Dnes je 1.12. – svátek slaví Iva

V Norsku jezdí dálkově ovládaný JD. Používají ho ve vojenském prostoru

Zveřejněno: 12.12.2017

V nedávno zveřejněném článku jsme informovali o prvním plně autonomním traktoru John Deere řady 8R, který putuje k prvnímu zákazníkovi. V Norsku už čtyři roky jezdí dálkově ovládaný John Deere, rovněž řady 8R. Od autonomního traktoru se liší traktor na dálkové ovládání v zásadní věci, a to, že stále je řízen obsluhou, která se ale může nacházet kilometry daleko, třeba v teple domova.

Norská stavební firma Brothers Gjermundshaug v roce 2009 uzavřela smlouvu s ministerstvem obrany na revitalizaci vojenského prostoru. Firma má za úkol vrátit „zpět přírodu“ do neuvěřitelných 165 kilometrů čtverečních bývalého vojenského prostoru. Norská obrana navíc dala doporučení, že stroje, které budou provádět revitalizaci, by měly být dálkově ovládané. Ve vojenském prostoru se totiž stále nachází mnoho nebezpečného materiálu, jako je nevybuchlá munice apod. To je obrovské riziko pro řidiče strojů.

Firma Brothers Gjermundshaug tedy zakoupila bagry Cat a Volvo a nechala je předělat na dálkové ovládání. Dále bylo nutné zakoupit stroj, který by se postaral o vytvoření cest, volba padla na John Deere 8360R. Stejně jako stavební stroje byl i on vybaven dálkovým ovládáním.

Obsluhy, které stroje řídí na dálku, sedí kilometry daleko od bývalého vojenského prostoru. John Deere je osazen 10 kamerami, které řidiči poskytují dokonalý přehled o dění kolem traktoru. Traktor se ovládá přes počítač. „Řidič“ sedí u počítače v křesle a po pravé straně má loketní opěrku CommandPro. Vlevo od řidiče je joystick, který řídí přední kola, a před řidičem jsou dva pedály – plynový a brzdový. Na obrazovce počítače se promítá v reálném čase výhled z traktoru. Obsluha ovládá 100 % funkcí traktoru, které potřebuje k práci.

Autor fotografií/videa: