Dnes je 16.10. – svátek slaví Havel

Kanaďan přišel na to, jak využít výfukové plyny jako hnojivo pro rostliny

Zveřejněno: 14. 6. 2018

Kanadský farmář Gary Lewis po desetiletém vývoji přichází s technologií, která zajistí přeměnu výfukových plynů na hnojivo pro rostliny. Technologii označuje jako Bio Agtive Emissions Technology.

Zařízení je umístěno na traktoru a secím stroji.

Technologie Bio Agtive Emissions Technology je patentovaná metoda, která využívá spalovací motor ke hnojení půdy či rostlin v době, kdy spalovací motor vypouští výfukové plyny. Celý proces tkví v tom, že se výfukové plyny ochlazují. Výsledná kapalina prochází potrubím přímo do půdy, kde působí jako biostimulant. Kapalina je aplikována například současně při setí.

Technologie Bio Agtive Emissions Technology nasycuje půdu složkami, jako je formaldehyd, kyselina mravenčí, kyselina chlorovodíková a oxid siřičitý, které chrání rostliny před patogeny. Kromě toho systém převádí oxid uhličitý na kapalný roztok, který podle společnosti stimuluje fotosyntézu a živiny v půdních organismech.

Při použití tohoto systému se prý sníží používání umělých hnojiv až o 30 %. Vzniklá kapalina prý obsahuje formaldehyd, tedy stejnou látku, jako některá hnojiva.

Systém se skládá z primárního tepelného kondenzátoru, který lze snadno namontovat na traktor/postřikovač a secí stroj. V závislosti na modelu traktoru a secího stroje se odvíjí také cena celého systému, která se pohybuje mezi 30 000 až 50 000 USD.

Systém již funguje u 150 kanadských farmářů.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Bio Agtive

Tématické tagy

Nové

První traktorová pneumatika byla vyrobena před 90 lety

Zveřejněno 15.10. Continental slaví výročí – 90 let od výroby první evropské pneumatiky určené pro traktory. Myšlenka výroby speciálního pláště vznikla jako inovativní produktový nápad v roce 1928. Dnes tvoří zemědělské pláště samostatné a významné odvětví, které se… jít na článek

Schäffer u menšího Hofladeru poprvé použije elektronický pohon pojezdu

Zveřejněno 14.10. Schäffer představí nový nakladač Hoflader 2630 na letošním veletrhu EuroTier (13-16 listopadu 2018). Nový nakladač má nabídnout více efektivity a potěšení z jízdy. Efektivita také hrála důležitou roli ve vývoji. Účinnost stroje by se tak mohla… jít na článek

Case IH významně zvýšil hodnoty manipulátorů Farmlift pro rok 2019

Zveřejněno 12.10. Nejoblíbenější modely řady teleskopických manipulátorů Case IH Farmlift získávají inovace pro rok 2019, které zvyšují kapacitu, komfort a výkon. jít na článek