Dnes je 18.6. – svátek slaví Milan

Kanaďan přišel na to, jak využít výfukové plyny jako hnojivo pro rostliny

Zveřejněno: 14. 6. 2018

Kanadský farmář Gary Lewis po desetiletém vývoji přichází s technologií, která zajistí přeměnu výfukových plynů na hnojivo pro rostliny. Technologii označuje jako Bio Agtive Emissions Technology.

Zařízení je umístěno na traktoru a secím stroji.

Technologie Bio Agtive Emissions Technology je patentovaná metoda, která využívá spalovací motor ke hnojení půdy či rostlin v době, kdy spalovací motor vypouští výfukové plyny. Celý proces tkví v tom, že se výfukové plyny ochlazují. Výsledná kapalina prochází potrubím přímo do půdy, kde působí jako biostimulant. Kapalina je aplikována například současně při setí.

Technologie Bio Agtive Emissions Technology nasycuje půdu složkami, jako je formaldehyd, kyselina mravenčí, kyselina chlorovodíková a oxid siřičitý, které chrání rostliny před patogeny. Kromě toho systém převádí oxid uhličitý na kapalný roztok, který podle společnosti stimuluje fotosyntézu a živiny v půdních organismech.

Při použití tohoto systému se prý sníží používání umělých hnojiv až o 30 %. Vzniklá kapalina prý obsahuje formaldehyd, tedy stejnou látku, jako některá hnojiva.

Systém se skládá z primárního tepelného kondenzátoru, který lze snadno namontovat na traktor/postřikovač a secí stroj. V závislosti na modelu traktoru a secího stroje se odvíjí také cena celého systému, která se pohybuje mezi 30 000 až 50 000 USD.

Systém již funguje u 150 kanadských farmářů.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Bio Agtive

Tématické tagy

Nové

Tažený postřikovač Jumbo. Novinka českého výrobce se zabydlela na Vysočině

Zveřejněno 12.6. Zajeli jsme se podívat do obce Nížkov ležící v okrese Žďár nad Sázavou v kraji Vysočina. Tam sídlí Zemědělské družstvo Nížkov, které bylo založeno v roce 1993. V zemědělském družstvu provozují rostlinnou a živočišnou výrobu. Letos došlo k obměně… jít na článek

Land Rover nečekaně ukázal prototyp pracovního vozidla. Jako základ posloužilo luxusní SUV

Zveřejněno 17.6. Land Rover představil tzv. Rediscovery během slavné akce Legends event in Bicester. Pracovní vozidlo má stejné rozměry, jako automobil Discovery. Jako první o tom informoval server fginsight.com jít na článek

Řepkový olej jako palivo pro traktory v dlouhodobém testu obstál, zaskočilo to i kritiky

Zveřejněno 17.6. Řepkový olej se osvědčil jako palivo pro dieselové motory v traktorech. Je to zřejmé z desetiletého výzkumu na devíti traktorech v Bavorsku, informuje Top Agrar. jít na článek