Dnes je 28.5. – svátek slaví Vilém

Unikátní Strip-Till za pomocí vodního paprsku slibuje vyšší výnosy

Zveřejněno: 4. 5. 2018

Kanadská společnost se sídlem v Ontario vyvinula technologii vodního paprsku, schopného nahradit tradiční nástroje pro zpracování půdy. Vysokotlaký vodní paprsek má nahradit tradiční orgány u secího stroje schopného výsevu metodou Strip-Till.

Společnost I-Cubed systém vysokotlakého vodního paprsku zdokonaluje již 10 let. Společnost začala na tomto vývoji pracovat na žádost zemědělců, kteří nebyli schopni provést výsev semen kvůli příliš velkým rostlinným zbytkům na povrchu půdy.

Technologie funguje tak, že proud vody o tlaku 3800 barů vyřeže do půdy drážku a nevadí mu ani posklizňové zbytky. Maximální tlak proudu vody je dosažen, když voda projde malým otvorem.  Rychlost výsevu může být až 12 km/h.

Klíčení o něco dříve a větší rostliny

Prototyp secího stroje se aktuálně testuje na rodinných farmách a provádí se pouze výsev kukuřice a sóji. Jako základ prototypu slouží šestiřádkový secí stroj John Deere. Testy prokázaly, že tam, kde byl použit vodní paprsek místo klasických disků, byl výnos vyšší až o 20 %. Kukuřice zasetá vodním paprskem rychleji vyklíčila a vyvinula větší kořenový systém. Zkoušky je ale potřeba ještě odborně prověřit.

Společnost I-Cubed není jediná, která přišla s tímto řešením. Například americká společnost Aquatill podobný systém dotáhla do sériové podoby.

Autor: Milan Jedlička
Foto: I-Cubed

Tématické tagy

Nové

Díky laxnímu přístupu výrobce se tento traktor nedočkal velkého rozšíření, i když na to stále má

Zveřejněno 26.5. Traktor RT-M-160 je určen pro univerzální zemědělské nasazení, nářadí dokáže nést jak v předním, tak zadním závěsu. Vynikajícího uplatnění nalezne hlavně při přípravě půdy. I přes svoje velmi dobré vlastnosti se velkého rozšíření nedočkal, důvod je smutný. jít na článek

Fendt údajně pracuje na obří zakázce. Do jednoho podniku má dodat traktory s 10 tis. koňmi

Zveřejněno 26.5. Ukrajinský zemědělský koncern MHP (Myronivsky Hilboproduct) Agroholding, jeden z největších zemědělských podniků na Ukrajině, údajně převezme obří zakázku od společnosti Fendt, informuje agriland.ie jít na článek

Motorem roku se stává…

Zveřejněno 25.5. Odborný časopis Diesel každoročně oceňuje motory a ten nejlepší si odnese ocenění "Diesel roku". Komu patří letošní ocenění? jít na článek