Dnes je 19.7. – svátek slaví Čeněk

Nová generace vysokokapacitních lisů Kuhn SB s výkonností až 100 t/h

Zveřejněno: 12. 7. 2019

Řada SB je novou generací lisů na obří hranolové balíky. Lisy této řady mají vyšší průchodnost, lisují balíky s větší hustotou a vynikají jednodušším ovládáním. Celkem existují čtyři modely, které mohou lisovat balíky o třech různých velikostech.

Vysokokapacitní lis Kuhn SB

Řada SB zahrnuje čtyři modely SB 890, SB 1270 X, SB 1290 a SB 1290 iD s rozměry balíků 80x90, 120x70 a 120x90 cm. Modely SB 890, SB 1270 X a SB 1290 se vyznačují vysokým výkonem za všech lisovacích podmínek, model SB 1290 iD je však určen do těžkých podmínek a lisuje balíky s maximální možnou hustotou.

Rychlost sběru je jedním z nejdůležitějších kritérií pro výkonný stroj. Vkládací ústrojí by mělo nově zaručit až o 15 % vyšší výkon sběru a delší životnost. Rovnováhu mezi průchodností a hustotou balíku zajišťuje sofistikovaná měřicí technika, která provádí přesná měření zatížení. Nelze si nevšimnout ani nového designu, který si Kuhn navrhl a vyrobil sám. Díky němu je lis snadno přístupný při každodenní kontrole a údržbě. K dispozici je i schodiště s madlem. Místo 285kg setrvačníku je použit 485kg, což zřejmě povede k tomu, že obsluha v kabině traktoru nebude pociťovat nepříjemné rázy. Použit je také nový hydraulický systém load-sensing s čerpadlem o průtoku 25 l/min., který mimo jiné má na starosti třeba blokování náprav.

Lis SB 1290 iD je navržen pro lisování náročných plodin a pro produkci obřích balíků s maximálně možnou hustotou. Kuhn uvádí, že tento lis produkuje hranolové balíky s až o 25 % vyšší hustotou, než stejní konkurenti s rozměry lisovacího kanálu 120x90. Umožněno je to díky systému TWINPACT s dvojitým pístem. Píst se skládá z horní a z dolní poloviny. Materiál je tak během jednoho zdvihu stlačen nejprve horní částí a poté znovu dolní částí. Tím je sníženo špičkové zatížení lisu, což ve výsledku znamená, že na tento nový lis je vyvinuto stejné zatížení jako u klasických lisů 120x90. I přes těžší balíky je zatížení stroje srovnatelné s běžným lisem, hlavní komponenty lisu tedy nejsou dimenzovány na velké zatížení.

Všechny modely SB jsou plně kompatibilní s ISOBUS, snadno se ovládají přes ISOBUS traktoru nebo přes terminály CCI 50/CCI 1200 od společnosti Kuhn.

Lis se představí na mezinárodním zemědělském veletrhu Agritechnica 2019 v Hannoveru.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Kuhn

Tématické tagy

Nové

Carraro Agritalia uvádí na trh novou řadu speciálních traktorů Compact

Zveřejněno 18.7. Italský výrobce náprav a speciálních traktorů Carraro uvádí na trh nové traktory řady Compact o výkonu 45, 50 a 55 kW. Traktory jsou k dispozici ve verzi V o šířce 1005 až 1340 mm a verzi VLB o šířce 1360 až 1460 mm. jít na článek

Na tvorbě kalendáře Zetor se budou nově podílet i uživatelé traktorů a fanoušci značky

Zveřejněno 17.7. Stejně jako v předešlých letech plánuje i na rok 2020 společnost Zetor Tractors vydání kalendářů pro své zákazníky a příznivce zemědělské techniky. Ve fotografiích se však oproti minulosti zaměří na běžné využití traktorů, kdy zkombinuje každodenní… jít na článek

Dva nové pracovní záběry pro pásový shrnovač Kuhn Merge Maxx

Zveřejněno 17.7. Kdo měl zájem o pásový shrnovač Merge Maxx značky Kuhn, neměl moc na výběr, byl k dispozici pouze jeden model. To se však nyní změní. Kuhn rozšiřuje svou nabídku o dva nové modely Merge Maxx 760 a 1090. jít na článek