Časopis Agroportal24h.cz
Dnes je 22.1. – svátek slaví Slavomír

Unikátní Strip-Till za pomocí vodního paprsku slibuje vyšší výnosy

Zveřejněno: 4. 5. 2018

Kanadská společnost se sídlem v Ontario vyvinula technologii vodního paprsku, schopného nahradit tradiční nástroje pro zpracování půdy. Vysokotlaký vodní paprsek má nahradit tradiční orgány u secího stroje schopného výsevu metodou Strip-Till.

Společnost I-Cubed systém vysokotlakého vodního paprsku zdokonaluje již 10 let. Společnost začala na tomto vývoji pracovat na žádost zemědělců, kteří nebyli schopni provést výsev semen kvůli příliš velkým rostlinným zbytkům na povrchu půdy.

Technologie funguje tak, že proud vody o tlaku 3800 barů vyřeže do půdy drážku a nevadí mu ani posklizňové zbytky. Maximální tlak proudu vody je dosažen, když voda projde malým otvorem.  Rychlost výsevu může být až 12 km/h.

Klíčení o něco dříve a větší rostliny

Prototyp secího stroje se aktuálně testuje na rodinných farmách a provádí se pouze výsev kukuřice a sóji. Jako základ prototypu slouží šestiřádkový secí stroj John Deere. Testy prokázaly, že tam, kde byl použit vodní paprsek místo klasických disků, byl výnos vyšší až o 20 %. Kukuřice zasetá vodním paprskem rychleji vyklíčila a vyvinula větší kořenový systém. Zkoušky je ale potřeba ještě odborně prověřit.

Společnost I-Cubed není jediná, která přišla s tímto řešením. Například americká společnost Aquatill podobný systém dotáhla do sériové podoby.

Autor: Milan Jedlička
Foto: I-Cubed

Tématické tagy

Nové

Koncept Multiline nyní s možností setí meziplodin

Zveřejněno 21.1. Koncept Multiline sdružuje kompaktní talířové brány nebo kultivátor se secím strojem. Výsledkem je nákladově efektivní a extrémně výkonná souprava. Koncept Multiline slibuje obrovský potenciál pro traktory s nižším výkonem. Multiline je poprvé k… jít na článek

Sověti v 50. letech postavili elektrický traktor s napájecím kabelem. Vynález nyní znovu objevuje světový výrobce

Zveřejněno 21.1. S čím dál větší dostupností elektřiny v Sovětském svazu, v 50. letech minulého století postavili elektrický traktor s napájecím kabelem. Podobné řešení, byť v autonomní verzi, nedávno představil americký výrobce John Deere! jít na článek

První autonomní postřikovač do ovocných sadů. Kupodivu nejezdí na elektřinu

Zveřejněno 18.1. Kalifornská společnost Crinklaw Farm Services Inc představila po třech letech vývoje a testování první autonomní postřikovač na světě, který lze použít do sadů. Ač je trendem autonomních zemědělských vozidel jejich elektrifikace, tento projekt sází… jít na článek