Časopis Agroportal24h.cz
Dnes je 18.2. – svátek slaví Gizela

První autonomní robot na světě, který dokáže sklízet jahody. Pracuje lépe než člověk

Zveřejněno: 11. 2. 2019

Robot, který se pohybuje mezi jahodami, zjišťuje, které jsou zralé a sklízí je bez poškození. Zní to futuristicky, ale toto nyní dokáže nejnovější robot Rubion, jehož vývoj započal v roce 2014. Současná verze je schopná detekovat a sklidit jahodu za tři sekundy.

Robot na sklizeň jahod.

Robota vyvinula belgická společnost Octinion a je odpovědí na nedostatek pracovních sil v odvětví zemědělství. Robot ale umožňuje pěstitelům zvýšit kvalitu svých produktů - což nakonec prospěje spotřebitelům.

Zavedení robotů v odvětví, kde se téměř všechno dělá ručně, je spíše revoluce než evoluce. Proto při vývoji robotů musí být vývojáři úzce propojeni s pěstiteli a zkušebními centry po celém světě.

Pět let vývoje

V roce 2014 zahájil tým belgických inženýrů vývoj robota. Společnost Octinion ale není jediná, která na takovém konceptu robotu pracuje, je však jediná, která již představila komerční produkt. Vedle sběracího robota je k dnešnímu dni k prodeji celý sortiment sklizňových řešení. Octinion v nadcházejících letech plánuje, aby robot dokázal sklízet i jiné plodiny.

Robot Rubion dokáže pracovat ve všech sklenících a se všemi hlavními odrůdami jahod. Robot využívá kamerovou navigaci a GPS k nalezení zralého ovoce. Jahodu pak sklidí patentované elektricky poháněné rameno s měkkými kleštěmi.

Když společnost předvedla první prototyp v roce 2016, trvalo 12 sekund, než robot našel zralou jahodu. U prototypu z roku 2017 se tato doba snížila na 5 sekund. Patentovaná robotická ramena na komerční verzi detekují a sklidí jahodu za tři sekundy, což je stejná doba, jako když sklízí jahody člověk ručně. Oproti člověku je navíc sklízí šetrněji.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Octinion

Tématické tagy

Nové

Návěsy UMEGA SPC navazují na tradici skořepinových návěsů u nás

Zveřejněno 17.2. Mezi více jak padesáti různými typy modelů návěsů, sklápěčů a rozmetadel od litevského výrobce UMEGA AGRO své místo pevně zaujímají skořepinové návěsy SPC 14 a SPC 16 v žádané kategorii s nosností 14.000 kg, respektive 16.000 kg pro traktory do… jít na článek

Největší lis na světě postavili v Americe. Jeden balík má průměr skoro tři metry

Zveřejněno 16.2. Američané tvrdí, že postavili největší lis na světě a nejspíše mají pravdu, je to ohromné monstrum. Slisuje velké množství jakéhokoliv materiálu do válcového balíku o rozměru téměř tři metry! jít na článek

Mulčovač zvýší využitelnost samojízdného stroje Krone Big M 450

Zveřejněno 15.2. Samojízdný žací stroj Big M 450 nemusí být primárně využíván při sečení, ale také nově při mulčování. Krone ve spolupráci s holandským výrobcem představují alternativní výbavu, jakou je kladívkový mulčovač TriGant. jít na článek