Iveco Traktor
Dnes je 29.1. – svátek slaví Zdislava

Abdulrahman Adday: Zůstat v Čechách bylo osudové rozhodnutí!

Zveřejněno: 6. 11. 2019

Říká majitel firmy AGROAD, Ing. Abdulrahman Adday - zakladatel firmy s náhradními díly, která má již ve svém oboru renomé a v roce 2020 oslaví své 25. výročí.

Ing. Abdulrahman Adday - zakladatel firmy s náhradními díly
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

S panem Addayem jsme si povídali mimo jiné o tom, jakým řízením osudu firma vznikla a kam se za posledních dvacet pět let posunula.

Jak jste se dostal do České republiky?

Studoval jsem v Brně letecké inženýrství. Chtěl jsem být totiž původně pilotem. Když jsem ale dokončil studia, v Iráku se válčilo, a to byl první důvod, proč jsem zůstal v České republice. Druhým byl můj nesouhlas s tehdejším režimem a třetím - v té době jsem poznal svou budoucí manželku Evu.

Proč jste se pustil do podnikání v oboru zemědělských strojů?

To bylo podobně osudové jako setrvání v České republice. V Iráku se hodně využívaly traktory značky Zetor a hodně lidí sem přijíždělo na ně shánět náhradní díly. A protože jsem v té době už uměl dobře česky a orientoval se na českém trhu zemědělské techniky, tak jsem jim začal pomáhat najít to, co zrovna na traktor potřebovali. Tím jsem získal povědomí o jednotlivých dílech na traktor. Jelikož v Iráku byla poptávka po náhradních dílech poměrně velká, začal jsem s nimi obchodovat. Začínal jsem sám a dělal jsem si všechno od uzavření obchodu, nákupu a balení zboží přes logistiku až po účetnictví.

Zpočátku jste se věnoval především strojům značky Zetor, jak je tomu dnes? Dokážete se postarat o náhradní díly i do jiných strojů?

Za ty roky působení na trhu a zjištění potřeb zákazníků rozumíme vícero značkám, nejenom Zetoru. Umíme obstarat například díly na české malotraktory, traktory Ursus, MTZ Belarus, UTB Universal, John Deere, Case, Fial, Massey Ferguson a další. Dále pak není problém u nás sehnat díly i na nákladní vozy Tatra, Liaz, Avia, Daf, Iveco, průmyslové motory, sklízecí, manipulační a stavební stroje.

Podnikáte již 25 let. Museli jste se za tu dobu nějak zásadně přizpůsobovat nebo měnit?

Zlomový byl rok 1995, kdy se mi kvůli uvalenému embargu na Irák vrátil kontejner náhradních dílů, které jsem tam odeslal. Musel jsem ty díly prodat, protože jsem dlužil dodavatelům, a tak jsem zjistil, že i v České republice je po nich poptávka. Postupně jsem to pak začal zkoušet i v ostatních zemích. A protože jsem začal náhradní díly nabízet těm partnerům, od kterých jsem na začátku podnikání odebíral náhradní díly pro Irák, tak jsem se stal i dodavatelem. Další změnou bylo, že když zmizely z trhu některé podniky vyrábějící nejrůznější součástky, tak my jsme tu díru na trhu začali vyplňovat dovozem toho, co zde nebylo a byla po tom poptávka. A třetí novinkou bylo postavení vlastní firmy na našem pozemku včetně kanceláří, skladů a maloobchodní prodejny.

V čem tkví úspěch vaší firmy? Pro právě za vámi by měl zákazník přijít?

Těch důvodů, proč se obrátit na nás, existuje určitě více. Především je to dobrý tým lidí, který své práci rozumí a vždy se snaží problém klienta vyřešit, vyjít mu vstříc. Dále nabízíme široký sortiment náhradních dílů. Zákazník ocení jistě i to, že máme většinu věcí v dostatečném množství na skladě. Ale dobrá pro zákazníka i pro náš úspěch je také schopnost  naplnit potřeby trhu. A konečně úspěšní a vyhledávaní jsme i díky tomu, že dbáme na kvalitu výrobků, které nabízíme.

O vaší práci jsme se dozvěděli dost, ale co vy a volný čas? Co děláte ve chvíli, kdy zabouchnete dveře od kanceláře?

Na prvním místě je u mne rodina. Takže se snažím věnovat se ve volném čase rodině. Já si totiž myslím, že když je rodina v pořádku, pak je spokojená i celá společnost. Další čas věnuji arabské komunitě, kterou tu mám na starosti. Firma AGROAD se angažuje i v místním kulturním centru, takže to mně taky zabere nějaký čas. Podílíme se na organizaci nejrůznějších oslav, sbližování Čechů s Araby, dále se starám o tamní vzdělávací centrum, kde spolupracujeme s několika vysokými školami. Také se věnuji charitě, například v Iráku i tady v Evropě podporujeme děti z chudých rodin a rodin zasažených válkou. A rád cestuji. Svoje pracovní cesty se snažím spojit s dovolenou.

Ing. Abdulrahman Adday

Vystudoval letecké inženýrství v Brně. V roce 1991 začal podnikat v oblasti prodeje náhradních dílů na traktory. V roce 1995 založil firmu AGROAD, která je dnes úspěšná nejen na českém trhu, ale vyváží do desítek zemí světa. Miluje svoji rodinu, se kterou rád tráví volný čas, je také cestovatelem, angažuje se v rámci česko-arabských vztahů a podporuje ty, kteří v životě neměli tolik štěstí. Žije na jižní Moravě.

Máte na pana Addaye také nějaký dotaz? Napište na info@agroad.cz.

Přečtěte si také

— kontakty —

AGROAD, s.r.o.

Blanenská 1338/97, 664 34 Kuřim

E: agroad@agroad.cz   T: +420 541 264 970   WWW: https://www.agroad.com/cs/

Autor: Věra Hejhálková, DiS.
Foto: AGROAD

Tématické tagy

Nové

Traktor Arbos 5130 MY 2020 je všestrannější a vstupuje do světa inteligentního zemědělství

Zveřejněno 29.1. Návštěvníci veletrhu Agritechnica si na výstavní ploše italské firmy Arbos mohli prohlédnout prototyp traktoru Arbos 5130 pro rok 2020. Klíčovou vlastností nového traktoru je všestrannost a schopnost pracovat v rámci inteligentního zemědělství. jít na článek

Teleskopické manipulátory Merlo Turbofarmer s inovacemi v oblasti ovládání a bezpečnosti

Zveřejněno 29.1. Řada teleskopických manipulátorů Merlo Turbofarmer byla uvedena na trh v roce 1996 a dodnes zahrnuje všestranné stroje standardní, střední a těžší kategorie speciálně vyvinuté pro zemědělce. Do roku 2020 přichází mnoho modelů s inovacemi v oblasti… jít na článek

Nová generace velkých kompaktních diskových kypřičů Certos s pracovním záběrem 4 m až 7 m

Zveřejněno 28.1. Amazone představuje druhou generaci velkých kompaktních diskových kypřičů Certos s pracovním záběrem 4 m až 7 m. V řadě nalezneme konkrétně modely Certos 4002-2TX, 5002-2TX, 6002-2TX a 7002-2TX. jít na článek