Dnes je 16.10. – svátek slaví Havel

Unikátní Strip-Till za pomocí vodního paprsku slibuje vyšší výnosy

Zveřejněno: 4. 5. 2018

Kanadská společnost se sídlem v Ontario vyvinula technologii vodního paprsku, schopného nahradit tradiční nástroje pro zpracování půdy. Vysokotlaký vodní paprsek má nahradit tradiční orgány u secího stroje schopného výsevu metodou Strip-Till.

Společnost I-Cubed systém vysokotlakého vodního paprsku zdokonaluje již 10 let. Společnost začala na tomto vývoji pracovat na žádost zemědělců, kteří nebyli schopni provést výsev semen kvůli příliš velkým rostlinným zbytkům na povrchu půdy.

Technologie funguje tak, že proud vody o tlaku 3800 barů vyřeže do půdy drážku a nevadí mu ani posklizňové zbytky. Maximální tlak proudu vody je dosažen, když voda projde malým otvorem.  Rychlost výsevu může být až 12 km/h.

Klíčení o něco dříve a větší rostliny

Prototyp secího stroje se aktuálně testuje na rodinných farmách a provádí se pouze výsev kukuřice a sóji. Jako základ prototypu slouží šestiřádkový secí stroj John Deere. Testy prokázaly, že tam, kde byl použit vodní paprsek místo klasických disků, byl výnos vyšší až o 20 %. Kukuřice zasetá vodním paprskem rychleji vyklíčila a vyvinula větší kořenový systém. Zkoušky je ale potřeba ještě odborně prověřit.

Společnost I-Cubed není jediná, která přišla s tímto řešením. Například americká společnost Aquatill podobný systém dotáhla do sériové podoby.

Autor: Milan Jedlička
Foto: I-Cubed

Tématické tagy

Nové

První traktorová pneumatika byla vyrobena před 90 lety

Zveřejněno 15.10. Continental slaví výročí – 90 let od výroby první evropské pneumatiky určené pro traktory. Myšlenka výroby speciálního pláště vznikla jako inovativní produktový nápad v roce 1928. Dnes tvoří zemědělské pláště samostatné a významné odvětví, které se… jít na článek

Schäffer u menšího Hofladeru poprvé použije elektronický pohon pojezdu

Zveřejněno 14.10. Schäffer představí nový nakladač Hoflader 2630 na letošním veletrhu EuroTier (13-16 listopadu 2018). Nový nakladač má nabídnout více efektivity a potěšení z jízdy. Efektivita také hrála důležitou roli ve vývoji. Účinnost stroje by se tak mohla… jít na článek

Case IH významně zvýšil hodnoty manipulátorů Farmlift pro rok 2019

Zveřejněno 12.10. Nejoblíbenější modely řady teleskopických manipulátorů Case IH Farmlift získávají inovace pro rok 2019, které zvyšují kapacitu, komfort a výkon. jít na článek