Časopis Agroportal24h.cz
Dnes je 22.1. – svátek slaví Slavomír

Rumuni po 10 letech ukázali svůj první traktor z vlastního vývoje

Zveřejněno: 1. 11. 2018

Irum, rumunský výrobce traktorů, lesních strojů a zemědělského nářadí, přichází s novou řadou traktorů Tagro. Traktory mají výkon od 63,2 do 74,9 kW (86 až 102 k). Tagro je první rumunský zemědělský traktor vyrobený po 10leté přestávce.

Slavnostní odhalení.

Nová řada Tagro se skládá ze tří modelů, které jsou osazeny motory FPT. Motory plní emisní normu Tier IV. Nejmenší je model Tagro 85 a má výkon 63,2 kW (86 k). Model Tagro 95 má výkon 69,8 kW (95 koní) a vrcholný model Tagro 102 má výkon 74,9 kW (102 k). Všechny modely mají mechanickou převodovku s dvanácti rychlostními stupni vpřed a stejným počtem vzad. Traktory jsou standardně vybaveny vývodovým hřídelem s otáčkami 540 a 1000 ot /min. Kapacita zadního závěsu je 4 400 kg. Hydraulický systém má průtok 60 litrů za minutu. Traktory jsou určeny především pro malé a střední zemědělské podniky a budou se prodávat na domácích i zahraničních trzích. Výrobce uvádí, že traktory budou vybaveny rádiem a klimatizací.

Před zahájením provozu byly traktory testovány v Rumunsku a Itálii a do konce tohoto roku budou dokončeny homologační procesy. Sériová výroba bude zahájena v dubnu 2019 a první rok bude vyrobeno a prodáno 200 traktorů, další rok 300 kusů a v roce 2010 dalších 500 kusů. Cena by se měla pohybovat okolo 34 500 eur.

Řada traktorů Tagro byla vyvinuta ve Středisku výzkumu a vývoje zemědělských a lesnických strojů - IFOR - který působí v regionu Reghin v Transylvánii. Toto středisko bylo vybudováno za pomocí 50 rumunských inženýrů za 2,65 milionů eur. Investice do realizace projektu Tagro znamenala další částku ve výši 4 000 000 eur, kterou poskytla skupina MAVIPROD, což je akcionář výrobce Irum.

Že byla nová řada traktorů představena právě letos, není možná náhoda. Irum totiž letos slaví 65. výročí od založení a 25 let od založení majoritního akcionáře MAVIPROD. Továrna Irum byla založena v roce 1953 na opravy zemědělských a lesnických strojů. V roce 1969 společnost Irum zahájila výrobu kloubových lesních traktorů. Do produktového portfolia byla přidána zemědělská technika v roce 2010, a to díky dohodě s výrobcem Belarus. Dodnes Irum v Rumunsku prodá cca 500 traktorů. Jedná se ale o traktory běloruské výroby, které nesou označení Tag. Svůj úplně první traktor vlastní výroby představil výrobce někdy v roce 2008, tehdy ale projekt zkrachoval. Novým traktorům Tagro se snad bude dařit lépe.

Společnost nyní zaměstnává více než 500 zaměstnanců. Továrna v Reghinu (Rumunsko) má rozlohu 175 000 m².

Autor: Milan Jedlička
Foto: Irum

Tématické tagy

Nové

Koncept Multiline nyní s možností setí meziplodin

Zveřejněno 21.1. Koncept Multiline sdružuje kompaktní talířové brány nebo kultivátor se secím strojem. Výsledkem je nákladově efektivní a extrémně výkonná souprava. Koncept Multiline slibuje obrovský potenciál pro traktory s nižším výkonem. Multiline je poprvé k… jít na článek

Sověti v 50. letech postavili elektrický traktor s napájecím kabelem. Vynález nyní znovu objevuje světový výrobce

Zveřejněno 21.1. S čím dál větší dostupností elektřiny v Sovětském svazu, v 50. letech minulého století postavili elektrický traktor s napájecím kabelem. Podobné řešení, byť v autonomní verzi, nedávno představil americký výrobce John Deere! jít na článek

První autonomní postřikovač do ovocných sadů. Kupodivu nejezdí na elektřinu

Zveřejněno 18.1. Kalifornská společnost Crinklaw Farm Services Inc představila po třech letech vývoje a testování první autonomní postřikovač na světě, který lze použít do sadů. Ač je trendem autonomních zemědělských vozidel jejich elektrifikace, tento projekt sází… jít na článek