady 5 DS a přizpůsobena novým rozměrům kompaktní, štíhlé kabiny. Výsledkem je multifunkční loketní opěrka, která kombinuje maximální ovladatelnost a maximální pohodlí. Ovládací prvky jsou barevně odlišeny.

Plynulá převodovka

Vůbec poprvé se ve speciálních traktorech Deutz-Fahr objevuje plynulá převodovka TTV, která kombinuje účinnost mechanické převodovky s pohodlím hydrostatické. Rychlost jízdy může být plynule řízena od 0 do 40 km/h a tím dosáhnout nízké spotřeby paliva a nízkých otáček motoru 1650 ot./min. K dispozici jsou dva rozsahy automatického řazení: pracovní rozsah 0-22,8 km/h a dopravní rozsah 22,8 až 40 km/h.

Pomocí potenciometru si řidič může zvolit mezi různými provozními režimy motoru - např. "Eco" (úsporný režim) a "Power" (maximální výkon). Nová převodovka TTV také řídí PTO, které je automaticky synchronizováno s rychlostí jízdy. Případně jsou k dispozici dva tempomaty.

Pohodlná kabina

Nově vyvinutá čtyř sloupková kabina nabízí prostorný interiér s kompaktními vnějšími rozměry. Zaoblené vnější profily dodávají kabině moderní design. Zároveň je při průjezdu úzkými řadami rostlin chráněna vegetace. Díky kompaktnímu a plochému provedení převodovky TTV má kabina rovnou podlahu. Nastavitelné sedadlo řidiče bylo optimalizováno pro vynikající pohled na všechny pracovní oblasti. Klimatizovaná kabina je uložena na nových hydro-silentblocích, které jsou plněny hydraulickou kapalinou a poskytují výjimečný komfort jízdy. Na přání může kabina plnit ochranu kategorie 4 proti chemikáliím. Volitelně mohou být modely 5 DS TTV vybaveny 28palcovými pneumatikami. 5 DS TTV obdrží standardně pneumatiku o rozměru 24 palců. Jednodílné čelní sklo nabízí optimální pohled na přední a boční montážní prostor. Pohled směrem nahoru byl také výrazně vylepšen čelním sklem zasunutým do střechy kabiny. Na přání je k dispozici otevírací čelní sklo, vzduchově odpružené sedadlo řidiče a stereo rádio.

Přední zavěšení nápravy

Na přání je možné traktory 5 DS TTV vybavit odpruženou přední nápravou s nezávislým zavěšením. Reakce zavěšení je průběžně monitorována vlastním řízením (Active Drive). Ovladač Active Drive je standardně vybaven funkcemi "AntiDive" a "AntiRoll".

Výkonný hydraulický systém

K novým traktorům je k mání hydraulický systém v nejrůznějších konfiguracích. Různé konfigurace mají vždy čerpadlo s kapacitou 100 l/min. Každý model je standardně dodáván se samostatným čerpadlem o kapacitě 42 l/min, které zajišťuje progresivní a hladké řízení, a to i při nízkých otáčkách motoru. Nářadí lze agregovat jak do předního závěsu, tak do zadního a také mezi nápravy. Zadní závěs má kapacitu 2600 kg, zatímco volitelný přední závěs 1500 kg.

Zadní vývodový hřídel je standardně elektrohydraulický a má tři různé rychlosti (540, 540 ECO a 1000). Standardní je také automatický vývodový hřídel, který se automaticky zapíná nebo vypíná v závislosti na poloze zadního závěsu. Vývodová hřídel je volitelná.

Traktor ve verzi DS má vnější šířku 1,36 m a je k dispozici se dvěma rozvory (zaleží, zda má tříválcový nebo čtyřválcový motor).

Autor: Milan Jedlička
Foto: Deutz-Fahr

Tématické tagy

Nové

Metsjö uvádí na trh zcela uzavřený přepravník. Co bude vozit?

Zveřejněno 14.8. Metsjö uvádí na trh devět metrů dlouhý přepravník TP3 BOX, který je zcela uzavřený. Hydraulicky se otevírá pouze postranní bočnice. jít na článek

Sám si hnůj naložit a aplikovat na pole, to dokáže jen tento unikátní stroj

Zveřejněno 13.8. Bemad GreenCargo je stroj, který si sám dokáže díky čelní šnekovnici naložit pevné organické hnojivo a následně jej rozmetacím systémem aplikovat na pole. Velkou výhodou stroje je, že jej může obsluhovat jen jeden člověk. Na poli není potřeba další… jít na článek

Výhody Alpha Motion už i pro menší traktory. Řada Master přichází

Zveřejněno 13.8. Vysoce kvalitní krmivo je základem pro zdraví hospodářských zvířat. Použití správných žacích strojů je jedním z faktorů, které mají významný vliv na kvalitu krmiva. Žací stroje Pöttinger se systémem Alpha Motion budou k dostání i pro méně výkonné… jít na článek