Úroková sazba od 0,49% na vybrané stroje CASE IH
Dnes je 29.6. – svátek slaví Petr , Pavel

Inovovaný lis Göweil G-1 F125 Kombi s ovíjecím mechanismem má zvýšenou účinnost lisování a balení

Zveřejněno: 15. 1. 2021

Lis G-1 F125 Kombi na kulaté balíky s ovíjecím mechanismem je tím nejlepším, co lze v současnosti nalézt ve výrobním programu rakouského výrobce Göweil. Inovovaný stroj se poprvé představil na mezinárodním zemědělském veletrhu Agritechnica 2019 v Hannoveru. Jde o stroj pro vysoce profesionální použití, a je tedy perfektně vhodný pro velké provozy i poskytovatele zemědělských služeb. Nezáleží na tom, zda jde o balíky siláže, sena nebo slámy, dělená koncepce pohonu u lisu zajišťuje hladký průběh toku materiálu a zaručuje mimořádně velký průchozí výkon.

Bezprostředně po ovinutí je balík vzduchotěsně zabalen

Lis je ve srovnání se svým předchůdcem vybaven většími pneumatikami. Standardem jsou již pneumatiky o rozměru 560/45R22,5 Flotation Trac od společnosti Vredestein, které lépe rozloží hmotnost celého stroje. U větších pneumatik zůstává šířka stroje 3 metry. Na přání může být stroj vybaven širšími pneumatikami 710/35-R22,5 od společnosti Nokian. V takovém případě bude šířka stroje 3,3 metrů.

Stroj se obsluhuje prostřednictvím terminálu traktoru. K dispozici je také řízení ISOBUS od firmy GÖWEIL
Stroj se obsluhuje prostřednictvím terminálu traktoru. K dispozici je také řízení ISOBUS od firmy GÖWEIL

Standardně je lis vybaven systémem ISOBUS. Göweil nabízí vlastní terminál, ale stroj je také kompatibilní se všemi ostatními G-1 F125 terminály. Göweil přepracoval konstrukci stroje z hlediska vzhledu a funkčnosti. V uzavřeném, hydraulicky sklopném zásobníku na role je místo pro 14 rolí ovíjecí fólie i 2 role plášťové fólie nebo sítě, které jsou dobře chráněny před všemi povětrnostními vlivy a poškozením.

S výkyvným zavěšením zajišťuje pickup maximální posun materiálu a ideálně se přizpůsobuje půdě
S výkyvným zavěšením zajišťuje pickup maximální posun materiálu a ideálně se přizpůsobuje půdě

Pohonný systém lisu je v nové generaci výrazně posílen ještě většími rozměry řetězů.

Kvalitní sběr, řezání a doprava hmoty

Hmotu sbírá šestiřadý kyvný sběrač (se vzdáleností hrotů 51 mm) s centrálním zavěšením, které nabízí rozsah výkyvu 150 mm, a tím pádem dokonalé kopírování pozemku. Optimální tok hmoty k rotoru obstarávají velké boční dopravní šneky. Tok materiálu zvyšují standardní přidržovače se dvěma válci a novým zavěšením, a to i při nepravidelném pokosu.

Řezné ústrojí je vybaveno 30 dvoubřitými otočnými noži a umožňuje délku řezu 35 mm
Řezné ústrojí je vybaveno 30 dvoubřitými otočnými noži a umožňuje délku řezu 35 mm

U lisu G-1 F125 Kombi se rotor otáčí směrem nahoru. Materiál je prostřednictvím rotoru veden skrz řezné ústrojí do lisovací komory. Řezné ústrojí se nachází nad rotorem, nože mohou být tudíž pohodlně vyměněny zepředu bez použití nářadí. Řezné ústrojí je vybaveno 30 dvoubřitými otočnými noži a umožňuje délku řezu 35 mm. Díky těsnému odstupu mezi hroty rotoru a noži je krmivo přesně zkráceno. Pomocí náhradní nožové lišty může být uloženo až 30 náhradních nožů, počet použitých nožů lze také libovolně měnit. Hydraulické jištění lišty chrání nože před cizími tělesy a neprodleně je vrací zpět do řezné pozice. Tok materiálu hlídá automatický systém AUTO FLOW CONTROL, který umožní uvolnit ucpaný rotor a sběrač.

Přímo před rotorem zajišťuje startovní válec se speciálním profilem optimální otáčení balíku i jeho bezpečný start
Přímo před rotorem zajišťuje startovní válec se speciálním profilem optimální otáčení balíku i jeho bezpečný start

Ve středu stroje se nachází lisovací komora s velikostí 1,20 x 1,25 m s 18 solidními lisovacími válci. Ocelové válce jsou uvnitř zesíleny, profil žeber zajišťuje optimální hustotu lisování a bezpečné otáčení balíku. G-1 F125 Kombi je standardně vybaven vázáním sítí a fólií (na přání může být i dvojité). U vázání fólií lze přirozeně používat i role sítě.

Profil žeber lisovací komory zajišťuje optimální hustotu lisování a bezpečné otáčení balíku
Profil žeber lisovací komory zajišťuje optimální hustotu lisování a bezpečné otáčení balíku

Bezchybné ovinutí i ve svazích

Ovíjecí stůl najíždí pod lisovací komoru. Jakmile je balík kompletně svázán, je (bez kontaktu se zemí) předán z lisovací komory na ovíjecí stůl. S dvojitým ovíjecím ramenem a oběma jednotkami podavače fólie (750 mm) je balík ovinut v co nejkratší době. Ovíjení je ukončeno vždy rychleji než lisování. Díky stabilnímu vedení je balík pokaždé bezchybně ovinut i ve svazích. Poté, co je kulatý balík kompletně ovinut, fólie se odstřihne. Při odložení balíku jede ovíjecí stůl dozadu a klesne až k zemi.

Standardní automatické centrální mazání přispívá k usnadnění údržby a zaručuje dlouhou životnost stroje.

Pro více informací navštivte www.goeweil.com

Autor: Milan Jedlička1)
Foto: Göweil

1) z podkladů Göweil, www.goeweil.com/cs/kombinovany-lisovaci-a-ovijeci-stroj-g-1-f125-kombi/

Tématické tagy