Kubota zemědělská technika
Dnes je 23.9. – svátek slaví Berta

Do další sezóny s novinkami z Východu

Zveřejněno: 14. 12. 2017

Ani v letošním roce nechybělo podzimní setkání na středisku společnosti TOKO AGRI a.s. v Rudicích na Zlínsku. Na návštěvníky čekal bohatý program, který představil řadu technických novinek pro rok 2018.

Kirovets

Aktuální problematika v zemědělství

Před zahájením oficiálního programu si návštěvníci mohli prohlédnout výstavu zemědělské techniky, kterou společnost TOKO AGRI a.s. zastupuje na českém a slovenském trhu. Ke zhlédnutí byly traktory Kirovec a Arbos, technika pro zpracování půdy a setí Promagro nebo Claydon a nechyběla ani manipulační technika značky JCB. Program zahájil zakladatel společnosti TOKO AGRI a.s., pan Ing. Tomáš Kořínek, který přiblížil směřování společnosti na kvalitní a jednoduché stroje. Poté převzal slovo prezident Agrární komory České republiky pan Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., pan Jandejsek posluchače uvedl v obraz k aktuálnímu směřování zemědělství v České republice, kam výhledově míří a kde může být za několik let. Svá slova věnoval i aktuálním problémům, jako jsou ceny mléka či vajec. 

Přání zákazníků bylo vyslyšeno

Dalším bodem na programu bylo představení nového traktoru Kirovec K-424 českým a slovenským zemědělcům. Tento konkrétní model dorazil přímo z Hannoveru, kde si odbyl evropskou premiéru na veletrhu Agritechnica. Světovou premiéru měl již minulý rok na veletrhu v Moskvě. Nechyběl ani inovovaný model traktoru Kirovec K-743. Nový model K-424 pro evropský trh disponuje všemi funkcemi, které očekáváme od těžkých univerzálních traktorů. Traktor je vybaven zadním závěsem kategorie III, spojovacími rameny a centrální loketní opěrkou. Celkové rozměry, převážně šířka 2,5 metrů, automatická převodovka a jednoduchý motor YAMZ ruské výroby, předurčují traktor pro efektivní nasazení při zpracování těžké půdy a v dopravě. Uplatnění ale nalezne také v průmyslu a komunální sféře. Za to model Kirovec K-743 není na našem trhu nováčkem. Pro rok 2018 ale přichází s řadou inovací, jako je modernější kabina, využívání systému SCR (močoviny AdBlue) pro plnění emisní normy. Úprav se dočkal zadní závěs, který je lépe použitelný do evropských podmínek, na zadních blatnicích už nalezneme elektrické zásuvky a k mání jsou i nové rozměry pneumatik. S dobrými zkušenostmi s modelem K-7 se podělil na setkání v Rudicích vedoucí podniku ZEPO Bohuslavice. S novinkami posluchače seznámil přímo zástupce z Kirovského závodu.

Spolupráce s českými a slovenskými zemědělci

Dalším bodem na řadě bylo opět představení novinek od výrobce z Východu, a to konkrétně od firmy Promagro. Když Promagro ve spolupráci s firmou TOKO AGRI a.s. poprvé uvedly na evropský trh techniku pro zpracování půdy, musela se tato technika lépe přizpůsobit našim podmínkám, protože ruští farmáři uplatňují jiné agrotechnické postupy. To se úspěšně povedlo a pro nadcházející rok má Promagro ve svém výrobním portfoliu inovované stroje přímo do našich podmínek. Posluchače s novinkami seznámil opět zástupce přímo z výrobního závodu. Promagro má v nabídce celou řadu diskových a radličkových bran a kypřičů. Novinkou jsou diskové brány Master ve třech pracovních šířkách. Osazeny jsou disky o průměru 510 mm, které zvládnou hloubku zpracování na úrovní 3 až 15 cm. K dispozici jsou nejrůznější typy utužovacích válců. U diskových bran Dominanta byla zesílena oj, zlepšena kvalita zpracování půdy a plynulost pohybu. U hloubkových kypřičů Granit je možné rám umístit do třech rovin a jednoduše a rychle seřizovat hloubku zpracování.

Stále rostoucí skupina

Jako poslední ze zástupců přímo z fabrik přijeli do Rudic i ze skupiny Lovol Arbos Group, které patří vzkříšený italský výrobce Arbos a výrobce závěsné techniky MaterMacc. Na českém a slovenské trhu je nově zastupuje právě TOKO AGRI a.s. Návštěvníci se mezi prvními dozvěděli, že skupina a její portfolio se bude nadále rozrůstat. Traktory a závěsnou techniku doplní výkonnější modely a sklízecí mlátičky. Závěsná technika MaterMacc navíc do několika let bude v zeleno-bílých barvách Arbosu. Arbos nabízí traktory pro zemědělské využití s důrazem na jednoduchost a mechanické ovládání. V nabídce ale má také traktory pro sadaře a vinaře. Širokou škálu strojů představuje i MaterrMacc – od univerzálních secích strojů, postřikovačů, rozmetadel až po elektronické příslušenství.

Závěr programu patřil představení farmy Beckov na Slovensku, kterou mimochodem provozuje právě TOKO AGRI a.s. Zde úspěšně probíhá chov mladých plemenných býčků a jalovic. Farma se zabývá jak chovem, tak rostlinnou výrobou. Zastoupení mají i sady, které jsou potřeba pro výrobu nápoje Ovocňák, která probíhá přímo v Rudicích.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Milan Jedlička