Webináře xarvio - Aby rostly i vaše znalosti.
Dnes je 15.4. – svátek slaví Anastázie

S Bobcatem TL43.80HF Agri je manipulace s kulatinou rychlejší a komfortnější

Zveřejněno: 5. 9. 2019

Při pořizování nového stroje se bere v úvahu nejen cena, vlastnosti, kvalita, ale také přístup servisu k zákazníkovi. Tak to bylo i v případě společnosti M.F.A. Konšel, s.r.o., která si pořídila nový teleskopický manipulátor Bobcat TL43.80HF Agri. S tímto modelem chce Bobcat dokázat, že jsou jeho teleskopické manipulátory vhodnými stroji pro provoz na zemědělských farmách a že se nejedná pouze o upravené stavební modely.

Bobcat TL43.80HF Agri se hodí i do dřevozpracujícího průmyslu.

„Současná podoba společnosti M.F.A Konšel se začala rýsovat v první polovině devadesátých let minulého století. Již v roce 1987 začal podnikat táta současných majitelů, tehdy na povolení Národního výboru pod názvem Stolařství Konšel. Pokračoval tak v rodinné tradici, kdy i jeho táta měl živnost pod stejným názvem v letech 1932 až 1958, kdy musel s podnikáním skončit. Výrobky stavebně truhlářské se ale v rodině dál vyráběly a to až do roku 1995. V roce 1994 byla uvedena do provozu rámová pila, která měla sloužit jen pro pořez pro vlastní potřebu. Nakonec bylo vše jinak. Stavebně truhlářská výroba skončila a firma se zaměřila na dodávky stavebního řeziva pro tesařské a stavební firmy a od roku 1996 též na výrobu lepených desek - spárovek z buku a dubu. To si samozřejmě vyžádalo jak vybudování nových prostorů, tak investici do nových strojů a zařízení. Dnes také vyrábí kvalitní masivní postele z těchto lepených desek,“ představil historii a současnou podobu společnosti pan Alois Konšel. Název M.F.A Konšel je začátek jmen - Martin, František, Alois.

Dobré reference hrály prim

Ve dřevozpracujícím průmyslu, obzvláště na malých až středně velkých pilách, kde se manipuluje s dřevěným materiálem všeho druhu, je u nás historicky nejrozšířenější manipulační technikou typu vysokozdvižného vozíku. V náročnějších provozech však ztrácí své výhody, hůře plní požadavky na pohodlí a problémem u starších modelů může být i větší poruchovost. Dodnes v areálu společnosti v Křenůvkách na Prostějovsku vypomáhají dva vysokozdvižné vozíky. Zatímco na prvním se už podepisuje stáří, s druhým, který byl pořízen před osmi lety, pan Konšel není spokojen. Před půl rokem se tak rozhodl pořídit nový manipulační stroj, přičemž vsadil na zcela jinou kategorii – teleskopický manipulátor.

Pan Alois Konšel, majitel společnosti M.F.A. Konšel, s.r.o., pořídil teleskopický manipulátor Bobcat TL43.80HF Agri.
Pan Alois Konšel, majitel společnosti M.F.A. Konšel, s.r.o., pořídil teleskopický manipulátor Bobcat TL43.80HF Agri.

Před pořízením nového stroje si pan Konšel zjistil reference na různé značky teleskopických manipulátorů. Zatímco u některých strojů se panu Konšelovi nelíbily výrobní vady, jinde zase přístup servisu. Dobré reference na teleskopické manipulátory Bobcat a na firmu poskytující jejich servis vedly k pořízení stroje této značky. „Původně jsem chtěl kloubový nakladač, ale rozhodl jsem se pro teleskopický nakladač Bobcat, protože pro nás nabízí větší využití. Používáme ho k manipulaci s kulatinou, k nakládání balíků na návěs a k nakládání pilin a kůry,“ vyjmenoval majitel a dodal: „Servis je ale pro mě nejdůležitější. Bobcat nabídl dlouho záruku a hodně motohodin. Líbí se mi jejich přístup a měl jsem na ně dobré reference.“ Na zemědělské manipulátory společnost Bobcat CZ, a.s., jako jedna z mála, poskytuje standardní záruku 3 roky/3000 mth s možností prodloužení na 5 let/5000 mth. Roční nájezd manipulátoru v M.F.A. Konšel, s.r.o. se předpokládá na 800 mth, pracuje denně.

