Dnes je 18.8. – svátek slaví Helena

Unikátní Strip-Till za pomocí vodního paprsku slibuje vyšší výnosy

Zveřejněno: 4. 5. 2018

Kanadská společnost se sídlem v Ontario vyvinula technologii vodního paprsku, schopného nahradit tradiční nástroje pro zpracování půdy. Vysokotlaký vodní paprsek má nahradit tradiční orgány u secího stroje schopného výsevu metodou Strip-Till.

Společnost I-Cubed systém vysokotlakého vodního paprsku zdokonaluje již 10 let. Společnost začala na tomto vývoji pracovat na žádost zemědělců, kteří nebyli schopni provést výsev semen kvůli příliš velkým rostlinným zbytkům na povrchu půdy.

Technologie funguje tak, že proud vody o tlaku 3800 barů vyřeže do půdy drážku a nevadí mu ani posklizňové zbytky. Maximální tlak proudu vody je dosažen, když voda projde malým otvorem.  Rychlost výsevu může být až 12 km/h.

Klíčení o něco dříve a větší rostliny

Prototyp secího stroje se aktuálně testuje na rodinných farmách a provádí se pouze výsev kukuřice a sóji. Jako základ prototypu slouží šestiřádkový secí stroj John Deere. Testy prokázaly, že tam, kde byl použit vodní paprsek místo klasických disků, byl výnos vyšší až o 20 %. Kukuřice zasetá vodním paprskem rychleji vyklíčila a vyvinula větší kořenový systém. Zkoušky je ale potřeba ještě odborně prověřit.

Společnost I-Cubed není jediná, která přišla s tímto řešením. Například americká společnost Aquatill podobný systém dotáhla do sériové podoby.

Autor: Milan Jedlička
Foto: I-Cubed

Tématické tagy

Nové

Na Agronomic Design 2018 zazněly reálné zkušenosti se sklízecími mlátičkami Axial-Flow

Zveřejněno 16.8. V rámci akce Agronomic Design 2018, pod režií společnosti AGRI CS a.s., došlo na dvou stanovištích k prezentaci předností a technických řešení sklízecích mlátiček Case IH Axial-Flow a obilných lišt. jít na článek

Kvalita sklizně a míra ztrát u axiální sklízecí mlátičky Case IH

Zveřejněno 15.8. Letošní ročník Agronomic Design 2018, jehož pořadatelem byla společnost AGRI CS a.s., se uskutečnil u obce Lány ve Středočeském kraji. Na programu bylo řešení ztrát a čistoty zrna u sklízecích mlátiček, představení pásových lišt MacDon a technologie… jít na článek

Metsjö uvádí na trh zcela uzavřený přepravník. Co bude vozit?

Zveřejněno 14.8. Metsjö uvádí na trh devět metrů dlouhý přepravník TP3 BOX, který je zcela uzavřený. Hydraulicky se otevírá pouze postranní bočnice. jít na článek