Dnes je 15.11. – svátek slaví Leopold

Přepracované sklízecí mlátičky Case IH řady Axial-Flow 250 a 150

Zveřejněno: 22. 10. 2019

Modelová řada sklízecích mlátiček Case IH Axial-Flow 150 a 250 přichází do nové sezóny s četnými vylepšeními v oblasti plnění emisní normy, kolového, pásového podvozku a sklizňových adaptérů.

Inovovaná sklízecí mlátička Case IH Axial-Flow

Case IH na mezinárodní tiskové konferenci v Rakousku spolu s představením nové generace modelové řady traktorů Magnum AFS Connect novináře také seznámil s inovovanými sklízecími mlátičkami Axial-Flow pro rok 2020.

Modelové řady sklízecích mlátiček Axial-Flow 140 spolu se 150 jsou určeny pro středně velké farmy a poskytovatele zemědělských služeb. Case IH nechce nabízet jen nejvýkonnější modely pro velké zemědělské podniky. Technologii Axial-Flow, jež spočívá v jednom axiálně uloženým mláticím rotoru do kterého poroudí sklízená hmota přes kužel se šnekovnicí, chce nabídnou i v kategorii středně velkých modelů sklízecích mlátiček. Manažeři firmy Case IH jsou nadále přesvědčeni, že jen díky této jednoduché koncepci lze dosáhnout spolehlivé, vysoce výkonné a levné sklizně. Obsluha navíc nemusí sklízecí mlátičku složitě nastavovat na určitý druh sklízené odrůdy rostliny.

Rotor technologie Axial-Flow
Rotor technologie Axial-Flow

Jednou z novinek u konkrétních modelů sklízecích mlátiček 5150, 6150 a 7150 je použití motoru FPT, který splňuje emisní normu Stage V. Motory nabídnout jmenovitý výkon (ECE 120) 278, 333 a 380 koní. Posledně jmenovaný model, 7150, nahrazuje dosavadní model 7140. Model 7150 nabídne více výkonu při jmenovitých otáčkách motoru, přesněji o 11 koní (oproti modelu 7140). Celkem při vyprazdňování zrna ze zásobníku a k zajištění konstantní rychlosti sklizně může čerpat z celkového výkonu motoru 460 koní. Motor FPT používá k plnění emisní normy patentovaný systém Hi-eSCR se selektivní katalytickou redukcí výfukových plynů. Filtr pevných částic vyžaduje pouze příležitostný servis nebo čištění – to se děje automaticky, ale může být odloženo v případě, když je potřeba sklízet – třeba do deštivých dnů. Je-li během sklizně nutné čištění, provozovatel stroje dostane upozornění a bude schopen čištění odložit na vhodný čas.

Přehled modelů pro rok 2020.
Přehled modelů pro rok 2020.

Modelová řada Axial-Flow 150 může být nově obuta do pneumatik s rozměrem IF800/65 R32, aby se minimalizoval tlak na půdu rozložením hmotnosti stroje. Sklízecí mlátičky s tímto obutím nepřesahují šířku 3,5 m.

Sklízecí mlátičky přicházejí i s novým LED osvětlením. V kabině pak nalezneme více USB zástrček pro napájení přístrojů a přenos dat. Evropské dodávky strojů řady Axial-Flow 150 začnou v březnu roku 2020.

Větší sklízecí mlátičky řady Axial-Flow 250, které byly představeny minulý rok, dostanou šikmý dopravník s vyšší hmotností, aby bylo možné pracovat se sklizňovými adaptéry s větším pracovním záběrem. Pohon adaptérů byl též inovován tak, aby zvládl pracovat i s 18řádkovými kukuřičnými adaptéry. Hlavní funkcí mlátiček Axial-Flow 250 je nadále systém AFS Harvest Command, který pomáhá některé funkce mlátičky zautomatizovat. Nové modely pro rok 2020 s tímto systémem však využijí vylepšená počáteční nastavení, která pomáhají stroji rychleji měřit ideální nastavení automatizace. Mlátičky této řady lze vybavit i polopásovým podvozkem. Pásové jednotky se také dočkaly vylepšení – budou mít nové uspořádání systému napínání pásu tak, aby byl jednodušší a rychlejší. Kromě toho modely pro německý, dánský a italský trh budou homologovány i na rychlost jízdy 40 km/h.

Modely řady Axial-Flow 140 a 150 jsou mnohdy používány ve spojení se sklizňovým adaptérem s pracovním záběrem 7,5 m. Tato šířka je ale pro některé zemědělce málo, nehodí se též pro hospodaření v systému CTF. Proto Case IH nabídne nový adaptér s pracovním záběrem 8,53 m, který bude k dispozici i pro větší model Axial-Flow 7250. Nový adaptér vychází z dosavadní 7,5m verze Varicut – má prodloužený rám pro minimalizace hmotnosti. Šnek je zmenšenina toho, který se využívá u většího 9,15m adaptérů. Hmotnost nového sklizňového adaptéru činí 323 kg na metr, čímž se spíše blíží k hmotnosti menšího, než většího adaptéru.

Sklízecí mlátičky se veřejnosti představí na veletrhu Agritechnica 2019 v Hannoveru.

Představení nových sklízecích mlátiček proběhlo v Rakousku.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Milan Jedlička, Case IH

Tématické tagy

Nové

Stroj roku 2020 zná vítěze. V jedné z kategorií fanoušci rozhodli pro nejlepší traktor roku

Zveřejněno 15.11. Šestnácti nejmodernějším strojům bylo v průběhu konání mezinárodního zemědělského veletrhu Agritechnica 2019 uděleno ocenění Stroj roku 2020. V soutěži hodnotilo stroje dvacet odborných redaktorů z jedenácti zemí. jít na článek

Němci vyvinuli nosič nářadí, který ohromí svojí univerzálností. Inspiruje se nejrychlejšími traktory

Zveřejněno 15.11. Fuß Spezialfahrzeugbau GmbH se sídlem v Schönebeck se specializuje na výrobu multifunkčních speciálních víceúčelových vozidel. Výrobce nedávno představil nový nosič nářadí, který nabízí nekonečné možnosti kombinací různého příslušenství do komunálu,… jít na článek

Speciál na lisování vlhké píce, Kverneland 6500F s pevnou lisovací komorou

Zveřejněno 14.11. Kverneland představil novou generaci lisu na válcové balíky. Oproti svému předchůdci byl lis kompletně přepracován, avšak jedna funkce byla zachována. Lis je především určen na lisování vlhkého materiálu v těžkých podmínkách. jít na článek