Puma, chytrá a nebezpečná kráska
Dnes je 24.10. – svátek slaví Nina

Ruční sbírání mandelinek? Tento stroj bramborové škůdce sám setřese do nádoby

Zveřejněno: 27. 9. 2021

Stroj se jmenuje Colorado Beetle Catcher a jde o nizozemský vynález, který pomocí osmi rotorů sbírá škůdce (brouky i larvy) z listů brambor z obou stran. Hmyz je soustřeďován do nádob. Informuje o tom server mechaman.nl.

Čtyři rotory sbírají brouky z řádků z pravé strany a další čtyři rotory z levé strany. Rotory jsou poháněny hydraulicky.

Pokud máte jen menší políčko, je možné brouky sbírat ručně. Je to nejspolehlivější metoda, jak se zbavit mandelinek. Pokud vám přijde tento postup zbytečně zdlouhavý nebo vlastníte větší pole, zřejmě bude lepší zvolit některý z postřiků. Dáváte-li přednost přírodním řešením, existuje i několik přírodních variant. Jejich účinnost však může být diskutabilní. Nizozemský vynález ale představuje ekologické řešení na bázi „ručního sbírání“ pro větší plochy s brambory.

Stroj Colorado Beetle Catcher je určen pro zavěšení do předního závěsu traktoru. Mechaman uvádí, že díky tomuto řešení lze do zadního závěsu traktoru připojit další nářadí a tím provádět dvě pracovní operace při jednom přejezdu. Pro jeden řádek brambor jsou určeny dva rotory, přičemž stroj zvládá při jedné jízdě takto ošetřit čtyři řádky brambor. Čtyři rotory sbírají brouky z řádků z pravé strany a další čtyři rotory z levé strany. Rotory jsou poháněny hydraulicky. Stroj podle serveru odstraní 70 až 90 procent brouků a larev z plodin. Pracovní rychlost je velmi nízká – od 3 do 5 km/h.

Stroj Colorado Beetle Catcher je určen pro zavěšení do předního závěsu traktoru.
Stroj Colorado Beetle Catcher je určen pro zavěšení do předního závěsu traktoru.

Rotory škůdce setřesou do pěti sběrných nádob. Podle serveru při této pracovní operaci dochází k minimálnímu poškození brambor. Nádoby mají nastavitelnou šířku tak, aby škůdci nepadali vedle nich. Manuálně lze také nastavovat pracovní výšku rotorů a sběrných nádob. Výšku rotorů lze také nezávisle nastavit podle výšky plodiny.

Rotory škůdce setřesou do pěti sběrných nádob.
Rotory škůdce setřesou do pěti sběrných nádob.

Náraz každého rotoru způsobí pád brouka do sběrné nádoby. Podle konstruktérů, jak server Mechaman poznamenal, brouk v nádobě předstírá, že je mrtvý – a tak nevyleze. Celý stroj lze hydraulicky sklopit dozadu a vyprázdnit sběrné nádoby do velkého kontejneru. Při této pracovní operaci je potřeba být opatrný, jinak škůdce vyleze ven nebo vyletí. Škůdce je pak nutné nějak zlikvidovat – například uzavřít na několik hodin do nádoby se slanou vodou.

Celý stroj lze hydraulicky sklopit dozadu a vyprázdnit sběrné nádoby do velkého kontejneru nebo vaku.
Celý stroj lze hydraulicky sklopit dozadu a vyprázdnit sběrné nádoby do velkého kontejneru nebo vaku.