ANIMAL TECH - Mezinárodní veletrh pro živočišnou výrobu
Dnes je 25.4. – svátek slaví Marek

První autonomní robot na světě, který dokáže sklízet jahody. Pracuje lépe než člověk

Zveřejněno: 11. 2. 2019

Robot, který se pohybuje mezi jahodami, zjišťuje, které jsou zralé a sklízí je bez poškození. Zní to futuristicky, ale toto nyní dokáže nejnovější robot Rubion, jehož vývoj započal v roce 2014. Současná verze je schopná detekovat a sklidit jahodu za tři sekundy.

Robot na sklizeň jahod.

Robota vyvinula belgická společnost Octinion a je odpovědí na nedostatek pracovních sil v odvětví zemědělství. Robot ale umožňuje pěstitelům zvýšit kvalitu svých produktů - což nakonec prospěje spotřebitelům.

Zavedení robotů v odvětví, kde se téměř všechno dělá ručně, je spíše revoluce než evoluce. Proto při vývoji robotů musí být vývojáři úzce propojeni s pěstiteli a zkušebními centry po celém světě.

Pět let vývoje

V roce 2014 zahájil tým belgických inženýrů vývoj robota. Společnost Octinion ale není jediná, která na takovém konceptu robotu pracuje, je však jediná, která již představila komerční produkt. Vedle sběracího robota je k dnešnímu dni k prodeji celý sortiment sklizňových řešení. Octinion v nadcházejících letech plánuje, aby robot dokázal sklízet i jiné plodiny.

Robot Rubion dokáže pracovat ve všech sklenících a se všemi hlavními odrůdami jahod. Robot využívá kamerovou navigaci a GPS k nalezení zralého ovoce. Jahodu pak sklidí patentované elektricky poháněné rameno s měkkými kleštěmi.

Když společnost předvedla první prototyp v roce 2016, trvalo 12 sekund, než robot našel zralou jahodu. U prototypu z roku 2017 se tato doba snížila na 5 sekund. Patentovaná robotická ramena na komerční verzi detekují a sklidí jahodu za tři sekundy, což je stejná doba, jako když sklízí jahody člověk ručně. Oproti člověku je navíc sklízí šetrněji.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Octinion

Tématické tagy

Nové

Svezli jsme se elektrickým terénním vozem Toyota Cruiser. Jeho důvod vzniku je zcela odlišný oproti klasickým elektromobilům

Zveřejněno 25.4. Zrychlení, elegantní design a pohoda při jízdě – kvůli tomu jsou obdivovány elektromobily. Zde je ale elektromobil, který byl navržen jako dělník do špinavého a pracovního prostředí. Podle toho také vypadají jeho technické parametry. jít na článek

Australan pustil na pole robotický traktor a podělil se o reálné zkušenosti z jeho nasazení

Zveřejněno 24.4. Na robotických traktorech se pracuje již spoustu let. Už v roce 1940 si jeden americký farmář pro vlastní potřebu sestrojil bezpilotní prototyp traktoru. První konvenční robotický traktor zase napodoboval traktor jedoucí před ním. V současnosti už… jít na článek

Podvozky kolových a pásových traktorů, jejich odpružení a řízení

Zveřejněno 20.4. Výrobci se stále snaží vyvíjet podvozky, které co nejúčinněji přenesou výkon motoru na podložku a současně sníží negativní účinky vyšší hmotnosti na půdu. Pásové traktory lze agregovat i se secími stroji nebo překládacími vozy. Kolové podvozky jsou… jít na článek