Úroková sazba od 0,49% na vybrané stroje CASE IH
Dnes je 29.6. – svátek slaví Petr , Pavel

Tažené postřikovače Kverneland iXtrack T. Vyvinuto zemědělci pro zemědělce

Zveřejněno: 16. 5. 2021

Postřikovače Kverneland iXtrack T jsou navrženy pro přesnou, snadnou a nákladově efektivní aplikaci. Nejen díky tomu si již na trhu našly mezi tuzemskými zákazníky mnoho spokojených uživatelů. Pojďme se blíže podívat, co za nimi stojí.

Tažený postřikovač Kverneland iXtrack T4. Zdroj foto - tisková zpráva Kverneland

Základem postřikovačů iXtrack T je centrální nosný rám, kde jsou mnohé sváry nahrazeny nýtovanými spoji. Rám je vyroben z vysokopevnostní, nízkolegované oceli, a proto je velmi pevný, flexibilní a odolný. Zkrátka odpovídá požadavkům moderního zemědělství na vyšší pojezdovou rychlost při práci na poli, ale i přepravě po pozemních komunikacích. Objem hlavní nádrže začíná na 2600 l u iXtrack T3 a končí na 8300 l u modelu iXtrack T6.

Díky centrálnímu rámu v kombinaci s patentovanou konstrukcí nádrže disponuje postřikovač velmi nízko položeným těžištěm a kompaktními rozměry. Tyto vlastnosti vyniknou při manévrování, otáčení na souvrati a ve vyšších pracovních a přepravních rychlostech. Znamená to stabilitu na cestě stejně jako na malých a členitých polích nebo v kopcovitých podmínkách.

Tažené postřikovače Kverneland iXtrack T. Zleva T3, T4 a T6. Zdroj foto - tisková zpráva Kverneland
Tažené postřikovače Kverneland iXtrack T. Zleva T3, T4 a T6. Zdroj foto - tisková zpráva Kverneland

Rozchod kol je nastavitelný od 1,5 m (1,8 m u iXtrack T6) do 2,25 m v krocích po 5 cm. U všech modelů je k dispozici řiditelná náprava, postřikovače T4 a T6 mají nápravu hydropneumaticky odpruženou.

Perfektní přesnost postřiku

Maximální pracovní záběr dosahuje až 30 m u iXtracku T3, respektive 40 m u iXtracku T4 a T6. K dispozicí jsou hliníková lepená ramena HSA a ocelová ramena HSS s prostorovou konstrukcí a vysokou pevností. Ramena jsou zavěšena vždy pomocí paralelogramu, který je hydropneumaticky odpružený a významně tlumí rázy a výkyvy ramen, která se díky tomu chovají stabilněji. Výsledkem je perfektní přesnost postřiku. Tlumení je aktivní nejen při práci, ale i v transportní poloze při jízdě na silnici, což prodlužuje životnost ramen.

iXtrack T6 je vlajkovou lodí tažených postřikovačů Kverneland s maximálním objemem nádrže 8300 l. Zdroj foto - tisková zpráva Kverneland
iXtrack T6 je vlajkovou lodí tažených postřikovačů Kverneland s maximálním objemem nádrže 8300 l. Zdroj foto - tisková zpráva Kverneland

Všechny záběry ramen lze osadit systémem kontinuální vysokotlaké cirkulace kapaliny iXflow, který zajišťuje nejen rovnoměrný tlak v rozvodech i u největších záběrů ramen, ale také jednodušší zaplnění rozvodů a vystříkání namíchaného postřiku s minimálním zbytkem. Samozřejmostí u moderních postřikovačů je možnost automatického vypínání sekcí, kdy trysky lze seskupit dle požadavků zákazníka. Možné je i vypínání postřiku přímo po jednotlivých tryskách – systém iXflow–e. Požadavky zákazníků na individuální vypínání trysek jsou vzhledem k tlaku na ochranu životního prostředí čím dál častější.

