Agromex - Největší distributor zemědělské techniky v ČR
Dnes je 21.4. – svátek slaví Alexandra

Minulost, současnost a budoucnost skupiny Kverneland Group

Zveřejněno: 19. 9. 2019

Rok 2019 je pro norskou společnost Kverneland významný hned v několika ohledech. Tento rok patří jak oslavám významného a úctyhodného jubilea 140 let existence na trhu zemědělských strojů, tak i prezentaci nové generace závěsné techniky. Redakce Agroportal24h.cz se koncem srpna účastnila v norském Stavangeru mezinárodní tiskové konference, kde byla početné skupině novinářů prezentována historie, současnost a budoucnost celé skupiny Kverneland Group.

Jedna z novinek - nová generace pluhu.

Název mezinárodní tiskové konference Exclusive Agritechnica Preview Event 2019 předesílal, že uvidíme v předpremiéře nové stroje ze skupiny Kverneland Group, které se na podzim oficiálně představí široké veřejnosti na nejdůležitějším světovém mezinárodním veletrhu zemědělské techniky – Agritechnica 2019 v Hannoveru. Lokace konání tiskové konference nebyla vybrána náhodou, nedaleko norského Stavangeru se totiž začala psát historie Kvernelandu a nyní se tam nachází jeden z mnoha výrobních závodů skupiny. Dvoudenní teoretické a praktické části se zúčastnilo skoro devadesát novinářů 26 různých národností a zástupci skupiny Kverneland Group z jednotlivých států.

Vedení společnosti Kverneland Group
Vedení společnosti Kverneland Group

Tisková konference měla téma „budoucnost zemědělství“. Konference se zúčastnili přední představitelé skupiny Kverneland - Marieke Maris (marketingová ředitelka), Kazunari Shimokawa (prezident a generální ředitel), Arild Gjerde (výkonný viceprezident pro prodej a marketing) a ředitelé jednotlivých divizí - Patrick Verheecke a Claus U. Thomson. Přivítáni byli také dva hosté - Andrew Ward a Greg Peterson. Posledně jmenovaný vtipně prezentuje zemědělství Spojených států na vlastním YouTube kanálu, Facebooku a Twitteru. Oba předložili své názory na současnou situaci v zemědělství a poznamenali, že sociální sítě jsou přítomny v životě nové generace zemědělců.

Růst tržeb a investice ve všech výrobních závodech

Tržby skupiny Kverneland Group v roce 2018 vzrostly o sedm procent a překonaly hranici půl miliardy eur. Připočteme-li k tomu ještě nedávno koupeného amerického výrobce techniky na zpracování půdy a setí Great Plains, tržby v roce 2018 dohromady činily 840 milionů eur. Práci ve skupině nalézá celkem 2400 zaměstnanců. Hlavní centrála skupiny se nyní nachází v Japonsku, neboť Kverneland Group přebrala v roce 2012 Kubota, která tímto krokem obohatila svůj výrobní sortiment (traktory, stavební stroje, motory) o závěsnou techniku. Zároveň umožnila Kvernelandu další růst. Od té doby Kverneland ztrojnásobil výrobní kapacity, o 40 % zvýšil produktivitu a zvýšil kvalitu výroby.

Kubota se dokázala přizpůsobit evropským zákazníkům a vzala v potaz jejich specifické požadavky. Pomohlo jí v tom i otevření nových evropských výrobních závodů a inovačních center - nejnovější se bude nacházet v Nizozemsku a další nové prostory se otevřou v roce 2021 ve Francii. Sloužit budou pro propagační účely značky, školení a pořádání akcí. Kubota tak má díky akvizicím v Evropě dobré postavení, image a širokou servisní a prodejní síť. Bojovat lze tedy nyní jen s politickou situací v daném státě, počasím a velkými tržními rozdíly. Dlouhodobým cílem skupiny je zintenzivnění zaměření na Evropu a Severní Ameriku, zvyšování zisku v Evropě, propojení se značkou Great Plains, růst značky Kubota v Severní Americe a hledání potenciálu v jiných regionech. Co se týče strojů, důraz je kladen nejen na zdokonalování jejich konstrukce, ale i na implementaci precizních systémů pro zjednodušení práce a poskytnutí různých výhod uživatelům a majitelům strojů prostřednictvím ISOBUS propojení a terminálů IsoMatch, jež dokážou pracovat se senzorovými technologiemi, navigačními a kontrolními systémy a telematikou – tzv. iM Farming. Ve výrobě strojů je pak stále více uplatňována laserová technologie a robotické svařování, to vše díky vysokým investicím do efektivity a navyšování kapacity výroby. V mnohých výrobních postupech se Kverneland inspiruje Kubotou.

