Časopis Agroportal24h.cz
Dnes je 22.1. – svátek slaví Slavomír

Speciální traktory Rex vstupují do nového roku s moderními technologiemi

Zveřejněno: 2. 1. 2019

Landini Rex 4 modelového roku 2019 ve světle modré metalíze a s matnými černými koly. To byl model, který se vystavoval na veletrhu EIMA a byl ve finále soutěže Traktor roku 2019 v kategorii „Best of Specialized“. Jedná se o novinku společnosti Landini.

Landini Rex 4

Landini Rex 4 s kabinou ve verzích F (6 typů), GT a V (5 typů) s výkonem motoru v rozmezí od 70 do 112 koňských sil dává jasně najevo, že je určen do speciálního nasazení, jako jsou sady a vinice. Výkon dodává motor Deutz AG s EGR a zpracováním výfukových plynů a DOC bez DPF. Standardem ve výbavě je přepínač, který umožňuje snadné a pohodlné ukládání a načítání určitých otáček motoru.

Hlavní novinkou v řadě Rex 4 je nový systém ADS (Advanced Driving System). Jedná se o inovativní hybridní asistenční systém pro řidiče, který využívá pokročilé mechatronické systémy, které obsluze pomáhají při všech terénních a silničních manévrech. Systém zajišťuje spojení se satelitním systémem řízení a řídí polohu kol při práci na svazích a v řádcích. Jízdní komfort je optimalizován vyztužením řízení v závislosti na rychlosti, což je standard v automobilovém průmyslu. Kola se automaticky přesouvají do původní polohy.

Účinnost práce v terénu zajišťuje multifunkční joystick "vše v jednom". Ten umožňuje řídit nebo aktivovat hydraulické funkce a systém Landini Fleet Management, aby bylo možné zaznamenat pracovní dobu a práci. Současně lze zaznamenávat data pro službu údržby a v případě potřeby lze v reálném čase povolit dálkovou diagnostiku.

Kabina traktoru disponuje ochranou Cat 4 a nabízí nový tlakový systém. Prostor řidiče je tak chráněn i při práci s rosičem nebo postřikovačem. Palubní řízení nepřetržitě sleduje tlakové podmínky v kabině a aktuální účinnost filtrů.

Hydraulika se skládá z dvojitého čerpadla o výkonu 28 l/min pro řízení a 50 l/min pro závěs a řídicí jednotky. Na přání je možná verze 41 l/min.

Na veletrhu EIMA v Itálii byla ještě představena nová řada Rex 3, která obsahuje tři modely s výkony od 55 do 75 koňských sil. Výkon dodává čtyřválcový motor Kohler o objemu 2,5 litrů (16V), který jsou vybaveny systémem DOC bez regenerace.

S rozvorem 1950 mm a hmotnosti 2000 kg je Rex 3 ideální do vinic. Další silnou stránkou je kompaktnost a nízká výška pouze 1280 mm. Mechanická převodovka z dílny Landini nabízí rychlosti 16+16.

Nechybí ani pásové verze Trekker série 4, jejichž výkon začíná na 76 k a končí na 107 k. Výkon dodává rovněž motor Deutz AG. Traktory disponují novou konstrukcí kapoty. Pásové traktory nabízejí perfektní řešení pro extrémní pracovní podmínky. Zadní závěs má zdvihací kapacitu 2 650 kg a při použití dvou pomocných válců se kapacita zvýší na 3 400 kg. Interiér traktorů je přepracován – nová ergonomie ovládacích prvků, použití nové sedačky a digitálního přístroje. Také kapacita palivové nádrže se zvýšila.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Landini

Nové

Koncept Multiline nyní s možností setí meziplodin

Zveřejněno 21.1. Koncept Multiline sdružuje kompaktní talířové brány nebo kultivátor se secím strojem. Výsledkem je nákladově efektivní a extrémně výkonná souprava. Koncept Multiline slibuje obrovský potenciál pro traktory s nižším výkonem. Multiline je poprvé k… jít na článek

Sověti v 50. letech postavili elektrický traktor s napájecím kabelem. Vynález nyní znovu objevuje světový výrobce

Zveřejněno 21.1. S čím dál větší dostupností elektřiny v Sovětském svazu, v 50. letech minulého století postavili elektrický traktor s napájecím kabelem. Podobné řešení, byť v autonomní verzi, nedávno představil americký výrobce John Deere! jít na článek

První autonomní postřikovač do ovocných sadů. Kupodivu nejezdí na elektřinu

Zveřejněno 18.1. Kalifornská společnost Crinklaw Farm Services Inc představila po třech letech vývoje a testování první autonomní postřikovač na světě, který lze použít do sadů. Ač je trendem autonomních zemědělských vozidel jejich elektrifikace, tento projekt sází… jít na článek