Zemědělská technika Kubota
Dnes je 25.2. – svátek slaví Liliana

Sklízecí mlátička Rostselmash Acros 595 Plus. Zkonstruovaná i do náročných sklizňových podmínek

Zveřejněno: 2. 10. 2019

Poslední červencový a první srpnový letní den letošního roku se na pozemcích nedaleko obce Čečelice (okres Mělník) uskutečnilo předvedení sklízecí mlátičky Rostselmash Acros 595 Plus. Vše proběhlo v režii společností KomAgrartechnik s.r.o. a N&N Košátky s.r.o., které poskytují značce Rostselmash zázemí v oblasti prodejní i servisní. Tým obou firem byl všem návštěvníkům k dispozici, zájemci si mohli sklízecí mlátičku i vyzkoušet.

Sklízecí mlátička Rostselmash Acros 595 Plus

Ač byla ukázka sklizně obilí mlátičkou Acros 595 Plus naplánována na oba dny, nakonec se uskutečnila pouze druhý den. Z důvodu nepříznivého počasí se první den stroj předvedl pouze staticky. Druhý den, i přes vlhkost porostu přesahující 18 %, byla sklizeň zahájena. Zájemci tak přeci jen mohli vidět mlátičku při práci. Účastníkům se naskytla příležitost vidět sklizeň v náročných podmínkách a posoudit efektivitu, míru ztrát, poškození, čistotu zrn a kvalitu slámy. Větší vlhkost by pro sklízecí mlátičku neměla být problémem, nezřídka kdy se sklízí i ve vyšší vlhkosti. Nejčastěji se to děje v severských státech, ale i na německých ostrovech začíná být běžná i sklizeň při 20% vlhkosti. Tamní prognózy zní, že sušší léta už nebudou. Stále však platí, že čím je sláma a zrno vlhčí, tím je výmlat obtížnější.

Jakým způsobem sklízecí mlátička takovou sklizeň zvládne, záleží na její koncepci a provedení úprav v ústrojí. Na vlhkostní rozdíly obilní hmoty reaguje axiální sklízecí mlátička rychleji než tangenciální. Výsledky z praxe však dokazují i dobrou práci tangenciální mlátičky. Vytřásadlo je schopno oddělovat zrno z hrubého omlatu i při sklizni dlouhostébelného materiálu se zvýšenou vlhkostí. Model Acros 595 Plus má speciálně prodloužených pět vytřásadel o dvanáct centimetrů, přičemž jejich „hřebeny“ jsou uspořádány podél toku materiálu, nikoliv příčně, čímž je dosaženo lepší propustnosti zrna a intenzivnějšího separačního procesu právě při vysoké vlhkosti zrna. Délka vytřásadel činí 4 220 mm a plocha 6,3 m².

Pohony ústrojí v  Rostselmash Acros 595 Plus.
Pohony ústrojí v Rostselmash Acros 595 Plus.

Předpokladem k úspěšné sklizni je mimo jiné také čistota a kvalita zrna úměrná ke sklizňovým podmínkám. Relativně ztížené podmínky Acros i v tomto ohledu zvládl. U vlhkého materiálu se koše obecně často zalepují a ucpávají, což zapříčiňuje obtížné čištění. Acros je vybaven nebývale velkým mláticím bubnem o průměru 800 mm a šířce 1 480 mm. Úhel opásání mláticího koše činí 130 stupňů. O čištění se stará dvoustupňový čisticí systém. Hmota navíc putuje do sekce předčištění a dalších dvou zón, jimiž profukuje silný proud vzduchu. Ventilátor se stará o proudění vzduchu, které je konstantní bez ohledu na množství hmoty, výsledkem je pak čistší zrno. Touto technologií se dosáhne adekvátní výkonnosti, aniž by se délka sít musela prodlužovat. Celková plocha sít činí 5,2 m².

Motor Cummins QSL 9
Motor Cummins QSL 9

Z hlediska sklizně vlhkého zrna má nemalou důležitost i konstrukce šikmého dopravníku. Plodina před vstupem do ústrojí ještě projde urychlovacím bubnem, čímž se tok usměrňuje a urychluje. Při sklizni kukuřice či slunečnice není nutné upravovat šikmý dopravník.

V prakticky vyhlížející, vytápěné a klimatizované kabině je situován palubní počítač s deseti-palcovou LCD obrazovkou sloužící jako výstupní bod elektronického informačního systému. Přes něj lze přes povely vybírat mezi sklízenými plodinami a vlhkostmi, podle toho se mlátička také automaticky nastavuje a monitoruje proces sklizně. Z kabiny lze nastavovat otáčky motoru a elektricky ovládat nastavení mláticí mezery, síta, elektro-hydraulické nastavení kopírování sklizňového adaptéru či rychlost rozmetání plev, (jestliže je mlátička vybavena rozmetačem). Volba mezi ukládáním slámy do řádku nebo drcením 76 noži se provádí skrze klapku u vrchní části drtiče.

Barevná obrazovka zobrazuje důležitá data během sklizně.
Barevná obrazovka zobrazuje důležitá data během sklizně.

Acros 595 Plus pohání šestiválcový, dieselový turbo motor Cummins QSL 9 se zdvihovým výkonem 8,9 litrů a výkonem 248 kW/333 k, který je spojen s třístupňovou hydrostatickou převodovkou. Motor disponuje systémem samočištění, který je poháněn hydraulickým motorem. Co se servisní péče týče, vhod přijde ve standardní výbavě kompresor, celistvé boční kryty doširoka otevíratelné, centrální mazání či snadno přístupná místa a síta, jež je možné snadno demontovat. Vodotěsný zásobník na zrno pojme devět tisíc litrů. Výložník je složen z několika šnekových dopravníků, které se kvůli bezpečnosti a minimalizaci přetížení při vysypávání vlhkého zrna spouští postupně.

Předvádění probíhalo na Mělnicku

Autor: Milan Jedlička
Foto: Milan Jedlička, Věra Hejhálková, DiS.