AGRALL POLNÍ DEN 2023 Mezi planetami a (hvězdami)
Dnes je 8.6. – svátek slaví Medard

Polní den P & L u Řisut představil techniku vhodnou pro ekologické zemědělství

Zveřejněno: 25. 11. 2020

Stroj pro pásové zpracování půdy, meziřádkový kultivátor pro precizní kypření půdy v řádkových kulturách, bezorebný mechanický secí stroj nebo podpovrchový aplikátor návnad pro hraboše – to vše si mohli prohlédnout nebo prakticky vyzkoušet návštěvníci polního dne P & L nedaleko Řisut.

Muck Tiller pro pásové zpracování půdy a aplikaci kejdy nebo digestátu se vyznačuje robustním rámem a konstrukcí.

Na pozemku společnosti Agra Řisuty s.r.o. mezi obcemi Řisuty a Ledce se v polovině září uskutečnil Polní den firmy P & L, spol. s r. o., na němž byla prakticky prezentována technika na zpracování půdy a setí firem P & L a Köckerling. Tento článek bude pojednávat o technice českého výrobce a prodejce zemědělské, lesní a komunální techniky P & L.

Zachování živin a minimalizace ztrát

Prvním představeným strojem z produkce P & L byl stroj pro pásové zpracování půdy a aplikaci kejdy nebo digestátu, který se vyznačuje robustním rámem a konstrukcí. Je schopen pracovat v jakýkoliv půdních podmínkách a byl vyvinut v návaznosti na stroj Eco Tiller, který (v závislosti na tom, o jaký typ stroje konkrétně jde) dokáže nejen aplikovat kejdu nebo digestát, ale i provádět výsev či aplikovat umělé hnojivo v jakémkoliv skupenství. Představená varianta nesla označení Muck Tiller a byla doplněná o řezací hlavu a rozvody určené pro podpovrchovou aplikaci kejdy nebo digestátu. Stroj je vhodný pro použití v ekologickém zemědělství, protože má velkou schopnost zadržovat vodu v půdě. Princip práce stroje spočívá v tom, že nezpracovává půdu plošně, ale v pásech, tudíž splňuje podmínky normy DZES 5. Představené provedení stroje disponovalo dvěma řadami čisticích kol, která velmi dobře pracují s rostlinnými zbytky – odstraní je ještě před samotným zpracováním půdy. Poté následuje prokypření půdy se současnou aplikací nastavené dávky digestátu nebo kejdy, a to ve více vrstvách, takže je dávka dokonale promísená a půda připravená k jarnímu setí. Ideální pracovní rychlost stroje činí 10 km/h. Pracovní jednotky lze nastavit na rozteče 70 nebo 75 centimetrů a pracovní hloubku lze plynule nastavovat od 15 do 30 centimetrů.

Muck Tiller je schopen pracovat v jakýkoliv půdních podmínkách a byl vyvinut v návaznosti na stroj Eco Tiller, který (v závislosti na tom, o jaký typ stroje konkrétně jde) dokáže nejen aplikovat kejdu nebo digestát, ale i provádět výsev či aplikovat umělé hnojivo v jakémkoliv skupenství
Muck Tiller je schopen pracovat v jakýkoliv půdních podmínkách a byl vyvinut v návaznosti na stroj Eco Tiller, který (v závislosti na tom, o jaký typ stroje konkrétně jde) dokáže nejen aplikovat kejdu nebo digestát, ale i provádět výsev či aplikovat umělé hnojivo v jakémkoliv skupenství

Hraboši nemají šanci

Novinkou ve výrobním programu P & L je jednoduchý mechanický podpovrchový aplikátor návnad pro hlodavce s názvem Terrier, který vznikl v reakci na zvýšení stavu populace hraboše, zákaz plošné aplikace rodenticidů na povrch pozemků a namáhavou ruční aplikaci do nor. Aplikátor byl vyvinut ve spolupráci s výzkumným ústavem rostlinné výroby, výrobcem přípravku Stutox II, AGROCHEMA, družstvo.

