Oslavte s námi 75 let secích strojů AMAZONE
Dnes je 15.7. – svátek slaví Jindřich

Českému agrárnímu obchodu se loni dařilo. Jeho schodek se snížil o více než 19 % ze 47 na 38 miliard korun

Zveřejněno: 19. 2. 2024

Českým zemědělcům, potravinářům a obchodníkům se loni podařilo vyvézt z České republiky více agrárního zboží než v roce 2022. Záporná bilance agrárního zahraničního obchodu (AZO) se zlepšila o 19,1 %, přičemž schodek klesl ze 47 na 38 miliard korun. Celkový obrat AZO dosáhl 649,6 miliardy korun. Více se vyvezlo zejména do zemí Evropské unie, zlepšil se i export do zemí mimo Unii.

Českému agrárnímu obchodu se loni dařilo. Boumen Japet shutterstock.com

„Cílem našeho ministerstva je nadále podporovat zejména export produktů s vyšší přidanou hodnotou, jako jsou mléčné výrobky, cukrovinky, nápoje nebo osivo a mák. V těchto výrobcích jsme konkurenceschopní, navíc můžeme využít a navázat na historické vazby. Naší snahou je také vyvážet více do zemí mimo Evropskou unii, které mají velký exportní potenciál. Například na březen chystáme spolu s podnikateli cestu do Vietnamu a na Filipíny. Ta by měla snahy českých podniků proniknout na vzdálenější trhy podpořit. Konkrétně u těchto dvou zemí existuje velký potenciál v sektoru pivovarnictví, ale i potravin zdravé výživy či mléčných a masných výrobků,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Vývoz agrárního zboží z ČR v roce 2023 vzrostl v porovnání s předloňskem o 11,3 % (o 31,1 miliardy) na 305,8 miliardy korun a hodnota dovozu o 6,9 % (o 22,1 miliardy) na 343,8 miliardy korun. Na zlepšení bilance se nejvíce podílel vývoz cigaret, přípravků k výživě zvířat a řepkového oleje.

ČR loni nejčastěji exportovala zemědělské zboží do Německa (27,6 %), na Slovensko (19,5 %) a do Polska (8,8 %). Dováželo se nejčastěji z Německa (19,6 %), Polska (15,8 %) a Nizozemska (7 %). Nejvýraznější zlepšení zaznamenal agrární ochod ČR s Německem. V porovnání s rokem 2022 vzrostl o 21 miliard na 152 miliard korun.

Mezi nejvíce vyvážené položky patřily cigarety, přípravky k výživě zvířat, potravinové přípravky, pekařské zboží a pšenice. Nejvíce se dováželo například vepřové maso a sýry.

Ze zemí, kde působí agrární diplomaté, se v porovnání s rokem 2022 loni zvýšil agrární export do Srbska o 19 % a do Číny o 13,7 %.

Zemědělští diplomaté pracují v Číně, USA, Spojených arabských emirátech, Kanadě, Japonsku a Srbsku. Od března 2024 bude zemědělský diplomat působit také na Ukrajině. Další zástupci Ministerstva zemědělství jsou v Kazachstánu, Vietnamu a Velké Británii. Jejich úkolem je propagovat české zemědělské produkty, odstraňovat byrokratické překážky a pomáhat při navazování obchodních vztahů.

Detailní informace o agrárnímu zahraničnímu obchodu v roce 2023 najdete ZDE.

Autor: Vojtěch Bílý
Foto: Boumen Japet shutterstock.com

Tématické tagy