Časopis Agroportal24h.cz
Dnes je 22.1. – svátek slaví Slavomír

Kanaďan přišel na to, jak využít výfukové plyny jako hnojivo pro rostliny

Zveřejněno: 14. 6. 2018

Kanadský farmář Gary Lewis po desetiletém vývoji přichází s technologií, která zajistí přeměnu výfukových plynů na hnojivo pro rostliny. Technologii označuje jako Bio Agtive Emissions Technology.

Zařízení je umístěno na traktoru a secím stroji.

Technologie Bio Agtive Emissions Technology je patentovaná metoda, která využívá spalovací motor ke hnojení půdy či rostlin v době, kdy spalovací motor vypouští výfukové plyny. Celý proces tkví v tom, že se výfukové plyny ochlazují. Výsledná kapalina prochází potrubím přímo do půdy, kde působí jako biostimulant. Kapalina je aplikována například současně při setí.

Technologie Bio Agtive Emissions Technology nasycuje půdu složkami, jako je formaldehyd, kyselina mravenčí, kyselina chlorovodíková a oxid siřičitý, které chrání rostliny před patogeny. Kromě toho systém převádí oxid uhličitý na kapalný roztok, který podle společnosti stimuluje fotosyntézu a živiny v půdních organismech.

Při použití tohoto systému se prý sníží používání umělých hnojiv až o 30 %. Vzniklá kapalina prý obsahuje formaldehyd, tedy stejnou látku, jako některá hnojiva.

Systém se skládá z primárního tepelného kondenzátoru, který lze snadno namontovat na traktor/postřikovač a secí stroj. V závislosti na modelu traktoru a secího stroje se odvíjí také cena celého systému, která se pohybuje mezi 30 000 až 50 000 USD.

Systém již funguje u 150 kanadských farmářů.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Bio Agtive

Tématické tagy

Nové

Koncept Multiline nyní s možností setí meziplodin

Zveřejněno 21.1. Koncept Multiline sdružuje kompaktní talířové brány nebo kultivátor se secím strojem. Výsledkem je nákladově efektivní a extrémně výkonná souprava. Koncept Multiline slibuje obrovský potenciál pro traktory s nižším výkonem. Multiline je poprvé k… jít na článek

Sověti v 50. letech postavili elektrický traktor s napájecím kabelem. Vynález nyní znovu objevuje světový výrobce

Zveřejněno 21.1. S čím dál větší dostupností elektřiny v Sovětském svazu, v 50. letech minulého století postavili elektrický traktor s napájecím kabelem. Podobné řešení, byť v autonomní verzi, nedávno představil americký výrobce John Deere! jít na článek

První autonomní postřikovač do ovocných sadů. Kupodivu nejezdí na elektřinu

Zveřejněno 18.1. Kalifornská společnost Crinklaw Farm Services Inc představila po třech letech vývoje a testování první autonomní postřikovač na světě, který lze použít do sadů. Ač je trendem autonomních zemědělských vozidel jejich elektrifikace, tento projekt sází… jít na článek