Se strojem jsem spokojen, kupovali jsme ho na konci roku, v provozu je osm měsíců. Jsem rád, že jsem ho vzal, pro naše využití je lepší než kloubový nakladač.
Alois Konšel, M.F.A Konšel

Pan Konšel vybíral mezi různými typy napříč modelovou řadou Bobcat, která zahrnuje v oblasti teleskopických manipulátorů speciální typy pro stavebnictví a pro zemědělství. Nakonec přijal nabídku na dobře vybavený předváděcí model TL43.80HF Agri. Jak označení napovídá, jeho maximální nosnost činí 4,3 t a výška zdvihu téměř osm metrů. Jedná se o model speciálně zkonstruovaný pro provoz v zemědělském sektoru. Je částečně vyvíjen v České Republice, kde má Bobcat výrobní závod pro stavební stroje a vyráběn ve Francii a patří na vrchol modelové řady Agri, čítající pět modelů s výškou zdvihu od 6 m do 7,5 m a nosností od 2,6 t do 4,3 t. Stroj je možné dodat se třemi úrovněmi výbavy. Tři hvězdy u typového označení, jako má stroj pana Konšela, značí maximální výbavu zahrnující mimo jiné odpružení, LED osvětlení a řadu automatických funkcí. Jedna hvězda znamená základní verzi, která splňuje všechny homologační předpisy a dvě hvězdy značí zvýšené pohodlí obsluhy. „Původně jsem nechtěl klimatizaci, ale teď jsem za ni rád. Když se v tom musí celý den sedět při vysokých teplotách, tak je to dobrá věc,“ ocenil jeden z prvků výbavy pan Konšel.

Práce s teleskopickým manipulátorem Bobcat je úspornější

Manipulátor je osazen motorem Doosan od mateřské společnosti Bobcatu. Výkon motoru činí 130 koní, má vysoký točivý moment a velmi tichý provoz. Pro plnění emisní normy je vybaven všemi obvyklými systémy včetně AdBlue, avšak filtr pevných částic zde nenajdeme. Je-li stroj využíván při méně namáhavých činnostech, obsluha může aktivovat režim Eco, jenž omezuje otáčky motoru na 1800 ot/min při zachování plného hydraulického výkonu, omezována je však maximální rychlost na 35 km/h. Pan Konšel s manipulátorem po areálu firmy neustále jezdí v režimu Eco, protože se nepohybuje v těžkém terénu typickém pro pole nebo skládky, ale po zpevněné rovné ploše. Ve srovnání s doposud využívanými vysokozdvižnými vozíky je práce s teleskopickým manipulátorem daleko rychlejší a úspornější. Motor je řízen elektronicky, takže může být implementován systém jako je Speed Management System (SMS), který udržuje otáčky motoru v případě pomalé jízdy. Je tedy možné nastavit rychlost jízdy nezávisle na motoru.

Motor poskytuje dostatek výkonu a točivého momentu i pro ty nejnáročnější práce.
Motor poskytuje dostatek výkonu a točivého momentu i pro ty nejnáročnější práce.

Motor spolupracuje s plně automatickou hydrostatickou převodovkou. Převodové ústrojí nabízí dvě rychlosti – nízkou pro přesné pohyby a rychlejší pro jízdu po silnici a také rychlosti od 0 do 14 km/h a od 0 do 40 km/h. Při zvolení prvního rychlostního stupně je k dispozici plný točivý moment, díky čemuž je možné nakládat obzvláště těžký materiál.

