Mitas SFT - radiální zemědělské pneumatiky  pro výkonné traktory
Dnes je 8.5.

Polní den SIP

Zveřejněno: 06.06.2018

Společnost NAVOS FARM TECHNIC s.r.o. uspořádala v Kovalovicích u Kojetína polní den SIP.

Nejsilnější Puma v agregaci s žací kombinací SIP.

Barevně sladěné soupravy v podobě traktorů Case IH a závěsné techniky SIP od slovinského výrobce, se představily v průběhu konání polního dne také prakticky na louce. Od sečení, obracení, shrnování, až po lisování. A jaké jsou přednosti strojů SIP?

Představil se například nový přední pásový shrnovač SIP AIR 300 F, souprava pak může být ještě doplněna o zadní shrnovač do zadního závěsu traktoru (tím vznikne nevídaná kombinace, kdy traktor nejezdí po posečené hmotě). Taková kombinace byla k vidění na letošním Techagru. Na této akci se však představil jen přední shrnovač, ale i tak mohli návštěvníci posoudit, jakou odvádí práci. SIP AIR 300 F disponuje pick-upem o výšce pouze 33 cm (o polovinu méně, než má konkurence. Dráha píce je tedy mnohem kratší.), který se přizpůsobuje terénu. Závěs je hydropneumaticky odlehčený. Metr široký pás umožňuje ukládání řádku buď vpravo, nebo vlevo a navíc lze potenciometrem řídit i rychlost posunu a tím nastavovat šířku řádku. Hydropneumaticky odlehčený odmítací válec má na starosti plynulé rozmístění hmoty po celé šířce pásu a tím pádem vznikají vzdušné, načechrané řádky. Ze spodu stroje se nachází čtyři volně otočné plazy, které jsou kulaté, mají delší životnost a nehrnou hlínu.

Dále produktový manažer, pan Pilař, představil kombinaci žacích strojů SIP DISC 340 a DISC 900 s kondicionérem. Žací stroje jsou velmi jednoduše řešené a jsou robustní. Zajímavostí je, že žací stroje disponují jištěním disků za pomocí střižných kolíků. Jednoduchostí vyniká také jištění celé kombinace (mechanické pojistky, které drží neoprenová spojka), dorazy, hydropneumatické odlehčení či rychloupínací systém na nože (standardem). Přední žací stroj má podle pana Pilaře velmi dobře vyřešené zavěšení. Žací stroj je zavěšen na třech bodech závěsu (dva vpředu, jeden uprostřed) a má nízký, jednoduchý rám a celá hydropneumatika spočívá v systému dvou pístnic a jednoho ramene.

Z traktorů Case IH stojí za zmínku nově představený Case IH Maxxum 145, který patří mezi nejúspornější čtyřválcové traktory na trhu, což dokázala německá zkušebna DLG.

Autor fotografií/videa: Milan Jedlička