Dnes je 1.6. – svátek slaví Laura

Zvládne manipulátor to, co traktor?

Zveřejněno: 12.10.2017

Firma Merlo již 16 let pracuje na zdokonalování stroje, který kombinuje teleskopický manipulátor a traktor. Nyní firma provedla test tohoto stroje, kde lze vidět, jak si poradí s těžkou prací, která je spíše dominantou traktorů.

Merlo Multifarmer 40.7 CS váží 9,150 kg a je osazen motorem o výkonu 156 koňských sil. Ve výbavě nechybí zadní tříbodový závěs (7 000 kg). Zadní vývodová hřídel nabízí rychlosti 540 a 1000 ot/min při 40 km/h. Stroj je schválen jako traktor.

Do testu bylo záměrně vybráno těžké nářadí. Merlo muselo zvládnout orbu s otočným čtyřradličným pluhem o šířce 1,6 metrů a orbu do hloubky 30 cm. V terénu Merlo dosahovalo pracovní rychlosti 8,5 km/h. Na řadu pak přišel kultivátor s 10 hroty a šířkou tři metry. V tomto případě se pracovní rychlost pohybovala  okolo 11 km/h. Původní manipulátory Multifarmer měly zvedací sílu tři tuny. To však nyní na stále těžší nářadí nestačí.TIP: Úspěšná série s mnoha inovacemi

Multifarmer je a zůstane stále teleskopickým manipulátorem. Jeho výkonný motor a špičková výbava však dovoluje příležitostnou práci s těžkou technikou, jako jsou pluhy a kultivátory. Pohodlí v tradičně malé kabině přináší tlumení vibrací v rameni a kabině.Multifarmer nalezne uplatnění v provozech, kde je vyžadována maximálně možná variabilita a nasazení. Stroj ušetří náklady na další pořizování techniky. Zastane práci za několik strojů. Stroj může být zajímavý pro firmu, která podniká například ve dvou různých oborech - nakládání s odpady (vyžadována manipulace) a obhospodařování několika hektarů orné půdy (vyžadován traktor). Další cílovou skupinou mohou být soukromí zemědělci.Jak si Merlo v testu vedlo, se můžete podívat na tomto videu. 

Autor fotografií/videa: Merlo