Úroková sazba od 0,49% na vybrané stroje CASE IH
Dnes je 29.6. – svátek slaví Petr , Pavel

Continental představil nové inteligentní hybridní zemědělské pneumatiky

Zveřejněno: 8. 4. 2020

Společnost Continental uvádí na trh novou pneumatiku VF TractorMaster Hybrid s inteligentními senzory pro digitální monitorování pneumatik. Systémy ContiConnect a ContiPressureCheck nabízejí zemědělcům příležitost k automatickému vyhodnocení stavu pneumatiky, aby se maximalizovala výkonnost a snížilo zhutnění půdy.

Současná digitální řešení „ContiConnect“ a „ContiPressureCheck“ zlepšují zemědělské operace přesným a automatickým měřením podmínek v pneumatice

Nové hybridní pneumatiky obsahující senzory, které pomáhají obsluze minimalizovat zhutňování půdy a eliminují opotřebení na silnici, představila společnost Continental na loňské výstavě Agritechnica. Princip použití vychází z již osvědčených systémů ContiPressureCheck pro jednotlivá vozidla a ContiConnect pro fleety. Jde o inteligentní řešení pro moderní zemědělství – Continental díky své vizi inteligentních pneumatik a nulových nehod vyvíjí mimo jiné i digitální řešení pro zemědělské pneumatiky určené pro rozmanité pracovní prostředí.

Konzistentní výkon na poli i na silnici

Pneumatiky Continental VF TractorMaster Hybrid jsou navrženy tak, aby operátorům poskytovaly technologii pro efektivní přizpůsobení tlaku tak, aby odpovídal jejich okamžitým potřebám. Pneumatiky s velmi vysokou flexí (VF), vyvinuté v portugalském Lousadu, v těsné spolupráci s dalšími evropskými výzkumnými a vývojovými jednotkami, mají nový a jedinečný hybridní dezén. TractorMaster Hybrid je navržen tak, aby poskytoval nejen dobrou trakci v terénu, ale byl zároveň více pohodlnější na cestách než standardní šípový dezén.

Kostra pneumatiky Continental VF TractorMaster Hybrid je odolnější než u standardní pneumatiky, takže může pracovat při nižších tlacích v terénu a při vyšších rychlostech na silnici a zároveň nést stejné zatížení. To nabylo na důležitosti, protože podhuštěné pneumatiky na silnici zvyšují spotřebu paliva, zatímco vyšší huštění u pneumatiky v terénu vede ke zvýšení zhutnění půdy. Pro optimální výkon za všech podmínek může být hybridní pneumatika ve spojení s integrovanými senzory pneumatik rychle nahuštěna pro použití na silnici a podhuštěna pro použití v terénu. Po namontování na traktory s integrovaným systémem huštění může být tlak v pneumatice monitorován a nastavován obsluhou, aniž by bylo nutné opustit kabinu.

Kombinace technologie pneumatik a automobilové elektroniky

Continental vyvinul zcela integrovaný systém monitorování tlaku v pneumatikách, který se skládá z různých součástí, mezi něž patří senzory, čtecí stanice tzv. „YardReader Station“, správa backendu, jakož i webový portál ContiConnect s notifikacemi v případě problému. U ContiConnect budou data zaznamenaná senzory shromažďována čtecí stanicí „YardReader Station“, když vozidlo projede kolem přijímače a dále odeslána na backend, kde jsou následně analyzována a interpretována. Čtecí stanice je instalována na místech nejčastějšího projíždění techniky, jako jsou mycí linky, benzinové stanice, farma nebo jiné kontrolní body. Poskytnutím těchto informací získává flotila benefity vyplývající ze sníženého počtu poruch, snížených nákladů na údržbu a generuje hodnotu zvýšením doby provozu vozidla.

Inteligentní hybridní pneumatika s technologií VF a senzory, které nepřetržitě monitorují tlak a teplotu v pneumatice
Inteligentní hybridní pneumatika s technologií VF a senzory, které nepřetržitě monitorují tlak a teplotu v pneumatice

ContiPressureCheck na jednotlivých vozidlech poskytuje operátorovi údaje o pneumatikách v reálném čase. Tato technologie poskytuje komplexní přehled o tom, jak fungují pneumatiky zemědělských strojů. Senzor v pneumatice měří a komunikuje tlak a teplotu pneumatiky, aby pomohl obsluze rozhodnout o optimálním provozním tlaku. Oba systémy se rychle a snadno instalují a zaručují vysokou přesnost dat, protože díky senzorům namontovaným v pneumatice nedochází k chybám měření.

Digitální řešení pro zlepšení zemědělských operací

Pravidelná kontrola správného tlaku a teploty v pneumatikách je zásadní pro bezpečnost a účinnost během každodenních zemědělských operací a pro úsporu času a peněz. Zemědělci například často jezdí dlouhé vzdálenosti 30 km a více např. při sklizni obilovin nebo přepravě komodit. Na velkých vzdálenostech se pneumatiky často přehřívají, což může ovlivnit handling vozidla a může vést k trvalému nebo k předčasnému poškození pneumatiky. S ContiConnect a ContiPressureCheck lze této fatální situaci zabránit. Oba systémy zajišťují zemědělcům a řidičům bezpečnost a spolehlivost neustálým sledováním tlaku a teploty pneumatik. Zobrazují data ze senzoru pneumatiky na obrazovce v kabině řidiče a varují před tím, než se stav stane kritickým. Například výstraha může být odeslána, pokud je teplota pneumatiky příliš vysoká (nad 100 stupňů). Lze tak přizpůsobit správný tlak vzduchu pro řízení vozidla a prodloužit životnost pneumatiky, čímž se zemědělci vyhnou vysokým finančním nákladům.

Snížení zhutnění půdy přesným a automatickým měřením pneumatik

Další výzvou v zemědělství je zhutňování půdy. To vede ke špatným růstovým podmínkám rostlin a může snížit výnosy. ContiConnect a ContiPressureCheck mohou snížit zhutňování půdy a výsledné výkyvy v růstu rostlin zajištěním neustále nízkého a správného tlaku v pneumatikách na zemědělských strojích přesným a automatickým měřením pneumatik. Další výhodu nabízí ContiConnect: webový portál, který nabízí různé možnosti zobrazení. Ukazuje historii údajů o pneumatikách a umožňuje retrospektivní analýzu. Webový portál umožňuje vzdálené sledování výkonu pneumatik celého vozového parku a dává kontrolu do rukou správců vozového parku a jejich spolupracovníků, aby bylo zaručeno správné využití tlaku v pneumatikách pro optimální růstové podmínky.

Autor: Ing. Magda Nagy
Foto: Continental

Tématické tagy