Speciální podvozek zajišťuje maximální stabilitu, ani 12m kulatina ho nezaskočí

Manipulátor je vhodný pro práci v těžkém terénu. Používá kvalitní nápravy společnosti Dana-Spicer, hydraulické čerpadlo a hydrostatická převodovka jsou od společností Casappa, respektive Danfoss. Vysoké výšky zdvihu, nosnosti a nízké hmotnosti stroje bylo dosaženo konstrukcí podvozku, který na rozdíl od ostatních teleskopických manipulátorů, kde se pro zajištění tuhosti nachází dvě podélné desky, používá svařovaná konstrukce. Použita je tenčí 8 mm deska, takže má podvozek nižší váhu a zároveň vysokou tuhost. Díky tomu má manipulátor větší stabilitu a nízké těžiště. „Kdybych vzal kleštěmi kulatinu a zatočil, tak je u kloubového nakladače větší šance převrácení, což u manipulátoru nehrozí. U něj jsem to nikdy při plném natočení kol nepocítil, a to beru do kleští i 12 m kulatinu a stáčím se různě do stran,“ dodal ke stabilitě pan Konšel. Dlouhým rozvorem a novým masivním protizávažím Bobcat minimalizoval vnější rozměry. Výsledkem je šířka pouze 2,30 m s pneumatikami 400/90-24 (2,36 m s pneumatikami 460/70 R24) a délka menší než 5 m.

Ukázka jednoho z režimů jízdy – tzv. krabí chod.
Ukázka jednoho z režimů jízdy – tzv. krabí chod.

Malý poloměr otáčení pouhých 3,71 m přispívá k vysoké manévrovatelnosti ve stísněných prostorech, to potvrzuje i pan Konšel „Se strojem se potřebuji rychle stočit a zarovnat kulatinu. U TL43.80HF Agri to jde velmi dobře. Měl jsem z toho trošku obavy, co se týče manipulace, a že budu potřebovat hodně místa na otáčení nebo najíždění k balíkům. Má ale pěkný rejd,“ řekl majitel. K vysoké manévrovatelnosti přispívají tři režimy jízdy: natáčení kol přední nápravy, tzv. krabí chod a natáčení kol obou náprav současně. Pan Konšel používá posledně jmenovaný: „Režimy jízdy fungují perfektně, manipulátor se otočí téměř na místě,“ dodal majitel.

Vyhlášená produktivita byla potvrzena

Bobcat přepracoval mechanismus naklápění adaptéru a poprvé použil kinematiku „Z“. Manipulátor tak dosahuje vysoké trhací síly až sedmi tun. Tato přednost se projeví zejména při nakládce těžkého materiálu. Umožněno je též používat velkoobjemové lopaty (pro nakládku sypkých materiálů jako je obilí). TL43.80 HF Agri jako jeden z mála strojů své kategorie tak může používat velkoobjemovou lopatu s nízkou hmotností o objemu až 3500 l s úhlem náklonu 150 stupňů. Manipulátor v tomto případě dokáže výrazně navýšit produktivitu nakládky až o 40 %. „Kromě dvou drapáků a vidlí používáme lopatu o objemu 2500 litrů. S ní nakládáme piliny a kůru, a když nakládáme kamionový návěs, je za chvíli naplněn. Krásně se s tím nakládá,“ potvrdil vysokou produktivitu manipulátoru pan Konšel. Záměna adaptérů či příslušenství se může provádět zcela automaticky bez nutnosti vysedání z kabiny.

Při práci s teleskopickým ramenem je udržován úhel naklonění lopaty tak, aby se materiál nevysypal.
Při práci s teleskopickým ramenem je udržován úhel naklonění lopaty tak, aby se materiál nevysypal.

TL43.80 HF má podle výrobce nejrychlejší pohyby ramene na trhu. Může za to vysoce výkonná hydraulika, která je klíčovou předností TL43.80HF Agri. Hydraulické čerpadlo s průtokem až 190 l/min a systémem Load Sensing umožňuje používat náročné nářadí na hydrauliku, jako jsou rozdružovače či ovíječky balíků. Aby se předešlo zbytečnému zahřívání oleje a ztrátám výkonu, čerpadlo dodává olej pouze v případě, když je vyžadován hydraulický výkon. Hydraulika je kombinována s patentovaným systémem Power Lift, který funguje jako hydraulický posilovač a zvedá až 4300 kg bez zpomalení ramene. Stroj automaticky monitoruje zvedání váhy a v případě překročení limitů zablokuje vysouvání ramene, aby se zabránilo převrácení. Obsluha si též může z kabiny ovládat rychlost vysouvání ramene. I když tuto funkci pan Konšel zatím nevyužívá, ocenil přesnost ramene v době, kdy vypomáhal na stavbě zvedat palety do patra. K pohodlí přispívá i automatická aktivace tlumení ramene nad 5 km/h.