Před kladením návnad je možné nastavit pracovní hloubku aplikátoru, ideálně do 10 až 15 centimetrů
Před kladením návnad je možné nastavit pracovní hloubku aplikátoru, ideálně do 10 až 15 centimetrů

Před kladením návnad je možné nastavit pracovní hloubku aplikátoru, ideálně do 10 až 15 centimetrů. Zásobník aplikátoru má objem osm litrů, což odpovídá pětikilogramovému prostředku Stutox II. Krojidlo aplikátoru nejprve nakrojí půdu a aplikační sekera vytvoří umělou noru, do níž je vložena návnada. Dno vytvořené nory je zkypřené, takže je zabráněno předčasnému znehodnocení návnady. Tento způsob kladení návnad a tvorby tunelů je pro hraboše přirozenější. Uměle vytvořené tunely si hraboši velmi rychle vezmou za své, protože obsazení jiné nory je pro ně snazší. Dávkovací ústrojí je stavěno tak, aby v rozteči tří metrů aplikovalo dávku vyhovující legislativě. Podle zástupců firmy P & L jde zatím o nejekologičtější způsob, jak zabránit velké invazi hrabošů. Podpovrchovou aplikaci návnad lze provést do zpracované i nezpracované půdy. Stroj se vyrábí s různým počtem aplikačních jednotek. Aplikační jednotky mohou být uchyceny i na secích strojích či meziřádkových kultivátorech.

Aktuálně nejlepší řešení pro obnovu a přísev pastvin

Staticky se prezentoval secí stroj Ripper primárně určený pro obnovu nebo přísev trvalých travních porostů. Vzhledem ke své velikosti je i vhodný pro zemědělce, kteří potřebují dokončit například výsev souvratí. Secí stroj tedy zvládne vysévat široké spektrum jak osiv trav, tak konvenčních plodin.

Ripper je bezorebným secím strojem, takže je seťové lůžko vytvářeno turbokoltrem, který pod úhlem 90 stupňů vchází do země a nakypří půdu
Ripper je bezorebným secím strojem, takže je seťové lůžko vytvářeno turbokoltrem, který pod úhlem 90 stupňů vchází do země a nakypří půdu

Ripper je bezorebným secím strojem, takže je seťové lůžko vytvářeno turbokoltrem, který pod úhlem 90 stupňů vchází do země a nakypří půdu. Dvoudisková secí botka ukládá osivo a zamačkávací kola obnovují půdní kapilaritu případně zatlačují osivo. Ve vývoji je i dvoukomorová výsevní skříň, která umožní výsev více plodin při jednom přejezdu. Secí stroj může být vybaven také aplikací inokulantu případně jiných tekutých hnojiv. Podle zástupců firmy P & L je v současné době tento stroj vyhodnocen jako nelepší řešení obnovy trvalých travních porostů – vzcházivost se pohybuje kolem 70 %. Ve srovnání s konkurencí je robustnější a jen v okolí Rišut jich k naprosté spokojenosti jejich majitelů pracuje hned několik.

Meziřádkový kultivátor s kamerovým naváděním

Hned vedle secího stroje byl vystaven meziřádkový kultivátor Multi Cropper s kamerovým naváděním do řádku (výroba francouzskou firmou Carré). Díky snadné regulaci rozteče řádků lze kultivátor použít na širokou škálu pěstovaných plodin. Vystavený kultivátor byl nastaven na rozteč 75 cm a byl vybaven šípovými radličkami pro mechanické odstranění plevelu. Naváděcí systém byl podle zástupců firmy P & L letos vyzkoušen v porostech cukrové řepy – funguje precizně až do pracovní rychlosti 12 km/h.

Díky snadné regulaci rozteče řádků lze kultivátor použít na širokou škálu pěstovaných plodin
Díky snadné regulaci rozteče řádků lze kultivátor použít na širokou škálu pěstovaných plodin