Dnes je 15.8. – svátek slaví Hana

Kanaďan přišel na to, jak využít výfukové plyny jako hnojivo pro rostliny

Zveřejněno: 14. 6. 2018

Kanadský farmář Gary Lewis po desetiletém vývoji přichází s technologií, která zajistí přeměnu výfukových plynů na hnojivo pro rostliny. Technologii označuje jako Bio Agtive Emissions Technology.

Zařízení je umístěno na traktoru a secím stroji.

Technologie Bio Agtive Emissions Technology je patentovaná metoda, která využívá spalovací motor ke hnojení půdy či rostlin v době, kdy spalovací motor vypouští výfukové plyny. Celý proces tkví v tom, že se výfukové plyny ochlazují. Výsledná kapalina prochází potrubím přímo do půdy, kde působí jako biostimulant. Kapalina je aplikována například současně při setí.

Technologie Bio Agtive Emissions Technology nasycuje půdu složkami, jako je formaldehyd, kyselina mravenčí, kyselina chlorovodíková a oxid siřičitý, které chrání rostliny před patogeny. Kromě toho systém převádí oxid uhličitý na kapalný roztok, který podle společnosti stimuluje fotosyntézu a živiny v půdních organismech.

Při použití tohoto systému se prý sníží používání umělých hnojiv až o 30 %. Vzniklá kapalina prý obsahuje formaldehyd, tedy stejnou látku, jako některá hnojiva.

Systém se skládá z primárního tepelného kondenzátoru, který lze snadno namontovat na traktor/postřikovač a secí stroj. V závislosti na modelu traktoru a secího stroje se odvíjí také cena celého systému, která se pohybuje mezi 30 000 až 50 000 USD.

Systém již funguje u 150 kanadských farmářů.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Bio Agtive

Tématické tagy

Nové

Metsjö uvádí na trh zcela uzavřený přepravník. Co bude vozit?

Zveřejněno 14.8. Metsjö uvádí na trh devět metrů dlouhý přepravník TP3 BOX, který je zcela uzavřený. Hydraulicky se otevírá pouze postranní bočnice. jít na článek

Sám si hnůj naložit a aplikovat na pole, to dokáže jen tento unikátní stroj

Zveřejněno 13.8. Bemad GreenCargo je stroj, který si sám dokáže díky čelní šnekovnici naložit pevné organické hnojivo a následně jej rozmetacím systémem aplikovat na pole. Velkou výhodou stroje je, že jej může obsluhovat jen jeden člověk. Na poli není potřeba další… jít na článek

Výhody Alpha Motion už i pro menší traktory. Řada Master přichází

Zveřejněno 13.8. Vysoce kvalitní krmivo je základem pro zdraví hospodářských zvířat. Použití správných žacích strojů je jedním z faktorů, které mají významný vliv na kvalitu krmiva. Žací stroje Pöttinger se systémem Alpha Motion budou k dostání i pro méně výkonné… jít na článek