Agromex - Největší distributor zemědělské techniky v ČR
Dnes je 23.7. – svátek slaví Libor

V Čechticích s Augmentou od Raven uspoří 8 % nákladů na hnojiva

Zveřejněno: 1. 5. 2024

Technologii, která zemědělcům umožňuje hnojit každou část pole individuálně a podle skutečných potřeb dané plodiny, využívají již 3. sezónu v zemědělském družstvu Čechtice. Pan Michal Zídek, agronom družstva, se podělil o své zkušenosti s novým polním analyzátorem Augmenta od společnosti AGRI CS a.s.

Skener se montuje na přední část střechy traktoru nebo postřikovače.

Zemědělské družstvo Čechtice hospodaří ve Středočeském kraji na výměře 2 180 hektarů, převážně pěstující ozimé plodiny. Kromě rostlinné výroby mají také 660 dojných krav holštýnského plemene, vlastní chov býků a jalovic. Zajímavá je také vlastní bioplynová stanice o výkonu 1,2 MW, u které Zemědělské družstvo Čechtice využívá řadu nových technologií, kromě traktorů Case IH zde využívají půdoochranné technologie jako kombinovaný stroje SUMO Trio, který zvládá jediným šetrným přejezdem až 6 pracovních operací a pomáhá i v boji proti půdní erozi. Pojďme se podívat, jaký přínos vidí agronom družstva Michal Zídek ve využívání optického skeneru porostů Augmenta od Raven.

Polní analyzátor Augmenta umožňuje automatizovat procesy analýzy plodin a dávkování hnojiva v reálném čase a poskytuje tak všechny výhody, které z toho vyplývají. Zařízení dokáže snížit používání chemikálií až o 40 % a zvýšit produktivitu až o 20 %, čímž snižuje negativní dopady průmyslového zemědělství na životní prostředí a zdraví.

Výstupy jsou přehledné.
Výstupy jsou přehledné.

Augmenta vyhodnocuje pomocí 4K kamer stav rostliny a podle něj v daný okamžik i variabilně dávkuje hnojivo či postřik. My jsme Augmentu začali používat v minulém roce. Z mého úhlu pohledu se nám to určitě vyplatilo. Ceny hnojiv v posledním roce několikanásobně vzrostly a s Augmentou můžeme mluvit v průměru o 8 % úspoře na hnojivech. Používáme ji jen na jaře, na podzim nehnojíme,“ popisuje agronom družstva Čechtice. Přesná úspora na hnojivech u jednotlivých plodin byla podle něj 6,5 % u ječmene ozimého, 6,8 % u pšenice a celých 9,5 % u řepky. V Čechticích začínají přihnojovat v březnu. Augmentu využívají při první i druhé regenerativní dávce a u pšenice i při kvalitativní dávce hnojení. Podle agronoma se při současných cenách hnojiv družstvu používání optického skeneru vyplatí.

Program doporučí dávku hnojiva a vypočítá případnou úsporu.
Program doporučí dávku hnojiva a vypočítá případnou úsporu.

Instalace Augmenty trvá asi dvě hodiny. Skener se skládá z multispektrálního kamerového systému a snímače světelných podmínek. Montuje se na přední část střechy traktoru nebo postřikovače. Spolu s analyzátorem jsou dodávány veškeré k tomu potřebné díly a držáky. Systém je navržen tak, aby jej bylo možné snadno namontovat na jakýkoli traktor, rozmetadlo či postřikovač. Jednoduchost ovládání potvrzuje i Zídek: „Ovládání a manipulace není složitá.“

„Výstupy jsou přehledné. Pozemky máme pojmenované stejně jako v LPIS a v systému je vše přehledně vidět. Vidíte pozemek, jakou má plochu, co na něm roste za plodinu, jaký úkon se na něm naposledy dělal, případně jaké hnojivo se použilo a v jakém množství. Program nám doporučí dávku hnojiva a vypočítá případnou úsporu. Všechny mapy si můžeme vytisknout. Takže pokud vjedeme v jednom roce například třikrát do řepky, máme z pole tři různé výstupy z jednotlivých období. Vše máme na cloudu a můžeme si v případě potřeby kdykoli vytisknout.“ popisuje pan Michal Zídek své zkušenosti.

Michal Zídek, agronom družstva, se podělil o své zkušenosti s novým polním analyzátorem Augmenta.
Michal Zídek, agronom družstva, se podělil o své zkušenosti s novým polním analyzátorem Augmenta.

Polní analyzátor Augmenta od Raven je využitelný u více než 20 druhů plodin. Podle studií výrobce bylo u zemědělců, kteří využívali optický skener porostu Augmenta, pozorováno zvýšení výnosu, došlo ke zkvalitnění plodin a snížení spotřeby chemikálií.