AGRALL SHOW 2023
Dnes je 8.2. – svátek slaví Milada

Kabina traktorů Steyr chrání posádku více než kdy jindy, k dispozici je nový filtrační systém

Zveřejněno: 28. 8. 2020

Steyr začal nabízet pro své modelové řady traktorů certifikovaný filtrační systém, který ochrání posádku traktoru před vnějšími škodlivými látkami. Filtračním systémem je možné dovybavit i starší traktory Steyr.

Interiér kabiny traktoru Steyr

Nový certifikovaný filtrační systém (DIN EN 15695) je k dispozici pro modelové řady traktorů Steyr Terrus, CVT, Impuls, Profi a Expert. Filtrační systém splňuje ochranu kabiny kategorie 4, která je v současné době nejvyšší kategorií. „Při aplikaci přípravků na ochranu rostlin se obvykle doporučuje používat zařízení s kabinou kategorie 3. U více nebezpečných přípravků, nebo kdy na etiketě je to jednoznačně uvedeno, případně kdy je požadována kabina s filtrací, pak dostatečnou ochranu při aplikaci může zaručit jen kategorie 4. Zcela výjimečně (!!!) při aplikaci přípravků na ochranu rostlin stačí zařízení s kabinou kategorie 2(-1), resp. traktor bez uzavřené kabiny pro řidiče,“ uvádí Státní zdravotní ústav ČR. Rozlišují se čtyři specifikace kategorií kabin: kategorie 1 – neposkytuje stanovenou úroveň ochrany před nebezpečnými látkami, kategorie 2 – poskytuje ochranu před prachem (prachy), kategorie 3 – poskytuje ochranu před prachem (prachy) a aerosoly a kategorie 4 – poskytuje ochranu před prachem (prachy), aerosoly a párami.

Díky této certifikaci obsluha traktoru Steyr nemusí využívat ochranný oděv či ochranu dýchacích cest. Steyr kvůli certifikaci musel provést četné technické změny v kabině. Zvýšila se rychlost proudění čerstvého vzduchu (více než 30 metrů krychlových za hodinu) a používají se moderní vysoce výkonné filtry, které nabízí 98procentní účinnost ochrany, zejména proti škodlivému prachu, aerosolům a parám. Kromě toho je kabina vybavena neprodyšným ventilačním a filtračním systémem.

Stejný způsob ochrany kabiny začal používat i Case IH.

Autor: Milan Jedlička1)
Foto: Steyr

1) z podkladů Steyr

Tématické tagy