AGRALL SHOW 2023
Dnes je 9.2. – svátek slaví Apolena

Lisy Claas slaví 60 let výroby v továrně Metz

Zveřejněno: 14. 6. 2018

Výroba lisů Claas začala v továrně Metz v roce 1958. V tomto roce tedy slaví 60 let a přes 280 000 vyrobených lisů.

Lis Claas z roku 1977

Lisy Claas se nyní vyrábí ve francouzské továrně Metz. O výrobu lisů se stará 400 zaměstnanců. Dnes existuje samostatná linka pro svařování a zpracování plechu pro každý typ lisu, což usnadňuje současnou výrobu všech modelů.

Současný výrobní program sběracích lisů zahrnuje modely na hranaté a válcové balíky. První jmenovanou skupinu tvoří model Quadrant a druhou Variant a Rollant + možnost integrovaného ovíjecího systému.

Historie lisů Claas se datuje až do roku 1921. Lis byl vlastně prvním výrobkem bratrů Claas. Bratři si nechali patentovat uzlovač, který se dodnes v lisech používá. Později Claas představil vysokotlaké lisy Markant. V roce 1976 společnost představila lis na kulaté balíky Rollant. Na rozdíl od ostatních modelů používala lisovací komora robustní ocelové válce, které se pro lisovací senáže ukázaly jako zřetelná výhoda, což bylo potvrzeno vedoucím postavením lisů Rollant na trhu mezi lisy s pevnou komorou. Na konci devadesátých let firma silně investovala do své továrny na výrobu lisů v Metz, kde jsou vyvíjeny a vyráběny všechny lisy Claas. V roce 2006 opustil výrobní prostory lis Rollant s číslem 80 000.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Claas

Tématické tagy