Časopis Agroportal24h.cz
Dnes je 22.1. – svátek slaví Slavomír

New Holland představil k 100. výročí koncept Fiat Centenario, který se inspiruje historickým Fiatem 90

Zveřejněno: 7. 11. 2018

Společnost New Holland slaví 100 let od prvního vyrobeného traktoru Fiat a při příležitosti konání veletrhu EIMA v Itálii představila zajímavý koncept traktoru Fiat Centenario. Koncept kombinuje moderní technologie s dnes již historickým designem traktorů Fiat. Některé speciální traktory New Holland v limitované edici budou navíc dostupné s typickým zbarvením ve stylu Fiatu.

Fiat Centenario

Před sto lety z montážní linky vyjel jako první Fiat model 702, který byl vyvinut k řešení nedostatku pracovní síly v zemědělství. Zvýšení produktivity v sektoru bylo naléhavě zapotřebí a mechanizace byla způsob, jak překonat nedostatek pracovní síly. Model 702 měl čtyřválcový motor, pohon zadních kol, přední nápravu a tuhou zadní nápravu – tato kombinace byla tehdy neobvyklá. Traktor také opustil konvenční konstrukci tím, že přijal řešení traktorů Fordson, které spočívalo v nosném hnacím ústrojí, které eliminovalo potřebu podvozku.

V následujících letech byl uveden na trh model 40, který byl lehký, bezpečný a hospodárný. Následoval model 50, který byl traktorem poválečné konstrukce: nezastavitelný a nezničitelný. V 60. letech přišla řada Diamante se čtyřmi modely od 22 do 70 koní. Tehdy byly uvedeny na trh také první úzké traktory do vinic a sadů.

V osmdesátých letech došlo k zahájení výroby řady 90, jedné z nejoblíbenějších traktorových řad v historii zemědělství. Zavedla úplně novou úroveň komfortu obsluhy prostřednictvím zavěšené kabiny, klimatizace a úrovní hluku v kabině pouhých 80 dBA. Tato řada byla v průběhu let průběžně rozvíjena a modernizována, a to až do doby, kdy byl v roce 2002 uveden do provozu poslední model Tradition 110-90. V roce 1990 byla představena řada Winner, která přinesla zcela novou kabinu s rovnou podlahou. Dvacet let po jejím uvedení byla kabina řady Winner stále považována za jednu z nejlepších kabin všech dob.

Na veletrhu EIMA byl představen koncept Fiat Centenario, který se inspiruje řadou 90. Koncept vyrobilo výrobní středisko CNH Industrial. Při výrobě byl použit design řady Fiat 90 a zároveň byly použity moderní linie z traktoru Methane Powered Concept. Kapota, založená na řadě 90, spojuje odkaz Fiatu s dnešním New Hollandem.

K oslavě tohoto významného výročí, New Holland také vytvoří řadu traktorů Fiat Centenario Limited Edition, která bude mít speciálně navrženou výbavu odkazující na Fiat. Fiat Centenario Limited Edition bude zahrnovat šest klasických a pásových traktorů do vinic a sadů – modely T5.120 EC, T5.115, T4.110F s kabinou a T4.110LP ROPS, T4.110FB ROPS a pásový TK4.110 ROPS. Každý traktor bude mít destičku s pořadovým číslem.

Koncept Fiat Centenario nikdy nepůjde do výroby, bude se pouze vystavovat na nejrůznějších akcích během následujícího roku.

Autor: Milan Jedlička
Foto: New Holland

Tématické tagy

Nové

Koncept Multiline nyní s možností setí meziplodin

Zveřejněno 21.1. Koncept Multiline sdružuje kompaktní talířové brány nebo kultivátor se secím strojem. Výsledkem je nákladově efektivní a extrémně výkonná souprava. Koncept Multiline slibuje obrovský potenciál pro traktory s nižším výkonem. Multiline je poprvé k… jít na článek

Sověti v 50. letech postavili elektrický traktor s napájecím kabelem. Vynález nyní znovu objevuje světový výrobce

Zveřejněno 21.1. S čím dál větší dostupností elektřiny v Sovětském svazu, v 50. letech minulého století postavili elektrický traktor s napájecím kabelem. Podobné řešení, byť v autonomní verzi, nedávno představil americký výrobce John Deere! jít na článek

První autonomní postřikovač do ovocných sadů. Kupodivu nejezdí na elektřinu

Zveřejněno 18.1. Kalifornská společnost Crinklaw Farm Services Inc představila po třech letech vývoje a testování první autonomní postřikovač na světě, který lze použít do sadů. Ač je trendem autonomních zemědělských vozidel jejich elektrifikace, tento projekt sází… jít na článek