V současnosti je závěsná technika prodávána pod značkami Kverneland, Vicon a Kubota (v závislosti na trhu). Kverneland Group provozuje následující výrobní závody: kultivátory, diskové podmítače, podrývače a strip-till stroje se vyrábí ve francouzské továrně v Les Landes Génusson založené v roce 1948. Továrna zaměstnává 80 lidí. Nedávno byly tři miliony eur investovány do nové lakovací linky, svařovacích robotů a CNC obráběcího centra. Přesné secí stroje a kombinované secí stroje se vyrábí v německém Soestu. Továrna byla založena v roce 1948 a její plocha zabírá 75 000 m2. Před časem bylo investováno 5,4 milionů eur do rozšiřování výrobních linek. Od roku 1910 se v nizozemském Nieuw-Vennep vyrábí postřikovače a rozmetadla hnojiv. Výrobní plocha se rozkládá na ploše 146 000 m2. Poslední investice ve výši 2,5 milionů eur putovala na vývoj kabin postřikovačů a do výrobních linek na rozmetadla. V norském Kleppu se vyrábí nářadí od roku 1879 a nyní je zde zaměstnáno 560 lidí. V současné době se na tomto místě vyrábí všechny velikosti pluhů. Poslední investice ve výši 52 milionů eur byla určena na nákup pozemků a nových výrobních zařízení, do obráběcího a testovacího centra. V italské Ravenně vyrábí 250 zaměstnanců na ploše 20 000 m2 lisy a ovíječky. V dánském Kerteminde zase 500 zaměstnanců vyrábí na ploše 50 000 m2 žací stroje a obraceče. Tyto výrobní závody Kverneland získal během své existence díky řadě akvizic různých výrobců. Kverneland Group také zvyšuje svůj vliv v USA a Kanadě, kde chce vyvíjet, testovat nové produkty, a využít zákaznickou síť a zkušenosti společnosti Great Plains. Z dlouhodobého hlediska se chce Kverneland především zaměřit na velké zemědělské podniky a služby a své výrobky přizpůsobit globální expanzi.

S Great Plains k největší nabídce půdozpracující techniky v Evropě

V roce 2016 Kubota díky akvizici získala americkou společnost Great Plains, která byla založena v roce 1976. V současnosti má sedm výrobních závodů a zaměstnává 1500 lidí. Výrobky Great Plains zatím budou do značné míry pro sortiment Kvernelandu doplňkové. Kverneland tak svým zákazníkům nabídne půdozpracující a secí techniku vhodnou do amerických i evropských podmínek. V plánu je sjednotit některé komponenty, sekce, moduly, informační a ovládací systémy. Kanceláře obou společností budou navzájem sdíleny, to stejné platí také o vývojovém středisku a testování prototypů. Zaměstnanci Great Plains budou pod vedením Kvernelandu. V Rusku a na Ukrajině budou na trhu zatím přítomny obě značky s oddělenou distribucí – management bude ale jen jeden. V západní Evropě, Polsku, Česku a Maďarsku se výrobní program Kvernelandu taktéž obohatí o výrobky Great Plains, které budou čerpat ze silné pozice Kvernelandu - jeho prodejní sítě, servisu, zákaznické podpory a nabídky náhradních dílů. Jaká situace panuje ohledně Great Plains konkrétně v České republice, jsme informovali v jednom z dřívějších článků.

Great Plains v posledních dvou letech představil novinky v oblasti osmi až šestnáctiřádkových secích strojů. Představil i nové diskové brány pro rychlou podmítku s různou velikostí pracovních orgánů a nový ovládací systém, skrze který lze závěsný stroj přepínat do transportní/pracovní polohy a ovládat jeho funkce. Systém je propojen s dotykovou obrazovkou traktoru.

O výrobě pluhů v Kleppu a nové generaci závěsné techniky budou pojednávat další články.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Milan Jedlička

Tématické tagy


Vycházíme i v tisku. Časopis Agroportal24h.cz můžete mít ve schránce zcela zdarma.
Vycházíme i v tisku. Časopis Agroportal24h.cz můžete mít ve schránce zcela zdarma.