Mitas SFT - radiální zemědělské pneumatiky  pro výkonné traktory
Dnes je 15.4. – svátek slaví Anastázie

Lesní nástavby z portfolia Agrozet České Budějovice mají dlouholetou tradici. Ochrání traktor i operátora

Zveřejněno: 26. 2. 2021

Lesní nástavba je soustava strojních uzlů a ochranných prvků, které umožňují zemědělskému traktoru konat činnosti spojené s přibližováním a skládkováním dřeva. Lesní nástavba také chrání traktor před poškozením a operátora před zraněním při práci v lesním prostředí. Firma Agrozet České Budějovice se mimo jiné právě specializuje na prodej lesních nástaveb, se kterými má již dlouholetou tradici.

Samotná nástavba není jen jakýsi „na koleni“ svařený rám, ale má svůj přesný postup a vývoj. Zdroj foto - Ing. Petr Novák

Dříve se nástavbami osazovaly zejména traktory Zetor Unifikované řady I. S příchodem značky John Deere se postupně začaly osazovat i tyto traktory, které mají pro využití v lese nesporné výhody. Předně je to spolehlivost, nenáročnost na údržbu, relativní jednoduchost a dále rámová konstrukce, která už sama o sobě zaručuje vysokou pevnost, tuhost a umožňuje mnohem lépe nástavbu nastrojit na rozdíl od klasické monoblokové konstrukci.

Všechny potřebné certifikáty a různé druhy nástaveb

Samotná nástavba pak není jen jakýsi „na koleni“ svařený rám, ale má svůj přesný postup a vývoj. Začíná přesným technickým výkresem, který se liší podle jednotlivých typů a modelových roků traktorů. Následně dochází k laserovému dělení materiálu na jednotlivé dílce, ohýbání, svařování a k žárovému zinkování. Poté se přistupuje k samotné montáži. Každá nástavba má své výrobní číslo a technické osvědčení. Nástavba je schválena státní zkušebnou a splňuje všechny normy. FOPS, ROPS, OPS (ochrana proti pádu tělesa na kabinu, při převrácení, proti vniknutí tělesa do kabiny).

 Nástavba je schválena státní zkušebnou a splňuje všechny normy. FOPS, ROPS, OPS (ochrana proti pádu tělesa na kabinu, při převrácení, proti vniknutí tělesa do kabiny). Zdroj foto - Ing. Petr Novák
Nástavba je schválena státní zkušebnou a splňuje všechny normy. FOPS, ROPS, OPS (ochrana proti pádu tělesa na kabinu, při převrácení, proti vniknutí tělesa do kabiny). Zdroj foto - Ing. Petr Novák

Agrozet má v nabídce několik druhů nástaveb - kompletní nebo částečné. Kompletní nástavba se skládá z mnoha částí: ochranný rám, síťování oken, pevný naviják - většinou dvoububnový Igland s dálkovým ovládáním, vysoký rampovač s rampovací lopatou, podkrytování podvozku, antikorová nádrž, lesní pneu, lesní disky s ochranou ventilků a ostatní doplňky, jakou jsou lanové zábrany, ochrana vzduch, ochrana přední masky apod. V současné době je ale stále větší poptávka po částečných nástavbách, které obsahují pouze ochranný rám a tříbodový naviják (pořizují zejména obce), nebo ochranný rám a podkrytování (pořizují zejména zemědělci pro pěstební činnosti). Tyto nástavby jsou levnější, lehčí a variabilnější – traktor může být využit i při jiných úkolech, například v komunální sféře.

 Čistokrevný okovaný lesák, který má nejtěžší nástavbu se vším, co si zákazník nadiktuje. Zdroj foto - Ing. Petr Novák
Čistokrevný okovaný lesák, který má nejtěžší nástavbu se vším, co si zákazník nadiktuje. Zdroj foto - Ing. Petr Novák

Naproti tomu stojí pak čistokrevný okovaný lesák, který má nejtěžší nástavbu se vším, co si zákazník nadiktuje. Např. dálkové ovládání, které umí nejen navíjet, ale i přidávat plyn nebo vypnout či nastartovat motor. Všechny nástavby jsou šity na míru přesně podle požadavků zákazníka. Samozřejmostí je i námi zabezpečený servis všech nástaveb. Ať už jsou na traktorech Zetor jako oblíbené UKT (univerzální kolový traktor) nebo na traktorech John Deere, které nám čím dál více ukazují, že jelen prostě do lesa patří.