Dnes je 25.6. – svátek slaví Ivan

Z 25 šlapala jako hodinky, říká Martin Havelka, který s traktorem pokořil nejvyšší bod rakouské vysokohorské silnice

Zveřejněno: 27. 9. 2017

„Zetorový“ nadšenec Martin Havelka má za sebou svůj další výjezd na rakouskou Großglocknerstraße, nejvýše položenou silnici v Evropě. Se svým ZETOREM Z 25 to zvládl v rámci každoroční akce Traktor WM 2017, která probíhala od 14. do 17. 9. 2017. Tento ročník se mu dařilo ještě lépe než loni - podařilo se mu zdolat pomyslnou metu vyjetím na Edelweisspitze do nadmořské výšky 2571 m.

Zetor

Jak probíhala Vaše cesta z rodných Škrdlovic až do Rakouska? Stalo se něco, co Vás při cestách překvapilo? Jaké počasí Vás během cesty provázelo?

 

Ráno jsme ze Škrdlovic vyjeli v 8 hodin se Zetorem 25 na vleku. Od nás do města Bruck je to bezmála 600 km. Celá cesta probíhala bez problémů, jen na hranicích začalo pršet, což nás bohužel provázelo až do cílové destinace.TIP: Přichází nová generace čelních nakladačů Zetor System

Cílem Vašich cest byla akce Traktor WM 2017 ve městě Bruck an der Großglocknerstraße. Jak probíhal první den v městečku Bruck, odkud se v rámci akce Traktor WM 2017 vyjíždělo? Jak probíhaly další dny?

 

Jakmile jsme okolo 18. hodiny dorazili, absolvovali jsme registraci, kde nám přidělili startovní číslo 233. Ráno jsme složili traktor z vleku, vysušili sedačku a vydali se na náměstí na slavnostní zahájení akce a start do prvního měřeného úseku, do městečka Fusch. Po absolvování první etapy jsme pokračovali dále až k mýtné bráně Grossglocknerské silnice (1120 m n. m.). Využili jsme toho, že se počasí trochu umoudřilo, lehce jsme potrénovali na zítřek a pořídili pár fotek. Další den jsme okolo 8. hodiny ráno projeli startem, mýtnou branou a vydali se na vrchol. Cestou probíhalo měření druhého soutěžního úseku.

Jaké počasí jste měl během výjezdu Grossglocknerské silnice?

 

V sobotu jsme i přes nepříznivé počasí vyjeli po Grossglocknerhochalpenstrasse na Edelweisspitze se 2571 m n. m – čili jsme zdolali převýšení stejné, jako je vysoká naše nejvyšší hora Sněžka. Naměřili jsme tu jen 0,6 stupňů Celsia a na zemi leželo kolem 20 cm sněhu. V noci také začalo pršet a v horních partiích silnice se k dešti přidal i sníh.

Jakou nejvyšší rychlostí zvládl Váš ZETOR 25 převýšení na Edelweisspitze - 2571 m n. m. vyjet?

 

Maximální rychlost výjezdu pro klání Traktor WM 2017 není rozhodující, ale Zetor jede na čtyřku pod plynem zhruba 22 km za hodinu. Na traktoru nemám tachograf, takže rychlost nezměřím. TIP: Holmer v Hannoveru ukáže nový menší Terra Variant a vylepšené čističe řepy

 

Čelil jste během cesty nějakým problémům?

 

Menší problémy byly akorát s vodou v elektroinstalaci, ale s tím jsme si poradili. Jinak Z 25 šlapala jako hodinky.

 

Řešil jste v rámci vybavení traktoru nějaké zvláštní opatření? Přece jen Z 25 je bez kabiny. Nepotřeboval jste na vrcholu třeba sněžné řetězy?

Sněžné řetězy jsme nepotřebovali, pokud by přímo na silnici ležel sníh, tak silnici uzavřou. Naštěstí sníh ležel všude kolem, silnice tedy byly jen mokré. Musíte mít akorát oblečení na zimu a vodu.

Jak jste se v rámci měření Traktor WM 2017 umístil?

 

V naší kategorii, kde jelo 159 týmů, jsme skončili na pěkném 61 místě.

 

Jaká byla atmosféra akce Traktor WM 2017? Potkal jste tam jiné Čechy, ať už další soutěžící či fanoušky traktorů?

 

Spolu se mnou a s partnerkou Lenkou Myškovou, která se mnou na tandemu absolvovala celou cestu nahoru a celý průběh dokumentovala, startovali kolegové na Svoboda 12. Ti se nechali inspirovat našim loňským výjezdem, bohužel se jim nepodařilo vyjet až do výšky 2571 m n. m. Příjemné bylo, že na vrcholu silnice Grossglocknerhochalpenstrasse jsme byli přivítáni malou výpravou našich českých fanoušků. Jinak atmosféra výborná, ani počasí ji nezkazilo.TIP: Senzor zachrání zvíře před žacím strojem

Jak hodnotíte Vaši účast i celkovou letošní akci Traktor WM 2017? Chystáte se příště zase?

 

Akce se i přes nepřízeň počasí velmi vyvedla, podařilo se nám navázat nová přátelství s dalšími traktoristy, například s týmem z Čech se Svobodou 12, ale i s dalšími týmy třeba z Belgie nebo Rakouska a Německa. Děkujeme našim českým fanouškům, že nás přijeli podpořit a neodradilo je ani špatné počasí. Pokud nenastanou nějaké komplikace, tak plánujeme účast i v příštím roce.

Na jaké další akce se ještě do konce roku 2017 chystáte?

 

Se Z 25 nás čeká ještě 5. 10. 2017 Zetor Show v Novém Městě na Moravě a 7. 10. 2017 Setkání příznivců starých traktorů Mahouš. Fanoušci nás taky mohli vidět 23. 9. 2017 na akci Starokolínská brázda Starý Kolín.

Autor: Zetor
Foto: Zetor

Nové

Nechte se sbalit lisy URSUS a UNIA-GROUP

Zveřejněno 21.6. Od nenáročného lisu na výkon traktoru, přes mechanický lis vyznačující se dostatečnou kvalitou a dlouhou životností, až po lis s variabilní nebo pevnou lisovací komorou pro vysoký výkon. Taková je nabídka v oblasti svinovacích lisů na válcové a… jít na článek

Toto je nový nejrychlejší traktor na světě, který dosáhl průměrné rychlosti 166,7 km/h

Zveřejněno 21.6. Anglický výrobce traktorů a stavebních strojů JCB včera zlomil rychlostní rekord s upraveným traktorem modelové řady Fastrac. Traktor se řítil průměrnou rychlostí 166,7 km/h. jít na článek

John Deere představuje inovace u sklízecích mlátiček pro nadcházející sezónu 2020

Zveřejněno 20.6. John Deere těsně před letošní sklizňovou sezónou představil inovace u sklízecích mlátiček John Deere pro rok 2020. Z výčtu inovací je patrný další posun v oblasti automatizace a komfortu. jít na článek