Připojení pohonu adaptéru je díky rychlospojkám jednoduché.
Připojení pohonu adaptéru je díky rychlospojkám jednoduché.

„Komfort je jako v automobilu“

Při vývoji byla věnována zvláštní pozornost asymetrické kabině, která má maximálně možné prosklení a je patentována. Zakřivení některých rohů umožňuje dokonalý výhled do všech stran a na kola. Výfuk je úhledně veden z cesty, systém selektivní katalytické redukce je skryt pod plastovou kapotou. Výška ramene je nízká, takže je přes něj lepší výhled ven.

Patentované provedení kabiny.
Patentované provedení kabiny.

Interiér je příjemný, změna směru jízdy a provádění dalších funkcí jako je například vysouvání ramene se provádí jedním palcem přes spínače na joysticku. Je-li zvolen neutrál, po několika sekundách se automaticky aktivuje parkovací brzda. Po zvolení směru jízdy se automaticky deaktivuje, což je užitečná bezpečnostní funkce. „Komfort je jako v automobilu, kabina je pěkně odhlučněná. Co se týká pohodlí stroje, je to nesrovnatelné s tím, co jsme doposud měli. Když to vezmu, tak dopředu, doleva a dozadu je vidět krásně, vpředu nejsou sloupky. Trochu je problém výhled přes rameno, ale to je na cviku a člověk si musí dávat pozor. Proto používáme i akustickou signalizaci při couvání,“ řekl pan Konšel.

Ovládání je přehledné a jednoduché
Ovládání je přehledné a jednoduché

Už standardní verze manipulátoru je navíc vybavena automatickými funkcemi, které obsluze umožňují se soustředit na práci. Jedná se o odpružení ramene, parkovací brzdu a reverzní ventilátor, jehož chod lze nastavovat nebo zcela přenechat automatice – upravuje rychlost chodu podle potřeby chlazení. Systém tlumení ramene upravuje tlumení podle rychlosti pojezdu. To zajišťuje plynulejší jízdu rychlostí vyšší než 5 km/h, zatímco pod 5 km/h je tlumení deaktivováno pro co přesnější ovládání.

Rychlejší manipulace s kulatinou

Kromě nakládky sypkých materiálů je Bobcat využíván při manipulaci s kulatinou, kde se projevují naplno výhody teleskopického ramene. Před prvním zpracováním dřeva se musí kulatina roztřídit podle průměru, neboť každý je určen pro jiné zpracování. Manipulátor má tu výhodu, že teleskopickým ramenem je možné kulatinu naskládat dle potřeby za velmi krátkou dobu – s vysokozdvižným vozíkem se muselo při této činnosti více jezdit. Další výhoda se projevuje v případě, kdy je nutné ze skládky vybrat konkrétní kus kulatiny – dříve se musela celá skládka rozmanipulovat a až pak vybírat určitý kus. Úspory času se dosahuje i tehdy, když přijede kamion a řidičovi se nechce otevírat druhá strana návěsu - dříve se musely brát dlouhé vidle a už bylo cítit, že vysokozdvižný vozík je na hraně své nosnosti. Teleskopickým ramenem se nyní náklad velmi rychle posouvá dozadu do návěsu. „Se strojem jsem spokojen, kupovali jsme ho na konci roku, v provozu je osm měsíců. Jsem rád, že jsem ho vzal, pro naše využití je lepší než kloubový nakladač. Pokud bude sloužit jako do teď, určitě bude spokojenost velká. Se servisem a vším kolem něj jsem rovněž spokojen, ve všem mi vychází vstříc,“ řekl závěrem pan Konšel.

Teleskopický manipulátor je servisován společností Bobcat CZ, a.s. v Litovli. Ve dnech 18.9 - 19.9 se uskuteční na středisku v Litovli Den otevřených dveří.

Pozvánka na DOD v Litovli
Pozvánka na DOD v Litovli
Autor: Milan Jedlička
Foto: Milan Jedlička