Časopis Agroportal24h.cz
Dnes je 22.1. – svátek slaví Slavomír

Nový kompaktní traktor Same Dorado Natural do smíšeného nasazení

Zveřejněno: 11. 12. 2018

Nové traktory Same Dorado Natural budou k dispozici ve čtyřech modelech s výkonem motoru od 65 do 97 koní. Traktory by měly být vhodné do smíšeného nasazení. Nová řada se poprvé představila na veletrhu EIMA v Itálii.

V kabině byly ovládací prvky přepracovány.

Traktory Same Dorado Natural jsou osazeny koncernovým tříválcovým motorem FARMotion vyznačující se kompaktním designem, vysokou spolehlivostí, nízkou spotřebou paliva a minimální údržbou. Motor má objem 2,9 litrů a maximální točivý moment 369 Nm (u top modelu Dorado Natural 100). Motor je vybaven externí recirkulací výfukových plynů a oxidačním katalyzátorem, motor tudíž splňuje emisní normu IIIB. Nádrž na naftu má objem 90 litrů.

Modely Dorado 70, 80, 90 a 100 Natural jsou k dispozici s výkony 65, 75, 88 a 97 koní (48, 55, 65 a 71 kW). Traktory mají vstřikovací systém Common-Rail se vstřikovacím tlakem 2000 barů, turbodmychadlem a mezichladičem, zaručují konstantní dodávku výkonu, který je k dispozici v širokém rozsahu otáček. K dispozici je vysoký točivý moment i při nízkých rychlostech. Ukládat lze dvě paměti otáček motoru. Agregované stroje vždy pracují v optimalizovaném režimu, bez ohledu na náhlé změny zatížení, které se často vyskytují v mnoha zemědělských činností.

Různé varianty převodovek

K dalšímu zvýšení univerzálnosti modelu Dorado Natural jsou k dispozici dvě konfigurace převodovek. První je 5/15 převodovka s 5 rychlostními stupni a třemi skupinami. Převodovka poskytne minimální rychlost jízdy 287 m/h. Maximální rychlost je 40 km/h, přičemž je zachována úspornost motoru (při 1870 ot/min a s pneumatikami 420/70 R30).

Navíc je k dispozici redukční převodovka 30/15 Eco s redukcí. Zde je minimální rychlost 237 m/h. I ta dosahuje maximální rychlosti 40 km/h při úsporných otáčkách 1870 ot/min. Mezi standardní funkce patří elektrohydraulický pohon všech kol a přední a zadní 100% uzávěrka diferenciálu.

Hydraulika

Hydraulický systém traktoru Dorado Natural také uspokojí náročné polní práce. Hydraulický systém je složen z čerpadla s průtokem 50 l/min a dvěma mechanickými řídícími jednotkami (na přání tři). Zadní závěs má kapacitu 2500 kg, která může být zvýšena na 3500 kg. Posilovač řízení má samostatný hydraulický okruh a je napájen dalším samostatným čerpadlem s průtokem 18 l/min.

Díky různým rychlostem vývodového hřídele v různých konfiguracích je nový Same Dorado Natural vhodný pro nejrůznější využití. Kombinace PTO je standardně 540/540 ECO; volitelně je k dispozici kombinace s 540/540ECO/1000 nebo 540/540ECO.

Přední náprava vyvinutá a vyrobená společností Same má úhel řízení 55 ° a maximální zatížení náprav činí 2300 kg. Pro maximální bezpečnost jsou brzdové kotouče namontované na přední nápravě.

Pohodlná a prostorná kabina

Nová kabina má nový vzhled ovládacích prvků. To by mělo umožnit ergonomické a intuitivní ovládání všech funkcí traktoru. Informační displej je integrován do nastavitelného sloupku řízení. Pro nový Dorado Natural je také k dispozici průhledná střecha a verze bez střechy. Přední viditelnost je optimální díky šikmé kapotě pro bezpečnou práci a manévrování. Celková výška traktoru se standardními pneumatikami 420/70 R30 je 2,52 m.

Komfortní mechanicky odpružené sedadlo řidiče lze přizpůsobit hmotnosti řidiče a má širokou škálu možností nastavení. Pro ty, kteří chtějí ještě více pohodlí, jsou k dispozici další volitelná sedadla či klimatizace.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Same

Tématické tagy

Nové

Koncept Multiline nyní s možností setí meziplodin

Zveřejněno 21.1. Koncept Multiline sdružuje kompaktní talířové brány nebo kultivátor se secím strojem. Výsledkem je nákladově efektivní a extrémně výkonná souprava. Koncept Multiline slibuje obrovský potenciál pro traktory s nižším výkonem. Multiline je poprvé k… jít na článek

Sověti v 50. letech postavili elektrický traktor s napájecím kabelem. Vynález nyní znovu objevuje světový výrobce

Zveřejněno 21.1. S čím dál větší dostupností elektřiny v Sovětském svazu, v 50. letech minulého století postavili elektrický traktor s napájecím kabelem. Podobné řešení, byť v autonomní verzi, nedávno představil americký výrobce John Deere! jít na článek

První autonomní postřikovač do ovocných sadů. Kupodivu nejezdí na elektřinu

Zveřejněno 18.1. Kalifornská společnost Crinklaw Farm Services Inc představila po třech letech vývoje a testování první autonomní postřikovač na světě, který lze použít do sadů. Ač je trendem autonomních zemědělských vozidel jejich elektrifikace, tento projekt sází… jít na článek