Iveco Traktor
Dnes je 29.1. – svátek slaví Zdislava

Ojedinělá australská technologie míří do Evropy. Jejím cílem je likvidace plevele ihned při sklizni obilovin

Zveřejněno: 23. 8. 2019

Seed-Terminators eliminuje klíčení plevelů již při sklizni sklízecí mlátičkou. Australská technologie nyní míří do Evropy a zajímat by mohla ekologické zemědělce a ty, kteří chtějí omezit chemické prostředky a snížit náklady.

Zařízení se upevňuje na zadní část sklízecí mlátičky.
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Sklízecí mlátičky při sklizni obilovin zároveň sklidí i plevel. Plevel společně se zrnem projde útrobami sklízecí mlátičky. Zatímco zrno putuje do zásobníku, plevel je rozmetán zpět na pole. A to může být v mnoha agrotechnických postupech přítěží, neboť plevel se velmi snadno uchytí znovu a zanedlouho na poli opět vyroste. Plevel je ale možné zlikvidovat chemicky postřikovačem, avšak v současné době, kdy je tlak na omezování chemie v zemědělství a chystají se v některých státech i zákazy používání různých chemických přípravků, přichází na trh ekologičtější verze v podobě mechanického likvidování.

Technologii mechanického likvidování plevele, který je rozmetán zpět na pole sklízecí mlátičkou, vynalezl australský farmář Nick Berry. Touto problematikou se zabývá mnoho let a dokonce na ni napsal doktorát. Svůj vynález pojmenoval Seed-Terminators.

Výrobu, prodej a servis technologie Seed-Terminators nyní převezme evropská rodinná společnost Zürn Harvesting, která se zabývá vývojem a výrobou sklizňových adaptérů pro světové výrobce sklízecích strojů. Vyrábí též pro adaptéry transportní vozíky.

A právě se sklízecí mlátičkou je úzce spjata i technologie Seed-Terminators. Vedení společnosti Zürn Harvesting vidí v mechanické likvidaci plevele obrovský potenciál. Seed-Terminators dokáže eliminovat klíčivost téměř u všech semen, které projdou sklízecím strojem. Potvrzují to i odborníci a nezávislé výzkumné ústavy.

Zařízení je instalováno na zadní straně sklízecí mlátičky a je mechanicky poháněno za pomocí pásů. Zařízení pracuje na principu síta a skládá se ze dvou vícestupňových vysoce výkonných drtičů. Semena jsou zachycena, rozdrcena a rozmetána zpět na pole.

Během posledních tří let bylo v Austrálii prodáno 100 kusů. Zürn úspěšně technologii otestoval v Evropě během letošní sklizňové sezóny. V současné době je tato technologie k dispozici u sklízecích mlátiček od výrobců John Deere, Claas, Case IH a New Holland.

Není to tak dávno, kdy Zürn Harvesting získal většinový podíl v anglickém výrobci Garford Farm Machinery Ltd., který se zabývá výrobou meziřádkových kypřičů pro mechanickou likvidaci plevelů. Zürn tak aktivně buduje vlastní výrobní sortiment strojů pro mechanickou likvidaci plevelů.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Seed-Terminators

Tématické tagy

Nové

Traktor Arbos 5130 MY 2020 je všestrannější a vstupuje do světa inteligentního zemědělství

Zveřejněno 29.1. Návštěvníci veletrhu Agritechnica si na výstavní ploše italské firmy Arbos mohli prohlédnout prototyp traktoru Arbos 5130 pro rok 2020. Klíčovou vlastností nového traktoru je všestrannost a schopnost pracovat v rámci inteligentního zemědělství. jít na článek

Teleskopické manipulátory Merlo Turbofarmer s inovacemi v oblasti ovládání a bezpečnosti

Zveřejněno 29.1. Řada teleskopických manipulátorů Merlo Turbofarmer byla uvedena na trh v roce 1996 a dodnes zahrnuje všestranné stroje standardní, střední a těžší kategorie speciálně vyvinuté pro zemědělce. Do roku 2020 přichází mnoho modelů s inovacemi v oblasti… jít na článek

Nová generace velkých kompaktních diskových kypřičů Certos s pracovním záběrem 4 m až 7 m

Zveřejněno 28.1. Amazone představuje druhou generaci velkých kompaktních diskových kypřičů Certos s pracovním záběrem 4 m až 7 m. V řadě nalezneme konkrétně modely Certos 4002-2TX, 5002-2TX, 6002-2TX a 7002-2TX. jít na článek