Stačí si vybrat: Nabídka skladových strojů CASE IH
Dnes je 9.12. – svátek slaví Vratislav

S hašením v Českém Švýcarsku pomáhají létající traktory Air Tractor AT-802

Zveřejněno: 1. 8. 2022

Do Česka dorazila ze Švédska dvě letadla Air Tractor AT-802, která pomáhají hasičům s likvidací rozsáhlého požáru v národním parku České Švýcarsko. Jde o původně zemědělský letoun, který může být upraven na hasičskou nebo ozbrojenou verzi.

Air Tractor AT-802 – jde o původně zemědělský letoun, který může být upraven na hasičskou nebo ozbrojenou verzi.

Letoun Air Tractor AT-802 poprvé vzlétl ve Spojených státech v říjnu 1990 a je vyráběn společností Air Tractor Inc. Letoun Air Tractor AT-802 nese zásobník pro chemikálie mezi stěnou motoru a kabinou pilota. V USA je označován za typ III SEAT neboli Single Engine Air Tanker.

Ve standardní konfiguraci letoun Air Tractor AT-802 využívá konvenční podvozek. Řada letounů však byla přestavěna pro letecké hašení požárů (verze Fire Boss) – letoun proto využívá obojživelné plováky Wipaire 10000, takže může přistávat na zemi i vodě. Fire Boss může nabírat vodu z jezera nebo řeky. Kromě nádrží o objemu 3000 litrů mohou být v plovácích volitelné nádrže na pěnidlo (objem 130 litrů).

V reakci na program amerického letectva LAAR a rostoucí požadavky na lehké protipovstalecké letouny vyvinula společnost Air Tractor v roce 2008 ozbrojený model AT-802U s pancéřováním motoru a pilotní kabiny. Air Tractor AT-802U byl vystaven v roce 2009 na pařížském leteckém veletrhu.