Agromex - Největší distributor zemědělské techniky v ČR
Dnes je 20.7. – svátek slaví Ilja

Tatra Trucks slaví 10. výročí zahájení výroby modelové řady Tatra Phoenix

Zveřejněno: 21. 10. 2021

Na podzim roku 2011 začala z výrobní linky společnosti TATRA TRUCKS sjíždět těžká nákladní vozidla nové řady Tatra Phoenix. Klíčový produkt civilní výroby kopřivnické automobilky tak letos slaví 10 let existence. Za tu dobu prošel nepřetržitým vývojem, v blízké budoucnosti se počítá s příchodem vozidel Tatra Phoenix nové generace.

Tatra Trucks slaví 10. výročí zahájení výroby modelové řady Tatra Phoenix.

Automobilka TATRA TRUCKS v současné době vyrábí čtyři modelové řady určené pro široké spektrum zákazníků. Klíčovým produktem civilní výroby je řada těžkých nákladních vozidel Tatra Phoenix, která se veřejnosti poprvé představila v září roku 2011. Do dnešní doby TATRA TRUCKS dodala zákazníkům přes 3650 vozů Phoenix v nejrůznějších provedeních určených jak pro smíšený, tak pro terénní provoz. Vozy nacházejí uplatnění v průmyslových segmentech stavebnictví, těžařství, lesnictví, zemědělství, v komunálních službách, jako hasičské a záchranářské speciály, jako nosné platformy pro vojenskou techniku či speciální vozidla atd.

Tatra Phoenix je pro automobilku stěžejním typem pro civilní sféru. Konstruktéři měli od počátku ambici uspět s ním jak na tradičních, tak i nových trzích a především tam, kde je vyžadováno plnění nepřísnějších emisních limitů. Jejich práci a rychlý vývoj podtrhl také prestižní mezinárodní titul „The Best AWD Truck 2012“ – Nejlepší plněpohonné vozidlo roku 2012, který modelová řada Tatra Phoenix získala v celoevropské anketě „International Truck of the Year“. Bylo to vůbec poprvé, kdy byl výrobek některé ze středoevropských a východoevropských automobilek nominován do této ankety a získal takto prestižní titul. Sériová výroba vozů Tatra Phoenix doslova otevřela zcela novou kapitolu historie automobilky a díky této modelové řadě se TATRA TRUCKS začala výrazněji prosazovat na konkurenčně velmi náročných trzích západní Evropy.

V souvislosti se zavedením prozatím nepřísnějších legislativních opatření a emisních limitů známých pod názvem Euro VI v kopřivnické firmě připravili v roce 2015 provedení Tatra Phoenix Euro 6. V roce 2017 automobilka oslavila 120. výročí vzniku svého prvního automobilu se spalovacím motorem a jako připomínku tohoto milníku vyrobila limitovanou sérii vozů Tatra Phoenix Präsident. Ve stejné době se Tatře podařilo dosáhnout mety 1000 vyrobených vozů celé modelové řady Phoenix.

Limitovaná série vozů Tatra Phoenix Präsident
Limitovaná série vozů Tatra Phoenix Präsident

O rok později došlo na další vylepšení, inovovaná modelová řada Phoenix „2018“ dostala úspornější a výkonnější motory Paccar, rozměrově menší systém čištění výfukových plynů či soustavu kotoučových brzd. V současné době vývojový tým pod vedením ředitele výzkumu a vývoje společnosti TATRA TRUCKS Radomíra Smolky zahájil práce na nové generaci modelové řady Phoenix. Zkoušky prototypů by měly přijít v roce 2023 a o rok později by se měla rozjet sériová výroba. Je tedy jisté, že Phoenix bude i nadále jedním z hlavních prvků výrobního portfolia TATRA TRUCKS.

Tatra Phoenix kombinuje osvědčenou tatrováckou koncepci podvozku (centrální nosná roura a nezávisle zavěšené polonápravy) s moderními technologiemi a konstrukčními prvky renomovaných světových výrobců. Obchodní řada Tatra Phoenix je jediným sériově vyráběným plněpohonným nákladním vozidlem využívajícím vzduchového odpružení všech náprav. Typickým znakem je rovněž unifikované provedení různých typů přídavných (sestupných) převodových skříní Tatra vyhovujících zástavbě hlavních převodových skříní Tatra, ZF nebo Allison v manuálním, automatizovaném či zcela automatickém provedení. Podvozky jsou k dispozici v provedeních 4x4, 6x6, 8x8, 8x6, 10x10 či 10x8, 12x8, 14x8. K pohonu slouží moderní kapalinou chlazené motory MX-11 a MX-13, které splňují nejpřísnější emisní normy. Vozy řady Phoenix mohou být různě individualizovány podle požadavků zákazníka a již si našly cestu do více než tří desítek zemí světa.

Tatra Phoenix kombinuje osvědčenou tatrováckou koncepci podvozku s moderními technologiemi.
Tatra Phoenix kombinuje osvědčenou tatrováckou koncepci podvozku s moderními technologiemi.

O společnosti Tatra Trucks a.s.

Akciová společnost Tatra Trucks převzala v roce 2013 světoznámou kopřivnickou automobilku, která po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka. Osmdesát procent produkce automobilky je určeno k exportu. Automobilka Tatra Trucks zaměstnává více než 1000 lidí a dalších více než 600 pracuje v dceřiném podniku Tatra Metalurgie zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství.