Objevte novou řadu traktorů DEUTZ-FAHR 5 Keyline
Dnes je 14.7. – svátek slaví Karolína

Světový rekord s žací trojkombinací SaMASZ

Aktualizováno: 01.12.2016

Před několika týdny se pokusila firma SaMASZ o světový rekord. Úkolem bylo posekat co největší plochu s žací trojkombinací za 8 hodin. Přípravy na tuto událost trvaly celý rok. Pokus o rekord se odehrával v Polsku. V případě, že firma chtěla uspět, musela splnit určitá kritéria. Například dobu sečení, minimální výšku stébla trávy a posečení minimálně 80 hektarů. Firma nehledala rovnoměrná a rovná pole, ale vybrala si klasická, na kterých hospodaří farmáři. Takže celý projekt byl autentičtější a realističtější.

SaMASZ

Celá seč se odehrávala na šesti pastvinách o rozloze 109 ha.

Celá akce začala slibně. Na první pastvině byl výkon téměř 17 ha/h. Na ostatních pastvinách, které byly více kopcovité, byl výkon 12 ha/h, někdy i méně. Celá akce byla pod dohledem dvou nezávislých pozorovatelů, jejichž poznatky byly pak poslány do poroty Guinessovy knihy rekordů.

Akce proběhla hladce, až na posledních 15 minut. Vzhledem ke kopcovitému terénu, přední sekačka uvízla v zemi. Obávalo se, že stroj byl poškozen, a proto se seč pozastavila. Bleskově přiběhl servisní tým, který žací lištu vyčistil a stroj mohl pokračovat v práci. Podle výpočtů bylo posečeno 96,29 ha za 8 hodin. Průměrná rychlost soupravy byla 16 km/h a výkon 15,32 ha/h. Dosažený výsledek byl odsouhlasen porotou Guinnessovy knihy rekordů.

Pořadatelé tak dokázali, že technika SaMASZ je vhodná i do nejtěžších podmínek.

V budoucnu se chystá firma SaMASZ rekord zopakovat, ale v čase 24 hodin. Rekord by se neměl již odehrávat v Polsku, protože tam je nedostatek přiměřeně velkých pastvin, ale v Bělorusku.

Autor fotografií/videa: SaMASZ