Rozchod kol je nastavitelný od 1,5 m (1,8 m u iXtrack T6) do 2,25 m v krocích po 5 cm. Zdroj foto - tisková zpráva Kverneland
Rozchod kol je nastavitelný od 1,5 m (1,8 m u iXtrack T6) do 2,25 m v krocích po 5 cm. Zdroj foto - tisková zpráva Kverneland

Přesnost postřiku je významně ovlivněna kvalitou stabilizace ramen a dodržením aplikační vzdálenosti. O to se stará systém Boom Guide, který za pomoci senzorů zvládá udržovat výšku ramen i v náročných podmínkách a umožňuje obsluze soustředit se na vlastní aplikaci. Pro ramena se záběrem nad 30 m je k dispozici varianta Boom Guide ProActive, která proaktivně reaguje na pohyb postřikovače a ramen a udržuje ramena nad cílem aplikace ve třech nastavitelných režimech „Plodina”, „Půda” a speciální režim „Hybrid”.

Pro usnadnění ovládání na souvrati je k dispozici nastavitelný systém ErgoDrive. Zdroj foto - tisková zpráva Kverneland
Pro usnadnění ovládání na souvrati je k dispozici nastavitelný systém ErgoDrive. Zdroj foto - tisková zpráva Kverneland

Správný tlak v rozvodech zajišťují pístomembránová čerpadla s výkonem 200, 260, 400 a 520 l/min, která jsou umístěna na pravé straně naproti ovládacím ventilům. To zaručuje co nejkratší možné rozvody. Výsledkem jsou minimální ztráty tlaku a minimální nevystříkatelný zbytek postřikové kapaliny. Sklopná přimíchávací nádrž s objemem 37 l je plně integrovaná do celkového designu stroje, a kromě vybavení klasickými prvky, jako je např. rotační tryska pro výplach obalů, je opatřena víkem, které slouží jako odkládací pracovní plocha s nosností až 20 kg.

Jednoduché ovládání

Software iXspray s intuitivním dotykovým rozhraním zaručuje uživatelsky přívětivé ovládání postřikovače, což je velkou výsadou modelů iXtrack T. Zákazník si může vybrat mezi manuálním ovládáním ventilů iXclean, ovládáním iXclean Comfort s poloautomatickým řízením, nebo plně automatickým řízením ventilů systémem iXclean Pro. U ovládání iXclean Pro mohou být všechny funkce – jako např. plnění, míchání, postřik, ředění, proplachování a čištění nádrže – ovládány z kabiny traktoru ISOBUS terminálem, a to pouze zmáčknutím tlačítka! Není tedy potřeba opouštět kabinu traktoru do postřikem kontaminovaného prostředí pole, abyste šli vyčistit celý systém postřikovače. Jednoduše stačí spustit kompletní třístupňový proplach z kabiny traktoru.

Joystick s programovatelnými tlačítky a software iXspray s intuitivním dotykovým rozhraním zaručují uživatelsky přívětivé ovládání postřikovače. Zdroj foto - tisková zpráva Kverneland
Joystick s programovatelnými tlačítky a software iXspray s intuitivním dotykovým rozhraním zaručují uživatelsky přívětivé ovládání postřikovače. Zdroj foto - tisková zpráva Kverneland

S rostoucími pojezdovými rychlostmi je nezbytné zajistit jednoduché ovládání na souvrati, aby obsluha nemusela zbytečně zpomalovat nebo dokonce zastavovat. K tomu je k určen systém ErgoDrive, který umožňuje sdružit aktivaci funkce ovládání ramen, postřiku a řízení kol do stisknutí jediného tlačítka. V budoucnu bude k dispozici i zcela automatizovaný souvraťový management Geolift.

Postřikovače iXtrack T jsou standardně 100 % ISOBUS kompatibilní, což znamená snadné zapojení a ovládání pomocí terminálu IsoMatch Tellus GO nebo PRO nebo jakéhokoli jiného ISOBUS terminálu. Pro usnadnění ovládání je k dispozici joystick IM Grip s programovatelnými tlačítky pro až 44 různých funkcí, který najde uplatnění nejen při ovládání postřikovače.

Řada postřikovačů iXtrack T splňuje všechny požadavky moderního zemědělství na efektivní a přesný postřik. Se širokou škálou volitelné výbavy se tak snadno přizpůsobí potřebám každého zemědělce.