Dnes je 1.10. – svátek slaví Igor

První přepravník, který dokáže automaticky naložit zabalený balík, se ukázal v Česku

Zveřejněno: 17.10.2018

V červnu uspořádala společnost Manatech cz s.r.o., která je dodavatelem amerických strojů Anderson na český trh, předváděcí tour na několika místech. Jedna ze zastávek byla nedaleko Zábřehu na Moravě. Hlavním aktérem předvádění byl unikátní vůz Anderson RBM2000. Hranaté balíky již automatické přepravníky hravě dokážou z pole odvést. U kulatých balíků a ještě k tomu zabalených do fólie je to ale těžší, tam musí manipulační kleště projevit patřičnou šetrnost. Anderson RBM2000 se poprvé představil na veletrhu Agritechnica 2017.

Anderson RBM2000

Přepravník disponuje nakládacím ramenem s kleštěmi. Na ramenou a kleštích je umístěno několik snímačů určujících polohu balíku. V kleštích je také senzor, který detekuje balík při nakládání. Rameno pak naloží balík na přepravník. Naklápěním ložné plochy směrem dozadu a ovládáním čelní desky se balíky vykládají za přepravník. Provoz je prováděn přes joystick a dotykovou obrazovku v kabině traktoru.

Přepravník je 11,75 metrů dlouhý, 2,55 metru široký a 3,72 metru vysoký, když je nákladní prostor plně využit. Výška podlahy je 1,53 metru. Tandemový podvozek disponuje pneumatikami 550/45 R22,5. Maximální přípustná hmotnost vozidla je 21,8 tuny. Vlastní hmotnost samonakládacího přepravníku je 5000 kg.

Autor fotografií/videa: Milan Jedlička